Piękny follis Justyna II i jego żony Zofii wybity w Konstantynopolu w jedenastym roku ich panowania, tj. 575 lub 576 r. (Sear 360; MIB 43a):
Aw. (D)O(minus) N(oster) IVSTINVS P(ater?) P(atriae?) AV(gustus), Justyn z lewej, Zofia z prawej siedzący frontalnie na podwójnym tronie, głowy obojga w nimbie, Justyn trzyma glob z krzyżem, Zofia berło w kształcie krzyża łacińskiego;
Rew. duże M [oznaczenie nominału: 40 "nummi"], z lewej strony pionowo ANNO [tj. "w roku"], z lewej XI w dwóch liniach, nad M krzyż, pod M oznaczenie pierwszej oficyny menniczej: Γ, poniżej skrót mennicy: CON(stantinopolis).
Waga: 13, 85 g
Średnica: 32 mm
Oferowana moneta stanowi przepiękny przykład follisów bizantyńskich Justyna II, siostrzeńca Justyniana I. Ponieważ Justyn cierpiał na postępującą chorobę psychiczną z czasem coraz większą rolę odgrywała jego żona Zofia, siostrzenica żony Justyniana I, Teodory. Monety brązowe ukazujące parę cesarską odzwierciedlają niewątpliwie rzeczywiste (również polityczne) znaczenie Zofii, która od 574 r. wraz z Cezarem Tyberiuszem sprawowała de facto władzę w imieniu chorego męża.
Rzadki rocznik!
W RZECZYWISTOŚCI PREZENTUJE SIĘ ZNACZNIE LEPIEJ NIŻ NA ZDJĘCIU - PIĘKNA, CIEMNOZIELONA PATYNA, DETALE W RZECZYWISTOŚCI OSTRZEJSZE!