Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

JÓZEF JABŁKOWSKI, Kożuchowski, dzierżawa,1851

31-01-2015, 7:44
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: zł      Aktualna cena: 41 zł     
Użytkownik oska05
numer aukcji: 5001870320
Miejscowość Warszawa
Licytowało: 5    Wyświetleń: 53   
Koniec: 31-01-2015 07:46:46
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

DOKUMENT - PEŁEN ORYGINAŁ-PAPIER CZERPANY ZE ZNAKAMI WODNYMI I PIECZĘCIAMI  więcej fotek poniżej.

 

DOKUMENT DOTYCZĄCE DZIERŻAWY DLA JÓZEFA JABŁKOWSKIEGO z roku 1851


Józef Jabłkowski[edytuj]

Józef Antoni Jabłkowski (ur. 16 sierpnia 1817 w Cielcach, zm. 4 maja 1889 w Warszawie) – polski przedsiębiorca.

Urodzony w Cielcach z ojca Ignacego i Zuzanny z Kożuchowskich. Po ukończeniu szkoły wydziałowej w Warszawie studiował prawo i rolnictwo we Wrocławiu. W 1839 przejął Cielce i wzorując się na działaniach Andrzeja Zamoyskiego opracował i przeprowadził oczynszowanie chłopów w Cielcach. Każdy czynszownik otrzymał w użytkowanie wieczysteziemię, a na własność zagrodę, narzędzia i zwierzęta gospodarskie. Udzielał chłopom pożyczek na zagospodarowanie, a także stworzył rezerwę zbożową na wypadek nieurodzaju. Chcąc podnieść poziom wiedzy wśród chłopów, założył nielegalnie szkołę, do której chodziły wszystkie dzieci, w tym jego własne. Systematycznie powiększał majątek. W 1850 obejmował on już kilka wsi o powierzchni ok. 1660 ha, w tym TomisławiceKrąków i Zielęcin. Po zakończeniu modernizacji gospodarstwa zainteresował się cukrownictwem. Wybudował w 1852 w Cielcach cukrownię, która dotrwała do 1938. Był członkiem-założycielem spółki akcyjnej budującej Drogę Żelazną Fabryczno-Łódzką zKoluszek do Łodzi. Zajmował się z powodzeniem handlem. Po pomyślnym okresie rozwoju spółki handlowej pod nazwą Dom Handlowo-Komisowy Rolników Kaliskich, przekształcono ją w spółkę akcyjną. Wskutek splotu niekorzystnych wydarzeń spółka zbankrutowała, a J. Jabłkowski stracił cały majątek. Spędził dwa lata w więzieniu. Po uwolnieniu osiadł w Warszawie i podjął pracę u znanego fabrykanta Wilhelma Rauna jako inspektor jego majątków. Zmarł 4 maja 1889. Pozostawił liczne potomstwo. Jego synowie utworzyli znany Dom Handlowy Braci Jabłkowskich w Warszawie. (vide: niepodpisany art. pt. Józef Jabłkowski – postępowy ziemianin, [w:] "Dzienniku Łódzkim" nr 11035.)

Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie[edytuj]

Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie
Obiekt zabytkowy nr rej. 805-A
Stary i nowy dom Braci Jabłkowskich
Stary i nowy dom Braci Jabłkowskich
Państwo  Polska
Miejscowość ul. Bracka 25
Architekt Karol Jankowski,
Franciszek Lilpop
Ukończenie budowy 1[zasłonięte]913-19
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie
Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie
Ziemia 52°13′56″N 21°00′55″E
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Dom Towarowy Braci Jabłkowskich – warszawski dom towarowy, wzniesiony w latach 1913–1914 przy ul. Brackiej 25.

 

 

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dom Towarowy Braci Jabłkowskich rozpoczął działalność 7 listopada 1914. Poprzez bezpośrednie zaopatrywanie się u producentów, spółka wyeliminowała łańcuch pośredników i mogła zaoferować klientom tańszy produkt. Aby uprzyjemnić zakupy, otwarto na trzecim piętrze kawiarnię, a w sezonie letnim, na tarasie mieszczącym się na dachu, serwowano kefiry i soki owocowe, propagując idee zdrowego żywienia.

