Kolor: żółty
Okres kwitnienia: IV-V
Rozstaw sadzenia: 12-15 cm
Termin sadzenia: IV
Wykopywanie: zimuje
Wysokość rośliny: 15-25 cm
Ten gatunek jest także zaliczany do irysów bródkowych. Dziko rośnie na Bałkanach i w południowej Rosji. Odmiany ogrodowe osiągają wysokość 15-25cm i kwitną w kwietniu-maju; kwiaty są niebieskie w różnych odcieniach, a także białe, żółte lub purpurowe. Podziemną częścią są kłącza.
Uprawa
Kosaćce niskie są mało wymagające. Obficie kwitną w miejscach słonecznych, sadzone w glebę przepuszczalną, raczej suchą. Rośliny pozostawia się na kilka lat w tym samym miejscu i dopiero, gdy są nadmiernie zagęszczone trzeba kłącza wykopać, podzielić i przenieść do świeżo przygotowanej gleby. Dzielenie przypada po kwitnieniu, w czerwcu-lipcu lub dopiero we wrześniu.
Kłącza sadzi się poziomo, niezbyt głęboko, co 15-20cm.
Pielęgnowanie
Najważniejsze zabiegi to odchwaszczanie, podlewanie w razie długotrwałej suszy oraz dokarmianie nawozem wieloskładnikowym, 2-3 krotne, od kwietnia do końca maja. Przekwitłe kwiaty usuwa się, aby nie szpeciły roślin.
Przechowywanie
Kłącza sadzi się na nowym miejscu zwykle bezpośrednio po wykopaniu. Jeżeli jednak trzeba je przechować przez kilka tygodni to najlepiej w chłodnym, dobrze wietrzonym pomieszczeniu, przykryte piaskiem lub trocinami.
Zastosowanie
Najczęściej spotyka się irysy niskie na brzegach rabat, na obwódkach i w ogrodach skalnych. Odpowiedni dobór odmian o zróżnicowanym terminie kwitnienia sprawia, że niskie irysy mogą zdobić ogród przez kilka wiosennych tygodni.