|
|
INFORMATOR O OSOBACH SKAZANYCH ZA SZPIEGOSTWO W LATACH 1[zasłonięte]944-19
Spis treści:
OD WYDAWCY
WSTĘP
WYWIAD USA
WYWIAD BRYTYJSKI
WYWIAD ZACHODNIONIEMIECKI
WYWIAD FRANCUSKI
WYWIAD REAKCYJNYCH OŚRODKÓW EMIGRACJI POLSKIEJ.
WYWIAD SZWEDZKI
WYWIADY INNE I NIEROZEZNANE
TABELA OSÓB SKAZANYCH W POLSCE ZA DZIAŁALNOŚĆ SZPIEGOWSKĄ W LATACH 1[zasłonięte]944-19
LISTA OSÓB STRACONYCH ZA „SZPIEGOSTWO"
INDEKS NAZWISK
"W intencji autorów tego opracowania oraz ich mocodawców z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Biuro „C"), miała to być księga hańby polskich „szpiegów" i „zdrajców", a także - bogaty materiał informacyjny o osobach wplątanych w ową działalność szpiegowską; dokument roboczy, przydatny w działalności inwigilacyjno-nękającej, w szantażowaniu byłych „szpiegów".
Każde dossier szpiega zawiera główne dane personalne, zawód, adres zamieszkania przed jego aresztowaniem i adres aktualny wg stanu z 1984 r., a także miejsce zdeponowania jego akt procesowych. Posiadając taki spis, można udać się pod aktualny adres i zdumionemu byłemu szpiegowi „zaproponować" to i owo, jako propozycję nie do odrzucenia!
W istocie zbiór ten stał się niezamierzoną księgą hańby bonzów z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ostatniego półwiecza - MSW tamtego, spod znaku UB z lat 1944 - 1956, jak i też jego następcy, czyli Służby Bezpieczeństwa. Dla obydwu tych mutacji Bezpieki, tysiące ludzi skazanych w latach 1944 - 56, pozostały do dziś i na zawsze szpiegami i zdrajcami.
Nad tym rejestrem pracowali wiele lat. Jego pierwsza wersja - jak przyznają dziś w swoim „Wstępie", powstała w 1972 r. Eksplozja tryumfalizrnu, buty i przemocy, zdetonowana przez stan wojenny, zachęciła ich do kontynuacji rejestru w latach 1984 -1986. Pierwszy spis uzupełnili o skazanych w latach 1972 -1984.
Tak powstał ten unikalny dokument zawierający informacje o około 2160 osobach skazanych za „szpiegostwo". Dokument tajny, powielony w śladowym nakładzie, z liczbą porządkową każdego egzemplarza odciśniętą na okładkach. W 1987 r. tylko po jednym egzemplarzu otrzymały Wojewódzkie Urzędy Spraw Wewnętrznych." (fragment noty od wydawcy)
Stron 405, Wydawnictwo Retro |
|
|
|
|
|