Przepiękny follis Justyna II i jego żony Zofii wybity w Kyzikos (dziś Erdek w północno-zachodniej Turcji) w jedenastym roku ich panowania, tj. pod koniec 575 lub w 576 r. (Sear 372; MIB 505):
Aw. (D)O(minus) N(oster) IVSTINVS P(ater?) P(atriae?) AV(gustus), Justyn z lewej, Zofia z prawej siedzący frontalnie na podwójnym tronie, głowy obojga w nimbie, Justyn trzyma glob z krzyżem, Zofia berło w kształcie krzyża łacińskiego;
Rew. duże M [oznaczenie nominału: 40 "nummi"], z lewej strony pionowo ANNO [tj. "w roku"], z lewej w dwóch liniach: X | I, nad M krzyż, pod M oznaczenie mennicze B , poniżej skrót mennicy: KYZ(icus).
Waga: 12, 06 g
Średnica: 28 mm
Oferowana moneta stanowi przepiękny przykład follisów bizantyńskich Justyna II, siostrzeńca Justyniana I. Ponieważ Justyn cierpiał na postępującą chorobę psychiczną z czasem coraz większą rolę odgrywała jego żona Zofia, siostrzenica żony Justyniana I, Teodory. Monety brązowe ukazujące parę cesarską odzwierciedlają niewątpliwie rzeczywiste (również polityczne) znaczenie Zofii, która od 574 r. wraz z Cezarem Tyberiuszem sprawowała de facto władzę w imieniu chorego męża.
Follisy z mennicy z Kyzikos, bite tylko dla r. III, V, VI, VII, VIII, X, XI, XII i XIII, są rzadsze od tego samego nominału ze stołecznej mennicy w Konstantynopolu!
W RZECZYWISTOŚCI PREZENTUJE SIĘ ZNACZNIE LEPIEJ NIŻ NA ZDJĘCIU - DETALE WYRAŹNIEJSZE W RĘKU, PRZEPIĘKNA, ZIELONA PATYNA!