|
IBUPROM ZATOKI
24 tabl.
Wskazaniami do stosowania Ibuprom Zatoki są: doraźne leczenie objawów występujących w przeziębieniu i grypie: ból głowy lub gardła, bóle mięśniowe, ból i niedrożność zatok obocznych nosa, katar, gorączka.
DZIAŁANIE: Preparat złożony o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym, zmniejszającym ilość wydzieliny oraz obrzęk błony śluzowej nosa, udrożniającym przewody nosowe i zatoki oboczne nosa. Ibuprofen, pochodna kwasu propionowego należąca do grupy NLPZ, wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn na drodze blokownia cyklooksygenazy kwasu arachidonowego COX-2. Prowadzi to do zahamowania syntezy cyklicznych nadtleków, bezpośrednich prekursorów prostaglandyn. Działanie na COX-1 odpowiada za działania niepożądane. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, T0,5 wynosi 2 h. Metabolizm zachodzi w wątrobie, a wydalanie przez nerki. Pseudoefedryna jest α-sympatykomimetykiem. Działając na receptory adrenegiczne w mięśniach gładkich naczyń krwionośnych prowadzi do ich skurczu, ograniczenia przepływu przez łożysko włośniczkowe oraz redukuje ilość krwi zalegającej w zatokach żylnych. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, T0,5 wynosi 9-16 h. Metabolizm zachodzi w wątrobie, częściowo do aktywnego metabolitu - norpseudoefedryny, a wydalanie przez nerki. W leczeniu początek działania preparatu występuje po 15-30 min. i utrzymuje się przez 4-6 h.
SKŁAD: 1 tabl. powlekana zawiera 200 mg ibuprofenu i 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny.
DZIAŁANIE NIEPOŻĄDANE: Często: nudności, wymioty, zgaga, niestrawność, wzdęcia, biegunki, zaparcia, ból w nadbrzuszu, ból i zawroty głowy, nadpobudliwość, bezsenność, świąd, pokrzywka, wysypka, zatrzymanie płynów i obrzęki, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, wzrost częstości skurczów serca. Rzadziej: nadciśnienie, zaburzenia smaku, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Rzadko: krwawienie z przewodu pokarmowego, drżenie mięśni, zaburzenia krzepnięcia. Bardzo rzadko: niewydolność nerek, zaburzenia hematologiczne (niedokrwistość hemolityczna, granulocytopenia, małopłytkowość). W przypadku doraźnego stosowania leku działania niepożądane występują rzadko.
DAWKOWANIE: Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 r.ż.: 1-2 tabl. co 4-6 h. Maksymalna dawka dobowa wynosi 6 tabl.
DATA WAŻNOŚCI: 2014.10.30
UWAGA!!!
NIEZALEŻNIE OD ILOŚCI ZAKUPIONEGO TOWARU,
KOSZT PRZESYŁKI POZOSTAJE BEZ ZMIAN
|
|