ILUSTROWANA HISTORIA STROJÓW
W CO UBIERALI SIĘ LUDZIE CZYLI MODA OD CZASÓW STAROŻYTNYCH DO XIX WIEKU
Melissa Leventon
Wydawnictwo: Arkady, 2008
Oprawa: miękka
Stron: 352
Stan: NOWA
CENA OKŁADKOWA: 79 PLN
U NAS -40% TANIEJ = TYLKO 47,40 PLN !!
LUSTROWANA HISTORIA STROJÓW prezentuje prace Auguste'a Racineta i Friedricha Hottenrotha, dwa najważniejsze źródła ikonografii mody
• Materiał ilustracyjny przedstawia ewolucję sylwetki i stylu ubioru w ciągu wieków
• Ryciny są opatrzone wyczerpującymi komentarzami z odniesieniem do powracających motywów
• Książka na pewno zainteresuje studentów kierunków artystycznych, projektantów, kostiumologów, historyków i wszystkich miłośników mody
Ilustracje do tej książki zaczerpnięte zostały z dwóch klasycznych dzieł poświęconych historii ubiorów - Le costume historique Auguste’a Racineta, (opublikowanej w latach 1[zasłonięte]876-18) i Trachten Haus - Feld - und Kriegsgerätschaften der Völker alter und neuer Zeit (1[zasłonięte]884-18) Friedricha Hottenrotha. Autorka książki prezentuje najciekawsze ilustracje z obu źródeł, opatrując je krótkimi komentarzami na temat elementów ubioru, uzbrojenia, dodatków. Tam, gdzie to możliwe, porównuje dawne ryciny z dostępną dziś ikonografią i wykorzystując obecną wiedzę kostiumologiczną analizuje dziewiętnastowieczny stan badań nad historią ubioru.
Melissa Leventon jest konsultantem w dziedzinie historii ubioru i mody, do 2002 roku pełniła funkcję kuratora działu tkanin w Fine Arts Museums w San Francisco. Wykłada historię ubioru w California College of Art. Jest autorką wielu publikacji poświęconych zagadnieniom mody, m.m.Art Wear: Fashion and Anti-Fashion.
Autorzy
Dale Carołyn Gluckman jest emerytowanym kustoszem, kierownikiem działu ubiorów i tkanin Los Angeles County Museum of Art.
Hollis Goodall jest kustoszem działu sztuki japońskiej w Los Angeles County Museum ofArt.
Rochelle Kessier była kustoszem w Pacific Asia Museum w Pasadenie, Los Angeles County Museum of Art i Arthur M. Sackler Museum oraz Harvard University Museums.
Bobbie Sumberg jest kustoszem działu tkanin i ubiorów w Museum of International Folk Art w Santa Fe w Nowym Meksyku.
Michelle Webb Fandrich jest historykiem ubioru i tkanin, ekspertem i byłym kustoszem w Metropolitan Museum of Art Costume Institute i Los Angeles County Museum of Art.
Juan Juan Wu jest profesorem historii ubioru i tkanin w State University of New York College w Oneonta.
Książka prezentuje po raz pierwszy w Polsce zestawienie prac dwóch klasycznych ilustratorów z XIX wieku, Auguste'a Racineta i Friedricha Hottenrotha. Ryciny przedstawiono przede wszystkim w ujęciu chronologicznym, ale także tematycznym, tak aby korzystający z publikacji projektanci, kostiumolodzy, historycy czy studenci mogli bez trudu wybrać dowolny sposób zapoznawania się z ewolucją ubioru w różnych epokach lub ze zmianami poszczególnych jego elementów i dodatków. Książka prezentuje też zmiany, jakim w różnych epokach ulegała sylwetka. Szczegółowe komentarze zwracają uwagę czytelnika na powracające motywy, a odpowiednie oznaczenia poszczególnych rozdziałów i części książki ułatwiają poruszanie się po tak ogromnym i skomplikowanym materiale. Wyczerpujące komentarze, których autorami są wybitni eksperci w dziedzinie historii stroju, a także cytaty z różnych dokumentów z epoki podkreślają, jak duże znaczenie w życiu społeczeństw miała moda. Szczegółowe adnotacje oraz obszerny słownik stanowią wspaniałe źródło do badań bogatego nazewnictwa ubiorów na przestrzeni wieków.
