Opis:
Współczesne Indie to fascynujące, pełne kontrastów państwo. Z jednej strony nazywane ,,największą demokracją świata", z drugiej rozdzierane przez liczne wewnętrzne konflikty i spory. Mając drugą co do wielkości liczbę obywateli na świecie, posiadając duże zasoby naturalne i silny rynek wewnętrzny mogą pochwalić się znacznym potencjałem gospodarczym. Koncerny indyjskie są w stanie wykupywać firmy brytyjskie, ale równocześnie setki milionów Indusów żyje w biedzie, a ponad jedna czwarta wciąż nie potrafi czytać i pisać.
Autorzy przedstawiają dzieje polityczne Półwyspu Indyjskiego od czasów brytyjskiej kolonizacji i wielkiego powstania w 1857 r. do najbardziej aktualnych wydarzeń w 2013 r. Poruszają także rozmaite kwestie gospodarcze, administracyjne i społeczne. Omawiają m.in.: kształtowanie się indyjskiego ruchu narodowego, działalność Gandhiego, starcia muzułmańsko-hinduskie, problemy w integracji nowo powstałego państwa, walkę z terroryzmem, a także przełomowe reformy gospodarcze z lat 90. Prezentują najważniejsze kwestie regionalne oraz stosunki Indii z sąsiadami, a także relacje polsko-indyjskie.
Krzysztof Iwanek - historyk, indolog i kulturoznawca. Wykłada historię Indii i politykę we współczesnej Azji Południowej w Collegium Civitas. Ekspert Centrum Studiów Polska-Azja, autor licznych artykułów o współczesnych Indiach i Pakistanie. Stypendysta Indian Council for Cultural Relations. Nauczyciel hindi, w tym na kursach Ambasady Republiki Indii w Warszawie.
Adam Burakowski - adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN oraz wieloletni pracownik Polskiego Radia. Współpracuje również z europejską siecią radiową Euranet Plus. Specjalizuje się w polityce i historii najnowszej krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Zna hindi i urdu. Autor kilku książek, m.in. Geniusz Karpat. Dyktatura Nicolae CeauLescu 1[zasłonięte]965-19 (2008).
|