Izolator galwaniczny (5-2400MHz) Signal
W większych instalacjach różnice potencjałów pomiędzy poszczególnymi segmentami sieci powodują, iż przy wypinaniu np. rozgałęźników czy wzmacniaczy występujące przepięcia mogą spowodować uszkodzenie podzespołów czy lekkie porażenie. Rozwiązaniem jest stosowanie izolatorów galwanicznych.
Przykładem może być izolator Signal, jego zaletą jest izolacja zarówno w żyle zewnętrznej i wewnętrznej oraz niewielkie wymiary. Tłumienie nie przekracza 1,5 dB a całym paśmie 5-1000 MHz. Izolator galwaniczny powinien być stosowany przy wejściu sieci dystrybucyjnej do budynku, jak również przy rozprowadzeniu sygnału na poszczególne klatki
Dane techniczne
Nazwa | Signal 5-2400 MHz |
Tłumienia | 5 - 550 MHz | < 1 dB |
550 - 1000 MHz | < 1,5 dB |
napięcie przebicia 3000V dla 1 minuty z prądem upływu < 0,7 mA |
Praktycznie, izolatory można stosować na wyjściu każdego wzmacniacza budynkowego. Innym zastosowaniem izolatorów jest odseparowanie masy komputera wyposażonego w kartę tunera telewizyjnego od masy instalacji zbiorczej czy kablowej. Pozwala to na uniknięcie wpływu mas np. niepożądanego zadziałania wyłącznika różnicowoprądowego.
Bezpieczniki i sygnał z telewizji kablowej.
"...Przy instalacji modemu kablowego pojawił się problem - bezpiecznik różnicowo-prądowy wyłączał prąd w całym mieszkaniu w momencie włączania modemu do gniazdka. Okazało się, że winowajcą jest różnica potencjału między "0" (zerem) w gniazdku elektrycznym a ekranem kabla koncentrycznego, którym dochodzi sygnał telewizyjny i oczywiście Internet do mojego mieszkania. Z modemem sobie poradziłem - wpiąłem go do gniazdka bez "bolca". Mam Internet, ale niech tylko złączka na kablu koncentrycznym dotknie do obudowy komputera (co czasem musi się zdarzyć) od razu "zalegają ciemności". Gdy kupiłem sobie kartę telewizyjną do komputera okazało się, że nie mogę podpiąć do niej kabla tv z tych samych względów. Zmajstrowałem z kolegą coś w rodzaju filtra do odseparowania pojawiającego się napięcia, używając do tego kondensatorów małej pojemności wpiętych szeregowo na żyle i ekranie kabla koncentrycznego, ale nie wdając się w szczegóły nie jest to rozwiązanie optymalne i zawodzi.Czy Państwo spotkali się już z takimi problemami i czy może istnieje jakieś profesjonalne ale niezbyt drogie rozwiązanie tego problemu?"
Rozwiązaniem Pana problemu jest izolator galwaniczny, może to być np Signal, który należy wpiąć używając złączy typu F w kabel koncentryczny przed wszystkimi odbiornikami sygnału kablowego w domu.
Nietypowe zastosowanie separatora galwanicznego.
Separator Signal z racji niskiej ceny, budzi u wielu instalatorów duże zainteresowanie. Jednym z najczęstszych pytań, jest problem zastosowania tego urządzenia w instalacjach telewizji przemysłowej, jako dodatkowego zabezpieczenie kamer i innych urządzeń, przed wyładowaniami atmosferycznymi oraz prądami płynącymi masą sygnałową. Separator Signal jest zaprojektowany specjalnie do sieci zbiorczych i kablowych, dlatego posiada pasmo pracy od 5 MHz do 1000MHz, co oznacza, że nie może być stosowany w torach wizji. Separator, aby mógł być zastosowany w torze wizji, musi posiadać kilka cech. Impedancję wejściową i wyjściową 75omów, wzmocnienie 0dB, (czyli taki poziom na wyjściu jak na wejściu), pasmo przenoszenia od 25 Hz do 5,5 MHz oraz wytrzymałość na przebicie rzędu 2kV. Takie wymogi w warunkach produkcji masowej spełniają tylko separatory zbudowane z wykorzystaniem optoizolatorów oraz wymagające zasilania.
Odseparowanie galwaniczne domowych odbiorników od sieci kablowej.
W zapytaniach często pojawia się problem niepożądanego wpływu sieci kablowej na odbiorniki np. przydźwięki w odbiornikach radiowych lub też nagłe wyłączenie zasilania spowodowane zadziałąniem wyłącznika różnicoprądowego. Przyczyną tego typu zjawisk jest różnica potencjałów pomiędzy ekranem kabla koncentrycznego, a "0" w gniazdku elektrycznym. Takie zjawisko powstaje w sieciach rozległych. Sposobem rozwiązania problemu jest separacja galwaniczna za pomocą izolatora Signal. Izolatory te posiadają bardzo małe tłumienie rzędu 1,5 dB.
Schemat blokowy izolatora
Charakterystyka urządzenia. Kolor niebieski - tłumienie, kolor czerwony dopasowanie.
Przykład zastosowania izolatorów galwanicznych
|