Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

INNOWACJE TECHNICZNE a SYSTEM GOSPODARCZY Postęp

06-03-2012, 22:52
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 9.99 zł     
Użytkownik nowy_warsztat
numer aukcji: 2099448047
Miejscowość Toruń
Wyświetleń: 7   
Koniec: 05-03-2012 08:40:20

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Rok wydania (xxxx): 1999
Kondycja: bez śladów używania
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

szablon bez www


NOWY WARSZTAT














Robert Ciborowski
Innowacje Techniczne a system gospodarczy Wielkiej Brytanii
rok wydania 1999, 172 strony


Innowacyjność, odzwierciedlająca zdolność podmiotów gospodar­czych do wprowadzenia nowego produktu na rynek lub zastosowania nowej technologii, nowej formy organizacyjnej, nowych metod produk­cyjnych, finansowych lub marketingowych, jest jednym z podstawowych problemów współczesnych gospodarek. Obniżanie się poziomu innowa-cyjności powoduje daleko idące zmiany w sferze organizacji i funkcjo­nowania gospodarki, co prowadzi do spadku konkurencyjności. Systemy gospodarcze bardzo wyraźnie reagują na spadek poziomu innowacyjno-ści, dlatego też ważne wydaje się, stworzenie mechanizmu zapewniają­cego podniesienie lub przynajmniej utrzymanie odpowiedniego, na da­nym etapie rozwoju, poziomu innowacyjności w ramach określonego systemu gospodarczego.

Innowacje są w swej naturze zjawiskiem odzwierciedlającym sposoby zachowań społeczno-gospodarczych. W sferze gospodarczej dotyczy to zmian technicznych, technologicznych i organizacyjnych, które prowadzą do osiągnięcia wyższego poziomu konkurencyjności i rozwoju gospodarki.


Modelowo biorąc, poziom konkurencyjności gospodarki podąża w ślad za potrzebami mechanizmu postępu technicznego a polityka gospodarcza powinna wspierać tę ewolucję. Innymi słowy, sprawność procesów wzro­stu konkurencyjności zależy od stopnia dostosowania systemu funkcjono­wania gospodarki do potrzeb mechanizmu postępu technicznego.


W gospodarkach wysoko rozwiniętych, podniesienie, lub przynajm­niej utrzymanie poziomu innowacyjności jest jednym z głównych ce­lów gospodarczych. Podstawowym czynnikiem decydującym o pozio­mie innowacyjności jest dostosowanie systemu funkcjonowania gospo­darki do poziomu rozwoju gospodarczego.


Celem pracy jest wykazanie, że w gospodarkach wysoko rozwinię­tych, podniesienie lub przynajmniej utrzymanie poziomu innowacyjno­ści jest jednym z głównych celów gospodarczych a podstawowym czynnikiem decydującym o poziomie innowacyjności i konkurencyjno-ścijest natomiast dostosowanie systemu funkcjonowania gospodarki do poziomu rozwoju gospodarczego.


Przedmiotem badań jest gospodarka brytyjska i zmiany w niej zacho­dzące w latach 80. i 90. W trakcie pisania pracy wykorzystano głównie metody dokumentacyjne i statystyczno-opisowe. Uwzględniono również szeroki zestaw informacji faktualnych, zgromadzonych do celów prakty­ki gospodarczej przez odpowiednie instytucje informacyjne (agendy rządowe, urzędy statystyczne, instytuty naukowe).


W latach osiemdziesiątych nastąpił nawrót systemu liberalnego, spowodowany znacznym spadkiem poziomu innowacyjności w krajach wysoko rozwiniętych. Potrzeby w zakresie postępu technicznego, tech­nologicznego i organizacyjnego oraz ich wysoki poziom akumulacji w poszczególnych gospodarkach, wywołały potrzebę wzmocnienia mechanizmu rynkowego, głównie w zakresie poziomu konkurencyjno­ści. System etatystyczny, stwarzający możliwości wysokiego poziomu wydatków na innowacje, nie był w stanie wpłynąć na mechanizm wdrażania nowych rozwiązań do gospodarki, który nie był efektywny. Systemem gospodarczym, który w tym zakresie funkcjonował zdecy­dowanie lepiej, był system liberalny.


Istotą mechanizmów zmierzających do przekształcenia systemu etatystycznego w liberalny w gospodarkach wysoko rozwiniętych były działania w sferze prywatyzacji, systemu podatkowego, poszerzania handlu zagranicznego oraz zmian w strukturze produkcyjno-technicznej ukierunkowane przede wszystkim na rozwój dziedzin o wysokim po­ziomie innowacyjności. Dążenie do uzyskania pożądanego poziomu innowacyjności spowodowało więc wzrost znaczenia sektora prywat­nego, który jest w stanie lepiej absorbować nowoczesne rozwiązania dzięki doskonalszemu mechanizmowi konkurencji.


Postęp techniczny jest pojęciem wieloaspektowym. W aspekcie wdrożeniowym postęp techniczny utożsamiany jest z kategorią inno­wacji. Innowacje i system gospodarczy wzajemnie na siebie oddziały­wają. Czynniki systemowe wpływają na poziom innowacyjności i od­wrotnie, poziom innowacji determinuje funkcjonowanie określonego systemu społeczno-gospodarczego przy danym poziomie rozwoju. Me­chanizm innowacji i jego znaczenie dla systemu funkcjonowania go­spodarki oraz zakres pojęciowy postępu technicznego i innowacji przedstawiono w rozdziale pierwszym.


