Na co dzień różne instytucje kultury spotykają się z wieloma problemami z zakresu gospodarki finansowej (np. ile spektakli może reżyserować dyrektor teatru, kto ma podpisać druk delegacji dla dyrektora), prowadzenia ewidencji rachunkowej, kontroli zarządczej i sprawozdawczości. Opracowanie to ma na celu przybliżenie powyższej tematyki i jej usystematyzowanie. Uwzględnia zmiany przepisów wprowadzone od 1.1.2011 r. oraz omawia te planowane.
Rachunkowość instytucji kultury to podstawa wszelkiej sprawozdawczości, zatem aby sprawozdania były wiarygodne, muszą spełniać wymogi art. 24 ustawy o rachunkowości, jak również pewne wymogi z ustawy o finansach publicznych. Jak pogodzić te warunki? O tym jest ta książka. W publikacji zawarto wiele wzorów dokumentów, m.in.:
Zakładowy Plan Kont,
Instrukcja obiegu i kontroli dokumentów,
Regulaminy: organizacyjny, korzystania z kar t płatniczych,
Zarządzenia w sprawie: zatwierdzenia planu działalności; opracowania i aktualizacji planów działalności; procedur kontroli gospodarowania mieniem; zaciągania zobowiązań oraz wydatkowania środków publicznych; zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników.
W książce znajdują się również:
aktualnie obowiązujące wymagania kwalifikacyjne do zajmowania określonych stanowisk,
tabele zaszeregowania stanowisk pracy.