Jan Piotr Norblin : ZBIÓR ROZMAITYCH STROJÓW POLSKICH 1817
Jan Piotr Norblin de la Gourdaine, znany jako Jan Piotr Norblin (1[zasłonięte]745-18) był francuskim malarzem, rysownikiem i grafikiem, jednym z najważniejszych malarzy okresu stanisławowskiego, uważany za ojca polskiego malarstwa rodzajowego. Do Polski sprowadził go Adam Czartoryski w 1774 r. Przebywał w Warszawie, Arkadii koło Nieborowa i Puławach. W Polsce mieszkał przeszło trzydzieści lat (do 1804 r.) i tu powstały wszystkie jego najwybitniejsze prace. Na potrzeby Czartoryskich malował pejzaże i scenki z życia dworskiego, na zamówienie króla Stanisława Poniatowskiego odtworzył na płótnie epizod z wojen kozackich.
Norblin malował sceny rodzajowe, portrety, polskie sceny historyczne (bitwy), głównie jednak cenne są dla nas jego szkice rodzajowe przedstawiające życie wsi i miasteczek polskich pod koniec XVIII w., jak np. seria kostiumów polskich "Zbiór rozmaitych strojów polskich" (Costumes polonais 1817). Czerpiąc z bogatego zasobu rysunków i szkiców przywiezionych z Polski do Francji, opracował Norblin w latach 1[zasłonięte]804-18 sto akwarelowych wzorów do zamierzonego wydawnictwa. Wybrano z nich 50, a odtworzone techniką barwnej akwatinty przez wybitnego rytownika francuskiego i mistrza w dziedzinie kolorowego sztychu - P.L.Debucourt'a, złożyły się na wspomniany album.
Ryciny reprodukowane na prezentowanych pocztówkach pochodzą właśnie z tego albumu, znajdującego się w zbiorach Gabinetu Rycin Uniwersytetu Warszawskiego.
Oferowany zestaw zawiera 9 pocztówek (w obwolucie), na których przedstawione zostały wizerunki ówczesnych rzemieślników i zwykłych ludzi w charakterystycznych ubiorach :
--- Garncarz --- Mleczarka --- Węglarz --- Kowal --- Chłop sprzedający drzewo --- Stróże nocni --- Rybak z okolic Warszawy --- Kobieta sprzedająca poziomki --- Sprzedawca obrazów
Do zestawu dołączony jest krótki ich opis twórczości Norblina autorstwa Elżbiety Budzińskiej.
Wyd. Biuro Wydawnicze "Ruch", Warszawa 1968 r., nakład 10 000 egz.
Stan pocztówek bardzo dobry (leciutkie uszkodzenie obwoluty).
Uwaga : przed wzięciem udziału w aukcji proszę przeczytać stronę "o mnie" |
|
|
|
|