Prywatyzacja jest czynnikiem prowadzącym do wzrostu poziomu innowacyjności, co z kolei powoduje wyższą konkurencyjność przed­siębiorstw zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Proces zmian struktury własności decyduje o wyższej efektywności, zyskow-ności i rentowności a także o poziomie wydatków na badania i rozwój (B+R) w sferze technicznej, technologicznej i organizacyjnej. Analizę tego problemu przedstawia rozdział drugi.


Liberalizacja systemu fiskalnego prowadzi do zmian w strukturze źró­deł finansowania innowacji. Wynikiem tego jest spadek udziału państwa i wzrost znaczenia samofinansowania sektora przedsiębiorstw prywatnych. Kryterium oceny tego zagadnienia jest analiza zmian w poziomie wydat­ków państwa na B+R i zmianach systemu obciążeń fiskalnych w relacji do podstawowych kategorii ekonomicznych: zysku, inwestycji, oszczędności czy poziomu konkurencyjności. Wpływ polityki fiskalnej na poziom in­nowacyjności gospodarki brytyjskiej przedstawia część trzecia.


Poszerzanie zakresu handlu zagranicznego wpływa na wzrost pozio­mu innowacyjności, co z kolei decyduje o wzroście konkurencyjności cenowej i niecenowej gospodarki. Wzrost poziomu innowacyjności od-działywuje na strukturę eksportu (większy udział branż „high-tech") i bilans płatniczy. Proces ten przedstawiono w rozdziale czwartym.


Przechodzenie systemów gospodarczych ze stadium industrialnego do postindustrialnego jest procesem determinującym wzrost poziomu inno­wacyjności w branżach „high-tech" przemysłu przetwórczego i usługach. Wzrost udziału usług i branż „high-tech" przy spadku znaczenia branż „low-tech", odbywa się z pośrednictwem zmian w strukturze technicznej i produkcyjnej gospodarki. Wyższy poziom innowacyjności zwiększa wartość produktu społecznego i podnosi konkurencyjność międzynaro­dową. Proces ten został scharakteryzowany w rozdziale piątym.


Zmiany systemów gospodarczych spowodowane spadkiem poziomu innowacyjności mają ogromne znaczenie dla krajów wchodzących do­piero na ścieżkę szybkiego rozwoju, w których gromadzenie i wyko­rzystywanie nowych rozwiązań technicznych jest bardzo istotnym pro­blemem. Doświadczenia krajów wysoko rozwiniętych w tej dziedzinie można z pewnością wykorzystać w polityce gospodarczej Polski.






SPIS TREŚCI


Wstęp .

1. Innowacje techniczne - aspekty teoretyczne

1.1. Istota postępu technicznego i innowacji

l .2. Mechanizm innowacji

l .2. l. Innowacje indukowane .

l .2.2. Innowacje produktowe i procesowe

1.2.3. Popytowy i podażowy charakter innowacji

l .3. Mierniki innowacyjności .



2. Prywatyzacja a innowacyjność gospodarki Wielkiej Brytanii

2.1. Struktura własności a system gospodarczy .

2.2. Kierunki prywatyzacji przedsiębiorstw brytyjskich .

2.3. Innowacje techniczne a prywatyzacja.

3. System fiskalny i polityka fiskalna a innowacyjność gospo-

darki brytyjskiej

3.1. Zmiana kierunków polityki fiskalnej Wielkiej Brytanii

3.2. Polityka innowacyjna a działalność przedsiębiorstw.

3.3. Polityka fiskalna a zdolności innowacyjne przedsiębiorstw

4. Liberalizacja handlu zagranicznego a innowacyjność gospo-

darki brytyjskiej

4.1. Znaczenie międzynarodowych przepływów gospodarczych

w procesie innowacyjnym .

4.2. Zmiany kierunków i struktury handlu zagranicznego

Wielkiej Brytanii

4.3. Innowacje techniczne a konkurencyjność gospodarki bry-

tyjskiej .

5. Zmiany struktury gospodarczej a innowacyjność gospodarki

Wielkiej Brytanii .

5.1. Struktura produkcji a efektywność

5.2. Wpływ polityki innowacyjnej na przemysł przetwórczy .

5.3. Zmiany strukturalne a innowacje techniczne .

Podsumowanie

Bibliografia .

Spis tabel

Spis wykresów

Spis rysunków




INNOWACJE TECHNICZNE a SYSTEM GOSPODARCZY Postęp



Stan książki idealny. Pozycja jest nowa.


Koszty przesyłki (dotyczy przesyłek krajowych):


1 wygrana aukcja:

7 zł - przesyłka polecona priorytetowa – Poczta Polska

4 zł - list ekspresowy – prywatny operator InPost

~ 2 wygrane aukcje:

koszty pozostają do uzgodnienia w zależności od ciężaru
książek- często nie ulegają zmianie - (w celu ustalenia kosztów prosimy o kontakt mailowy)

~ 3 i więcej wygranych aukcji:

koszty transportu pokrywa Nowy Warsztat

(wysyłka albo Pocztą albo InPostem)

Uwaga! Z usług operatora pocztowego InPost skorzystać mogą tylko ci klienci, którzy zamieszkują miejscowości, w których InPost ma swoje lokalne oddziały. W celu sprawdzenia dostępności usługi prosimy udać się na stronę www.inpost.pl



GORĄCO ZACHĘCAM DO ZAKUPU !!!






SERDECZNIE ZAPRASZAM NA INNE MOJE AUKCJE