Interfejs RS232-RS485 UT 2
- napięcie zasilania 10...16VDC
- średni pobór prądu ~ 60mA
- maksymalny pobór prądu ~ 150mA
- zakres temp. pracy 0...+55ºC.
- odległość do komputera (liczona po kablu) Maks. 15 metrów
- maksymalna długość magistrali
- RS[zasłonięte]485 12 metrów
- zakres wilgotności otoczenia 95% (bez kondensacji)
- wymiary 100 x 68 x 35mm
- waga ~80g
Interfejs UT-2 pełni rolę konwertera sygnałów pomiędzy standardami transmisji szeregowej typu RS232 i RS485. UT-2 może być wykorzystywany do programowania pojedynczego kontrolera dostępu serii PR lub do obsługi sieciowego systemu kontroli dostępu składającego się z wielu kontrolerów połączonych magistralą komunikacyjną RS485. Zastosowanie układu UT-2 umożliwia dwustronny przepływ danych pomiędzy urządzeniami kontroli dostępu a programem zarządzającym rezydującym na komputerze PC. Moduł elektroniczny interfejsu jest umieszczony w obudowie z tworzywa sztucznego i jest wyposażony po stronie interfejsu RS232 w kabel z złączem DB9 (9-pin), natomiast po stronie RS485 w listwę zaciskową typu śrubowego do podłączenia zasilania oraz magistrali komunikacyjnej systemu kontroli dostępu. UT-2 posiada trzy wskaźniki LED których celem jest sygnalizacja obecności zasilania modułu oraz sygnalizacja danych nadawanych i odbieranych do/z komputera.
Sterowanie przepływem danych (tzn. przełączanie pomiędzy nadawaniem a odbiorem) w interfejsie UT-2 jest realizowane na zasadzie czasowej. W stanie normalnym linie A i B interfejsu RS485 są ustawione w trybie odbioru co powoduje że dane przechodzące z magistrali RS485 są przesyłane do komputera. Z chwilą gdy komputer rozpoczyna transmisję, linie RS485 są natychmiastowo przełączane w tryb nadawania i pozostają w tym stanie tak długo jak komputer kontynuuje przesyłanie pakietów danych przez port szeregowy. Linie RS485 (A i B) powracają do trybu odbioru automatycznie po czasie ok. 1.5ms od momentu nadania ostatniego bitu danych przez komputer.
Uwaga: Sposób sterowania przepływem danych w interfejsie UT-2 ma charakter indywidualny, specjalnie zaprojektowany do obsługi kontrolerów dostępu serii PR produkowanych przez Roger Sp. j. W przypadku chęci wykorzystania modułu UT-2 do innych celów, należy wcześniej przeprowadzić testy które potwierdzą przydatność interfejsu w innych aplikacjach.
Linie RTS i CTS, Przeznaczeniem tych linii jest usprawnienie komunikacji pomiędzy sieciowym systemem kontroli dostępu wyposażonym w centralę CPR32-SE a komputerem zarządzającym. Stosowanie linii RTS i CTS nie jest obligatoryjne i jest możliwe tylko w odniesieniu do programu zarządzającego PR Master wersja 4.3 i wyższe oraz central CPR32-SE fv30 i wyższe. Dostęp programowy do linii RTS i CTS w interfejsie UT-2 jest realizowany poprzez odpowiadające im linie (o tej samej nazwie) w złączu portu RS232.
Uwaga: Linie RTS i CTS dostępne na listwie zaciskowej interfejsu UT-2 są elektrycznie dopasowane do standardu linii wejściowych i wyjściowych systemu RACS, ich poziomy logiczne (1 i 0) odpowiadają odpowiednio minusowi oraz plusowi napięcia zasilającego. Linie RTS i CTS dostępne w złączu DB-9 spełniają warunki standardu RS232.