Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

I.KRASICKI + A.UNIECHOWSKI (1954 r.)

16-01-2012, 18:24
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 20 zł     
Użytkownik bedelec
numer aukcji: 2043316431
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 21   
Koniec: 17-01-2012 19:34:33

Dodatkowe informacje:
Opis niedostępny...
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha


Ignacy Krasicki : MONACHOMACHIA czyli WOJNA MNICHÓW

Ignacy Krasicki (1[zasłonięte]735-18) był poetą, prozaikiem, dramatopisarzem i publicystą. Uważa się go za najwybitniejszego pisarza polskiego oświecenia. Uczył się i studiował we Lwowie, w Warszawie i Rzymie. Podczas bezkrólewia w latach 1[zasłonięte]763-17 jako sekretarz interrexa prymasa W.Łubieńskiego przeszedł na stronę orientacji postępowej i znalazł się w najbliższym otoczeniu króla St.A.Poniatowskiego. Był uczestnikiem tzw. obiadów czwartkowych, gromadzących elitę kulturalną na dworze. Był współautorem "Monitora", najważniejszego wówczas czasopisma społeczno-politycznego. Od 1766 r. był biskupem warmińskim. Był w dobrych stosunkach z królem Fryderykiem Wilhelmem II, dzięki poparciu którego został arcybiskupem gnieźnieńskim w 1795 r.
Krasicki był zwolennikiem klasycyzmu i racjonalizmu, wykazywał krytycyzm wobec różnych warstw społecznych, nie wyłączając kleru. W wielu gatunkach literackich, jak bajki czy satyry, był prawdziwym mistrzem, w innych zaś - np. w prozie - nowatorem.
Prezentowany poemat powstał w czasie pobytu Krasickiego w Poczdamie, na przełomie roku 1776 i 1777 r. i jest żartobliwą opowieścią o mnichach z dwóch zwaśnionych zakonów, a jednocześnie jest ostrą satyrą i krytyką. Wydanie tekstu stało się nieomal skandalem obyczajowym, gdyż występował przeciw zakonom, zasobnemu życiu duchownych, próżniactwu i zacofaniu. Stanowi utrzymaną w duchu oświecenia krytykę wad społecznych, obecnych również w kościele, czego Krasicki nigdy nie ukrywał.

Prezentowaną publikację zilustrował Antoni Uniechowski. W zbiorze zamieszczonych zostało 20 całostronicowych ilustracji barwnych oraz kilka mniejszych.
Antoni Uniechowski (1[zasłonięte]903-19) był znakomitym rysownikiem, ilustratorem i grafikiem. Przed wojną projektował karty do gry, gobeliny, wystawy wielu warszawskich kawiarni, hoteli i sklepów m.in. E.Wedla, zaprojektował również wnętrze cukierni A.Blikle przy ul. Nowy Świat. Wykonał także srebrną tablicę erekcyjną dla łodzi podwodnej ORP "Orzeł", witraż na statku M/S "Sobieski", sztandary województw, plakietkę z kości słoniowej na Wystawę Światową w Nowym Jorku, plakietkę z Syrenką Warszawską dla prezydenta miasta Stefana Starzyńskiego. Jednak najbardziej znany jest z ilustracji książek, a których zilustrował blisko dwieście.
Tekst opracował i poprzedził przedmową Tadeusz Mikulski, a na końcu zamieszczone zostały przypisy.
Wyd. Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1954 r., wydanie I, nakład 30 000 egz., ss. 91.
Wymiary 31 x 21 cm. Okładka twarda płócienna + obwoluta. Stan dobry (uszkodzenie i zabrudzenie obwoluty, podpis poprzedniego właściciela).

Uwaga : przed wzięciem udziału w aukcji proszę przeczytać stronę "o mnie"