Okładka magazynu z modą, jesień-zima 1932/1933
Dom Towarowy Braci Jabłkowskich
 (1/2)
Witraże w domu towarowym
Witraże w domu towarowym

Lata największej świetności Dom Towarowy przeżywał w dwudziestoleciu międzywojennym. Do 1939 roku był jedynym tego typu domem handlowym w Warszawie. Czynny był również podczas okupacji. W czasie Powstania Warszawskiego firma wspierała powstańców, zaopatrując ich w odzież, obuwie i żywność. Produkowano tu także amunicję. Jako jeden z nielicznych budynków w tamtym rejonie Warszawy, Dom Towarowy Braci Jabłkowskich przetrwał szczęśliwie bombardowania miasta. W 1945 roku wznowiono sprzedaż oraz rozdzielano towary UNRRA.

W maju 1950 roku odebrano budynek rodzinie Jabłkowskich i dom towarowy upaństwowiono. Od 1951 do 1970 roku w budynku mieścił się Centralny Dom Dziecka, następnie Dom Obuwia oraz siedziby biur, a od 1992 roku dom handlowy "Arka".

W czerwcu 1996 roku reaktywowano firmę Bracia Jabłkowscy i zwrócono jej budynek handlowy przy Brackiej 25.

W roku 2010 rozpoczęła się budowa nowego domu towarowego na rogu ulic Brackiej i Chmielnej, jednak zamiast sklepów planowany był tu budynek biurowy, który został oddany do użytku we wrześniu 2011[1].

4 października 2014 w budynku otwarto Park Miniatur Województwa Mazowieckiego, prezentujący m.in. nieistniejące już obiekty historyczne stolicy i Mazowsza[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Modernistyczny gmach przy ulicy Brackiej 25 został wzniesiony w latach 1913-14, według projektu Karola Jankowskiego i Franciszka Lilpopa, na potrzeby powstałej pod koniec XIX wieku firmy "Bracia Jabłkowscy". Autorzy inspirowali się wielkimi francuskimi i niemieckimi domami towarowymi, a szczególnie zaprojektowanym przez Alfreda Messela domem Wertheima w Berlinie.

Witryny rozdzielone są pokaźnymi, profilowanymi filarami, a wejście umieszczono we wnęce podpartej dwiema doryckimi kolumnami. Budynek wzniesiono na bazie konstrukcji szkieletowo-żelbetowej. W prostym, funkcjonalnym wnętrzu, na uwagę zasługuje reprezentacyjna klatka schodowa, oświetlona półkolistymi oknami z witrażami zaprojektowanymi przez Edmunda Bartłomiejczyka, a wykonanymi w pracowni W. Skibińskiego, przedstawiającymi wytworne mieszkanki miasta z różnych epok.

Nowy budynek[edytuj | edytuj kod]

Nowy dom Jabłkowskich, 2011

Nowy dom braci Jabłkowskich, projektu architektów Ryszarda Girtlera i Marii Girtler-Szymborskiej, liczy sześć kondygnacji nadziemnych, przy czym parter przeznaczony jest na usługi (salon telefonii komórkowej), a piętra na pomieszczenia biurowe. Przewidziano możliwość wykonania w stropie nad parterem dużego otworu na dźwig i schody ruchome, co pozwoliłoby wprowadzić usługi również na I piętro, a także ewent. do podziemia. Wejście do budynku znajduje się od strony ulicy Chmielnej.

Elewacje budynku są utrzymane w skali zgodnej ze starym budynkiem Domu Towarowego. Zastosowano okładzinę z szaregopiaskowca oraz z modrzewia syberyjskiego. Narożnik budynku zaprojektowano na planie łukowym, elewacje od ulic Brackiej i Chmielnej łączą się płynnie w całość[3]. Budynek zaopatrzony jest w dwupoziomowy parking podziemny.

 

 

 

 

dokument zawiera 8 stron format A - 4, 33 cm na 20 cm

 

PRZEDMIOTY WYSTAWIONE NA AUKCJACH  SĄ MOJĄ WŁASNOŚCIĄ I SĄ W MOJEJ KOLEKCJI OD KILKUDZIESIĘCIU


WYSYŁAM ZA GRANICĘ

ZAINTERESOWANYM ODPOWIEM NA KAŻDE PYTANIE WYŚLE DODATKOWE ZDJĘCIA
POLECAM INNE MOJE AUKCJE



 

Kliknij, aby zobaczyć duże zdjęcia
                 

TuFotki.pl