Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

IKONY MĘKI PAŃSKIEJ - MALARSTWO CERKIEWNE - Gronek

23-10-2014, 11:19
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 90 zł     
Użytkownik Taddeush
numer aukcji: 4695672509
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 2   
Koniec: 23-10-2014 11:01:24

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2007
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Agnieszka Gronek

 

IKONY MĘKI PAŃSKIEJ. O ORZEMIANACH W MALARSTWIE CERKIEWNYM UKRAIŃSKO-POLSKIEGO POGRANICZA


Kraków 2007


wyd. I, ss. 426
il. cz.-b., format B5
opprawa miękka lakierowana
stan bardzo dobry (nowa)
 

Wśród wielu odrębności malarstwa ukraińskiego – choć przynależnego do wspólnoty krajów kultury bizantyńskiej, to tworzonego w oddali od wielkich ośrodków artystycznych: greckich, południowosłowiańskich oraz północnoruskich, na granicy dwóch światów chrześcijańskich: wschodniego i łacińskiego – należy wyróżnić ikony Męki Pańskiej.

 

Wobec pojawiających się w literaturze naukowej kategorycznych, choć niczym nie uzasadnionych twierdzeń o istnieniu obowiązkowego wzorca wystroju wnętrza ukraińskich cerkwi w wiekach XVII i XVIII, który zakładał współistnienie trzech elementów, to jest ikonostasu, ikon Sądu Ostatecznego oraz Męki Pańskiej, przy czym dla tych ostatnich miała być zarezerwowana wschodnia część ściany północnej, względnie północna wschodniej – szczególnie ważne wydaje się rozstrzygnięcie problemu ich rozmieszczenia we wnętrzu cerkwi.

 

Kolejny ważny problem dotyczy programu ikon, a więc struktury dzieła, to jest wielkości powierzchni przeznaczonej pod malowidło, rozmieszczenia scen, kierunku biegu narracji, a przede wszystkim doboru przedstawień. Szczególnie istotne jest wskazanie tych, których obecność w ukraińskich cyklach pasyjnych jest niemal obowiązkowa, i tych które charakterystyczne są tylko dla jednego okresu lub środowiska artystycznego.

 

Dokładna analiza wskazanych zagadnień, a więc miejsca przedstawień pasyjnych w cerkwiach, ich programu, cech ikonograficznych i stylistycznych ma na celu nie tylko udzielenie odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące tych problemów, ale także w oparciu o jej wyniki ocenienie roli jaką, odegrała kultura zachodnia w powstaniu, ugruntowaniu i przekształcaniu jednego z niewątpliwych fenomenów sztuki ukraińskiej.

 

 

 
   
• • • •

Zapraszam do licytacji.

Wyprzedaję moje zbiory. Książki, które już przeczytałam, których nigdy nie przeczytam oraz wielokrotne egzemplarze. Kolekcje (pocztówki i porcelanę), których się pozbywam. Ubrania, często nowe, których nie ubiorę.

IKONY MĘKI PAŃSKIEJ - MALARSTWO CERKIEWNE - Gronek