Język portugalski od A do Z. Repetytorium. Gramatyka, ćwiczenia, tabele odmian
Autor: Łukaszyk Ewa Wydawca: Kram ISBN:[zasłonięte]978-83165-16-3 Rok wydania: 2011 Ilość stron: 236 Oprawa: miękka Format: 14,0 x 20,0 Wydanie: 4
Wysyłka w ciągu 3-5 dni
Seria: JĘZYK OD A DO Z EAN: 978[zasłonięte][zasłonięte]11651
Repetytorium przeznaczone jest nie tylko dla studentów-iberystyków, ale również dla wszystkich, którzy zainteresowani są językiem portugalskim nie będąc filologami.
Założeniem naszym było zatem jak najprzystępniejsze przedstawienie gramatyki tego języka za pomocą zasad wyrażonych w języki polskim i licznych przykładów zaopatrzonych w tłumaczenia.
Naszym celem było ułatwienie Państwu zrozumienia mechanizmów, które rządzą żywym językiem. Dlatego właśnie układ materiału gramatycznego odbiega nieco od najczęściej spotykanych schematów.
W części pierwszej przedstawione są podstawy fonetyki języka portugalskiego. Po nich następuje cześć dotycząca słowotwórstwa. Ten szczególnie ważny dla nas rozdział stara się ukazać aktualnie działające procesy ewolucyjne, które nieustannie zmieniają oblicze języka portugalskiego i pozwalają na jego adaptację do nowych potrzeb i warunków.
Dalej w sposób tradycyjny potraktowane są poszczególne części mowy wraz z dotyczącymi ich zjawiskami fleksyjnymi. Pewna nowością jest stosunkowo obszerne potraktowanie idiomatyki języka, a w części poświęconej składni, obecność rozdziałów opisujących procesy niemal bez przerwy działające w języku potocznym i decydujące o plastyczności wypowiedzi: porównanie i emfazę, czyli sposoby uwypuklania najważniejszych informacji w zdaniu. Każdemu z działów gramatyki odpowiada zestaw ćwiczeń zaopatrzonych w klucz.
Wiele spośród tych ćwiczeń koncentruje się na słownictwie, inne pozwalają na wyćwiczenie sprawności w stosowaniu reguł gramatycznych. W ten sposób repetytorium może stać się pomocą w samodzielnym poznawaniu języka i sprawdzaniu zdobytych wiadomości.
Wiele z tych ćwiczeń z pewnością Państwa zaskoczy, gdyż staraliśmy się odejść od przyjętych kanonów i zaproponować obok ćwiczeń wdrażających automatyzmy językowe, także ćwiczenia stymulujące pogłębiona fleksję nad językiem.
|