Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Iroszkoci w kulturze średniowiecznej Europy

08-01-2015, 21:44
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 14 zł     
Użytkownik oicmoh
numer aukcji: 4954094390
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 3   
Koniec: 08-01-2015 21:36:48

Dodatkowe informacje:
Region: Europa
Stan: Używany
Waga (z opakowaniem): 0.99 [kg]
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2008
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Od Wydawcy:

Jerzy Strzelczyk, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jest jednym z najwybitniejszych historyków zajmujących się dziejami średniowiecza polskiego i powszechnego. Jego praca Iroszkoci w kulturze średniowiecznej Europy znakomicie wpisuje się do serii rozpraw ukazujących genezę kultury europejskiej. Ta obszerna publikacja poświęcona znaczeniu monastycyzmu irlandzkiego w powstawaniu średniowiecznej Europy ma ważne znaczenie z paru przyczyn. Dobrze ukazuje, jak dalece kultura świata zachodniego wywodzi się z różnorodnych źródeł. Wprowadza Irlandię i Szkocję - dwa kraje leżące poza granicami Cesarstwa Rzymskiego - do wspólnoty ludów tworzących podstawy późniejszej cywilizacji Europy. Przybliża mało znane w Polsce procesy, które obecnie, w dobie Zjednoczonej Europy, mają ważne znaczenie poznawcze dla pokolenia Polaków nawiedzających Wyspy Brytyjskie.
(Prof. dr hab. Henryk Samsonowicz)

W syntetycznym obrazie "narodzin średniowiecznej Europy" eksponujemy tradycyjnie polityczną i kulturotwórcza rolę państwa Franków. Dynastie Merowingów i Karolingów stały się wręcz rdzeniem historiografii wczesnego średniowiecza, a w znacznym stopniu także historiograficznego europocentryzmu. Nie znaczy to, że tracono z pola widzenia dzieje Wysp Brytyjskich.
Powoli jednak przebijało sie do świadomosci badaczy sredniowiecza przeświadczenie, że Wyspy Brytyjskie aktywnie uczestniczyły w budowaniu kultury średniowiecznej Europy, w tym także chrystianizacji Galii i zwłaszcza krajów niemieckich. Książka Jerzego Strzelczyka jest w polskiej historiografii jedną z najważniejszych pozycji bibliograficznych pokazujących wyczerpująco proces współtworzenia europejskiej kultury przez bardzo aktywny, a równocześnie nacechowany odrębnościami czynnik wyspiarski.
(Prof. dr hab. Jerzy Wyrozumski)


Cztery części, podejmujące w miarę skończone i określone problemy, porządkujące wiadomości.

Cz. I poświęcona jest pierwszemu etapowi ekspansji iroszkockiej, z Irlandii na większą z Wysp Brytyjskich, podając podstawowe wiadomości o samej Irlandii u progu średniowiecza oraz o powstaniu i cechach charakterystycznych Kościoła iroszkockiego.

Cz.II obejmuje powstanie i oddziaływania monastycyzmu irofrankijskiego św. Kolumbana Młodszego przenosząc nas, wraz z tą postacią, na kontynent europejski.

Cz.III przedstawia rolę Iroszkotów w rozbudzeniu intelektualnym Europy zach. w czasach Karola Wielkiego, zwanego "renesansem karolińskim".

Cz.IV obejmuje czasy pokarolińskie, zajmując się zwłaszcza, trzecią "ottońską" fazą ekspansji na kontynencie i jej głównych cywilizacyjnych zasług - udziału w ruchach reformy Kościoła na Zachodzie. Przedmiotem ostatniego rozdziału są wszelkie możliwe do źródłowego uchwycenia ślady działalności Iroszkotów na Słowiańszczyźnie i w Polsce.

stron 561

wyd.
Wydawnictwo Poznańskie
2008 r.
ISBN[zasłonięte]978-8377-532-1

twarda okładka

stan:

bardzo dobry -