Niniejsze opracowanie Prawa rzeczowego jest kontynuacją znanego i od wielu lat wykorzystywanego podręcznika Profesora Jerzego Ignatowicza, którego pierwsze wydanie ukazało się w 1976 r., a ostatnie (dziesiąte) w 2000 r. – kontynuacją w takim zakresie, w jakim było to możliwe. W ciągu bowiem kilkunastu lat, które minęły od śmierci Profesora, ustawodawstwo w dziedzinie prawa rzeczowego uległo istotnym przeobrażeniom. Stało się zatem oczywiste, że podręcznik w poprzedniej postaci, mimo niezaprzeczalnych walorów, nie mógł spełniać swojego zadania. Należało – zarówno przed dziesięciu laty, jak i teraz – na nowo omówić wiele instytucji, które w tym czasie zostały poddane głębokiej rewizji lub które pojawiły się w naszym porządku prawnym dopiero od niedawna. Wprowadzenia istotnych zmian – dotyczących m.in. własności samorządowej, ograniczeń obrotu nieruchomościami, odrębnej własności lokali w spółdzielniach mieszkaniowych, przekształceń i wygaśnięcia użytkowania wieczystego, timesharingu rzeczowego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, hipoteki i ksiąg wieczystych – oraz ich przedstawienia w szczegółowy, ale przystępny sposób podjął się i zadanie to kontynuuje Krzysztof Stefaniuk. Zaktualizowana została także literatura przedmiotu oraz judykatura, a całość dopełniono skorowidzem przedmiotowym. W opisanym kształcie, z kolejnymi zmianami i uzupełnieniami dotyczącymi w szczególności służebności przesyłu, zastawu rejestrowego i nowej hipoteki, podręcznik ukazuje się po raz czwarty.
Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla studentów, ale będzie pomocna również praktykom (sędziom, notariuszom, adwokatom).
W celu ułatwienia nauki Krzysztof Stefaniuk wprowadził pogrubienia podkreślające ważne partie materiału, redakcja zaś piktogramy ułatwiające odnalezienie szczególnie istotnych fragmentów nie tylko tuż przed egzaminem oraz numery boczne umożliwiające szybkie odnalezienie w tekście książki pojęć z indeksu.
Stan prawny na 1 marca 2012 roku.
|