Co to jest inulina z korzenia cykorii
Inulina jest naturalnym węglowodanem, nie trawionym przez ludzkie enzymy. Składa się z cząsteczki glukozy połączonej z łańcuchem cząsteczek fruktozy.
W stanie naturalnym występuje w korzeniach lub bulwach niektórych roślin. Najczęściej pozyskiwana jest z cykorii lub agawy.
Inulina ma postać drobno granulowanego proszku. W smaku lekko słodka. Łatwo rozpuszczalna w wodzie i innych płynach.
Inulina z korzenia cykorii nie jest wyprodukowany z GMO i nie zawiera składników GMO.
Dlaczego warto regularnie stosować inulinę z cykorii
Inulina z cykorii stosowana jest przede wszystkim jako prebiotyk (tzn. że inulina zawiera żywe mikroorganizmy, które podawane w odpowiednich dawkach, mają korzystny wpływ na nasz organizm) oraz jako substancja zwiększająca zawartość błonnika pokarmowego.
Blisko 40% inuliny, przekształca się w naszym organizmie na biomasę bakterii. Kolejne 40% trafia do wytwarzanych przez nie cząsteczek krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (pokrywają one ochronną warstwą ściany jelita grubego). Reszta to kwas mlekowy, pomagający ograniczyć populację bakterii gnilnych i drożdżaków w organizmie. Tylko niewielka część inuliny trafia do krwiobiegu jako cukry, co jest powodem jej niskiego indeksu glikemicznego oraz kaloryczności.
Inulina zachowuje się podobnie do błonnika. Dzięki zdolności wchłaniania wody, wielokrotnie zwiększa w żołądku swą objętość, co w konsekwencji spowalnia proces wchłaniania. Dzięki temu wszystko, co zostało wcześniej zjedzone, ma mniejszą kaloryczność. Natomiast wzbogacone nią posiłki, odbierane są przez mózg jako obfite. To sprawia, że mniej jemy i dłużej czujemy się syci.
Wartości odżywcze (w 100g): 160kcal, błonnik pokarmowy (w postaci fruktanów) ok 90g,
cukier 5 – 10g.
Zawiera sód, potas, wapń i żelazo.
Indeks glikemiczny GI = 14.
Działanie Inuliny:
- wspomaga rozwój mikroflory jelitowej
- wspomaga układ odpornościowy
- reguluje wypróżnianie
- zmniejsza syntezę kwasów tłuszczowych w wątrobie oraz stężenie triglicerydów w osoczu krwi
- reguluje gospodarkę węglowodanową organizmu, zmniejszając stężenie glukozy we krwi
- zwiększa absorpcję składników mineralnych, a przede wszystkim wapnia i magnezu
- wpływa na wchłanianie składników mineralnych oraz mineralizację i gęstość kości
zwiększa uczucie sytości
Nadmierne spożycie inuliny może powodować efekt laksacyjny.
Z czym to się je
Właściwości higroskopijne inuliny (tj. podatność inuliny na wchłanianie wilgoci lub wiązanie się z cząstkami wody) czynią ją doskonałym zagęstnikiem do zup oraz sosów (zamiast np. tradycyjnej mąki).
Po wymieszaniu inuliny z niewielką ilością oleju i dowolnymi dodatkami, otrzymujemy słodką pastę, która idealnie nadaje się np. na farsz do naleśników. Inulina z cykorii sprawdza się również doskonale jako składnik ciasta naleśnikowego, placków, pączków, omletów oraz ciastek, a także jako dodatek do soków owocowych, koktajli mlecznych, jogurtów, twarożku czy musli. Dzięki temu produkty zachowują dłużej swoją świeżość, a ciasteczka przyjemnie chrupią.
Inulinę z cykorii możemy również dodawać do produktów mlecznych, w tym mleka sojowego, jogurtu, kefiru czy zsiadłego mleka oraz do deserów, takich jak budyń, kisiel czy galaretka. Gotowana z wodą inulina, zyskuje postać galaretki, a także gładkość i smarowność, dzięki czemu może częściowo zastąpić różne skrobie oraz tłuszcz, zmniejszając tym samym kaloryczność naszego pokarmu.
Inulina jest również dobrym stabilizatorem emulsji (np. majonezów) oraz piany białkowej.
W domowej kuchni można ją wykorzystać do past warzywnych, twarożków lub pasztetów.
Ile możemy zjeść inuliny z cykorii
Spożywać 1 – 2 łyżki stołowe inuliny z cykorii dziennie (10 – 20g).
Nadmierne spożycie inuliny może powodować efekt laksacyjny.
Przechowywać w chłodnym i suchym miejscu.