PRL. Ikony. Bohaterowie tamtych lat
Liczba stron: 263
Format: 230x155
Oprawa: twarda
ISBN: 978[zasłonięte] [zasłonięte] 42748
Seria: PRL
Ikony PRL jest połączeniem bogato ilustrowanego albumu (500 unikalnych ilustracji)
i rozbudowanej części opisowej - pełnej faktów, anegdot, subiektywnych wspomnień i ocen autorów.
Całość poświęcono bohaterom kultury masowej, których Polacy do dziś przywołują we wspomnieniach - tych dobrych i tych złych.
Publikację swoimi komentarzami wzbogacił znany satyryk Michał Ogórek.
Z założenia apolityczna książka rozpoczyna się, mimo wszystko politycznie - opisem partyjnych władców. Nie mogło ich zabraknąć. Budzący skrajne emocje, od uwielbienia po nienawiść, przez lata spoglądali na Polaków ze stron gazet, ekranów telewizorów i portretów w szkolnych klasach, stając się najwyraźniejszymi symbolami swojej epoki.
Drugi rozdział poświęcono herosom dawnej popkultury - socjalistycznym celebrytom, prawdziwym idolom, gwiazdom scen, boisk i stadionów, postaciom z plakatów, okładek czasopism etc.
Kolejne strony przypominają sztandarowe inwestycje PRL, którymi Polacy pasjonowali się nie mniej niż dzisiejszymi budowami stadionów i autostrad.
Czwarty rozdział opisuje ówczesną młodzież, zarówno tę prącą w czerwonych krawatach ku karierze, jak i tę zbuntowaną, chcącą przeżyć wakacyjną przygodę w rytmie ulubionego bigbitu.
Wśród ikon PRL-u musiały znaleźć się również opisy kultowych przedmiotów epoki PRL-u, takich jak syfony, saturatory, czerwone goździki i motorowery marki Komar. Czytelnik znajdzie je w rozdziale ,,1001 drobiazgów''.
Album kończy się wycieczką po gospodarczych absurdach socjalizmu, tak dobrze znanych z komedii Stanisława Barei.
Album rekomenduje sam Michał Ogórek. Książka podzielona jest na kilka rozdziałów. Na początku zapoznaje czytelnika z „władcami” PRL-u takimi jak chociażby Gierek, Gomułka czy Jaruzelski. Następnie przechodzimy do gwiazd ekranu i postaci medialnych ( np.: Hanka Bielicka, Bareja, Cybulski, Jędrusik)
i sportowców ( np.: Kozakiewicz, Boniek, Górski, Lato, Fortuna).
Kolejny rozdział poświęcony jest najkosztowniejszym i najokazalszym budowom komunizmu. Jednym z moich ulubionych działów tego albumu jest
„Młodzież przyszłością narodu”. Poznajemy nie tylko mentalność i rozrywki młodzieży tamtej epoki, ale i przyglądamy się bliżej narodzinom punk-rocka. Dowiemy się kilka ciekawostek o
zespole Perfect, Kult, Republika czy Ryśku Ridlu.
Poznamy także smak szaleństwa i wolności na festiwalu w Jarocinie.