Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

INTEGRACJA GOSPODARCZA W UNII EUROPEJSKIEJ

28-01-2014, 21:04
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 14 zł     
Użytkownik wojak74
numer aukcji: 3840948326
Miejscowość gdańsk
Wyświetleń: 1   
Koniec: 28-01-2014 20:18:55

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Waga (z opakowaniem): 0.26 [kg]
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2002
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Waldemar Polak

-INTEGRACJA GOSPODARCZA W UNII EUROPEJSKIEJ-
wyd. Akademii Morskiej - Gdynia 2002

str. 187

wydanie I

    Celem niniejszej pracy jest przedstawienie i przybliżenie Czytelnikowi najistotniejszych elementów procesów integracyjnych (ze szczególnym uwzględnieniem integracji gospodarczej) w Unii Europejskiej, powołanej do życia 1 listopada 1993 roku na mocy postanowienia Traktatu z Maastricht. Podstawę powstania Unii Europejskiej stanowiły trzy Wspólnoty, a mianowicie: Europejska Wspólnota Węgla i Stali (EWWiS), Europejska Wspólnota Energii Atomowej (Euratom) oraz Europejska Wspólnota Gospodarcza, której nazwę Traktat z Maastricht zmienił na "Wspólnotę Europejską". Wspólnoty te, niezależnie od paralelnego funkcjonowania Unii Europejskiej, stanowiącej niejako ich polityczne zaplecze, w dalszym ciągu realizują swoje zadania i to w większym wymiarze, a główny motor napędowy zachodzących w ich ramach procesów integracyjnych stanowi właśnie Wspólnota Europejska.

Zgodnie z przyjętym założeniem publikacja ta nie jest całościową analizą funkcjonowania Unii Europejskiej. Główny akcent położono na te ważne zagadnienia, które tworzą obraz istoty mechanizmu działania i ekonomicznych skutków funkcjonowania Unii Europejskiej.

Dużo uwagi poświęcono w pracy tym kwestiom, które mają zasadnicze znaczenie z punktu widzenia interesów Polski, kandydującej do pełnoprawnego członkostwa w Unii Europejskiej (np. wspólna polityka handlowa, wspólna polityka rolna, integracja walutowo--finansowa). Droga Polski do nowoczesności, zgodnie z trendami globalizacji i regionalizacji, musi prowadzić do i przez Unię Europejską. Korzyści z tego, mimo iż rzadko uświadamiane, są ogromne. Kierunek "na Unię Europejską" oszczędza własnych poszukiwań, nieuchronnych kosztów związanych ze stworzeniem "polskiego modelu" gospodarki rynkowej. Innymi słowy, potwierdza się znany slogan, iż koszty dostosowywania prawa i gospodarki - warunki wejścia Polski do Unii Europejskiej - są kosztami wyboru nowoczesności i nadrabiania zapóźnień cywilizacyjnych, a nie ekstra-kosztami wynikającymi tylko z chęci przynależności do ekskluzywnego klubu bogatych.

Proces dostosowań akcesyjnych prawa i gospodarki Polski można rozpatrywać w trzech aspektach. Pierwszy dotyczy głównych podmiotów procesu integracyjnego, do których należą dwaj partnerzy:

państwo (jego agendy odpowiedzialne za organizację procesu dostosowawczego oraz przebieg i wynik negocjacji);partnerzy społeczni (wykonawcy, a jednocześnie beneficjenci integracji Polski z Unią Europejską). W tej grupie należy wyróżnić pracodawców, czyli głównych realizatorów ustaleń, wynegocjowanych "reguł gry" podjętych przez państwo na szczeblu centralnym, oraz przedsiębiorców, od których zależy tempo dostosowań i tym samym postępy w procesie integracji; a później pozycja Polski w UE.

Drugi aspekt dotyczy korelacji między poziomem makroekonomicznym (państwo) a mikroekonomicznym (przedsiębiorstwo). Państwo, dostosowując prawo do standardów UE, musi uwzględniać konsekwencje gospodarcze ponoszone przez przedsiębiorstwa, które się nim kierują w swojej działalności gospodarczej.

Trzecią perspektywę, stanowiącą kwintesencję dwóch poprzednich aspektów, określa świadomość faktu, iż dostosowywanie prawa na szczeblu makroekonomicznym musi mieć bezpośrednie "przełożenie" na poziom mikroekonomiczny. Oznacza to, że przedsiębiorcy powinni wcześniej znać kierunki i dziedziny form dostosowania polskiego prawa do ustawodawstwa unijnego, a tym samym już dziś zastanawiać się oraz planować proces stopniowego wprowadzania swoich firm w struktury unijne.

Źródła polskie na temat Unii Europejskiej oraz szans i zagrożeń dla gospodarki polskiej w UE są dość bogate. Niewiele jest jednak opracowań omawiających w sposób kompleksowy dotychczasowy przebieg procesów integracyjnych w ramach UE, dlatego też zamierzeniem autora było zgromadzenie w ujęciu całościowym podstawowego zasobu wiedzy i informacji na temat najbardziej istotnych elementów integracji (przede wszystkim gospodarczej) w UE oraz przewidywanych skutków przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

 

W przypadku zakupienia dwóch lub więcej pozycji, koszt dostawy wzrośnie lub nie wzrośnie odpowiednio do wagi przesyłki(przy każdej aukcji jest podana waga), bez względu na ilość zakupionych przedmiotów

Waga i koszt dostawy z dwoma lub więcej przedmiotami:
od 1 do 350g ekon.6,50 priorytet 7,80
od 351 do 1000g ekon.7,50 priorytet 9,80
od 1001 do 2000g ekon.10 priorytet 13,60
Jeżeli ciężar przekroczy 2 kg. wtedy towar będzie wysłany paczką po uprzednim ustaleniu z kupującym kosztów wysyłki