Św. Jan Chrzciciel "Anioł Pustyni" ze scenami z życia i Świętymi, Rosja XIX w. Wymiary 52 x 45,5 x 4,0 cm Dwie, tylnie szpongi poprzeczne.
Ikona po konserwacji zachowawczej.
Przedmiotem aukcji jest duża ikona pisana temperą jajeczną na podobraziu drewnianym z przedstawieniem Św. Jana, Anioła Pustyni, ze scenami z życia Świętych. Św. Jan w jednej ręce trzyma kielich liturgiczny, w który wpisana jest maleńka postać Chrystusa jako Dzieciątka zaś w drugiej ręce trzyma zwój, zwany rotulusem. Centralnie nad głową Świętego – Bóg Ojciec. W dolnych narożach: scena narodzin w domu rodzinnym oraz scena męczeńskiej śmierci Świętego. W górnych narożach: Święty jako dziecko prowadzony przez Anioła na pustynię oraz Święty udzielający ludowi Chrztu. Na wąskiej bordiurze postacie czterech Świętych. Postać Św. Jana Chrzciciela zajmuje w teologii i ikonografii Kościoła Wschodniego szczególne miejsce. Nazywany jest on Poprzednikiem Pańskim (Priedtiecza), był bowiem Prorokiem bezpośrednio poprzedzającym przyjście Zbawiciela i wskazującym na niego. Według przekazu z Ewangelii Św. Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany. I tak właśnie przedstawiany jest w ikonografii. Na ikonach jemu poświęconych Św. Jan trzyma w ręku rozwinięty zwój z fragmentem swego orędzia, zapisanego w Ewangelii. Może to być wezwanie do pokuty bądź słowa „Oto Baranek Boży....”.
W epoce postbizantyjskiej powstało przedstawienie Św. Jan Chrzciciela ze skrzydłami, jako Anioła Pustyni. Jest to nawiązanie do mesjańskiego proroctwa Malachiasza o Aniele Przymierza, który ma poprzedzić przyjście oczekiwanego Pana. Na niektórych przedstawieniach Św. Jan trzyma w ręku misę ze swoją ściętą głową, co jest zapowiedzią jego męczeńskiej śmierci.
Polecam link:
http://www.icon-art.info/masterpiece.php?lng=ru&mst_id=2322
|