Ilustracje w tej książce pochodzą z dwóch monumentalnych dziewiętnastowiecznych dziel poświęconych historii ubioru: Le costume historique Auguste'a Racineta i Trachten Haus- Feld- und Kriegsgerdtschaften der Voelker alter und neuer Zeit Friedricha Hottenrotha. Książka Racineta po raz pierwszy ukazała się w subskrypcji w latach 1[zasłonięte]876-185 w dwudziestu zeszytach. W 1888 r. pojawiło się jej drugie, sześciotomowe wydanie zawierające 500 ilustrowanych tablic opatrzonych wyczerpującym komentarzem. Oprócz tekstów poświęconych ubiorom i uzbrojeniu, zawierała też krótką prezentację biżuterii, wnętrz i ich wyposażenia, a także środków transportu od czasów starożytnego Egiptu do przełomu XVIII i XIX w. w Europie, Azji, Afryce, Oceanii i na obszarach Nowego Świata - w momencie wydania książki były one określane wspólnym pojęciem „kostiumu", obejmującym nie tylko ubiory, ale wszystko to, co wyróżniało daną epokę historyczną lub odległe kultury i cywilizacje. Ryciny w książce Racineta były dziełem grupy ilustratorów i w większości, choć nie zawsze, opierały się na szerokim wyborze oryginalnych źródeł. Wydanie Le Costume historique wyróżniało się nie tylko imponującym zakresem materiału. Była to pierwsza publikacja poświęcona dziejom ubioru przeznaczona dla masowego odbiorcy, ilustrowana rycinami wykonanymi techniką chromolitografii, którą zaczęto stosować na szerszą skalę w latach 60. XIX w. Dzięki tej technice zdobienie książek barwnymi rycinami stało się tańsze i łatwiejsze.
Książka Hottenrotha, która również prezentowała dzieje ubioru w różnych epokach na całym świecie, podejmowała podobne tematy. Historię mody europejskiej do 1840 roku przedstawiono na 200 tablicach z barwnymi rycinami. Publikacja ukazywała się w zeszytach, w latach 1[zasłonięte]884-18, ale miała także wydanie dwutomowe. Hottenroth sam wykonał do niej ilustracje i choć, przygotowując rysunki, korzystał ze źródeł oryginalnych, w dużym stopniu opierał się na materiałach pochodzących z drugiej ręki - między innymi na publikacji Racineta. O dziele Hottenrotha niemal zupełnie zapomniano. Natomiast książę Racineta odkryło nowe pokolenie czytelników, dla których w ostatnich trzydziestu latach przygotowano co najmniej trzy pełne lub częściowe wydania faksymilowe. Większość tych wydań zawierała jedynie reprodukcje rycin opatrzone niewielkimi fragmentami oryginalnego komentarza, niektóre były całkowicie pozbawione komentarza, jeszcze inne wydania zawierały wierne tłumaczenie tekstu oryginalnego, ale podanego w znacznym skrócie.
SPIS TREŚCI:
Wyprowadzenie
Historia ubioru
Świat starożytny
Cesarstwo Rzymskie
Europa w wiekach średnich
Europa renesansowa
Europa nowożytna, 1[zasłonięte]650-18
Azja Wschodnia i Południowo-Wschodnia
Azja Południowa
Anatolia, Persja i Azja Środkowa
Europejskie ubiory regionalne
Afryka, Oceania i Ameryka
Elementy ubioru
Ubiór na przestrzeni wieków
Dodatki na przestrzeni wieków
Słownik
Bibliografia
Indeks
Noty o autorach