Dokładną dawkę należy ustalić na podstawie wymagań dokarmianego gatunku oraz fazy rozwojowej roślin.
Zalecenia uprawowe:
na rzepak ozimy wiosną należy stosować 2-3 krotnie:
- po raz pierwszy po rozpoczęciu wegetacji wiosennej w dawce 1,0 l/ha
- po raz drugi 10 dni późnej w dawce 1,5 l/ha
- przy prognozowanym wysokim plonie należy zastosować trzeci oprysk w fazie zielonego pąka w dawce 1,5 l/ha.
Wiosenne dokarmianie rzepaku INSOLem 5 należy przeprowadzać łącznie z dolistnym dokarmianiem 12%-owym wodnym roztworem mocznika oraz 5% roztworem siarczanu magnezu z dodatkiem odpowiednich pestycydów. Nie wolno wykonywać oprysków z chwilą pojawienia się pierwszych kwiatów na plantacji.
Rzepak ozimy należy dokarmiać również jesienią
- w październiku w dawce 1,5 l/ha
Na glebach ubogich w bor INSOL 5 należy stosować łącznie z INSOLem B w dawce 1-3 l/ha, który zawiera 132 g boru w 1 litrze. Dodatek INSOLu B wpływa pozytywnie na lepsze kwitnienie i zawiązywanie nasion.
gorczyca biała:
- pierwszy po osiągnięciu przez rośliny wys. 10 cm w dawce1-1,5 l/ha
- drugi oprysk należy wykonać przed kwitnieniem w dawce1-1,5 l/ha
Nawożenie dolistne INSOLem 5 można wykonać łącznie z 6%-owym roztworem mocznika.
Przygotowanie roztworu do oprysku:
Należy rozpuścić w małej ilości wody w proporcji 1 litr INSOLu 5 na 5 litrów wody i dokładnie wymieszać. Otrzymaną ciecz wlać do wstępnie przygotowanego roztworu mocznika o stężeniu wyższym niż wymagane i dodać tyle wody, aby uzyskać 12% lub 6% koncentrację mocznika. Do roztworu można dodać 5% roztwór siarczanu magnezu oraz odpowiednie pestycydy. Roztwór należy przygotować bezpośrednio przed stosowaniem.
INSOL 5 można stosować w takich samych dawkach bez roztworu mocznika, łącząc dolistne dokarmianie roślin tym nawozem ze stosowaniem odpowiednich środków ochrony roślin.