Hydrolaty, czyli...jak mieć nieskazitelną cerę
Zadam Ci proste pytanie, czy wiesz, co to jest woda kwiatowa?
Jeśli nawet wiesz, to nie do końca jest to prawda. Podejrzewam, że woda kwiatowa kojarzy się Tobie z taka wodą toaletową produkcji polskiej... a może jeszcze z wodami zza naszej wschodniej granicy.
To blisko prawdy, ale tu będzie mowa o zupełnie czymś innym. Prawdziwa woda kwiatowa, zwana fachowo hydrolatem, to uboczny produkt powstający podczas pozyskiwania olejków eterycznych. Pozyskiwanie to związane jest z parą wodną, dzięki której z całych roślin lub ich części para wodna zabiera ze sobą cząsteczki nierozpuszczalnych w wodzie olejków eterycznych. Następnie po ochłodzeniu woda oddziela się od olejku eterycznego. Jednak ta schłodzona woda nie jest „czysta” - znajdują się w niej rozpuszczalne w wodzie części roślinne oraz niewielka ilość olejku eterycznego.
Zastanawiasz się po co Ci wiedza o jakiś związkach? Otóż, hydrolaty mają bardzo pozytywny wpływ na skórę i potrafią działać przysłowiowe „cuda” - te właściwości „produktu ubocznego” odkryto niedawno (kiedyś uważano tę wodę jako bezwartościowy odpad produkcyjny).
Hydrolaty mają delikatny zapach, często nieco inny niż odpowiadający im olejek, mają pH zbliżone do idealnego pH naszej skóry.
Hydrolat jest na tyle rozcieńczony, że używamy go bezpośrednio na skórę. Mają one bardzo dobry wpływ na skórę , mogą być stosowane przez osoby ze skórą wrażliwą.
HYDROLATY
Hydrolaty (Hydrosols) są nazywane inaczej ‘wodami kwiatowymi’, ‘wodami roślinnymi’ lub destylatami. Nazwa ‘woda kwiatowa’ może być nieco myląca, gdyż terminem tym określane są często wody powstałe przez wymieszanie syntetycznych olejków zapachowych lub naturalnych olejków eterycznych z wodą. Tak otrzymana woda kwiatowa nie ma nic wspólnego z naturalnym hydrolatem, którego nie da się otrzymać poprzez wymieszanie olejku z wodą.
Prawdziwe hydrolaty powstają jako uboczny produkt pozyskiwania olejków eterycznych w procesie destylacji z parą wodną całych roślin lub ich części. Podczas procesu destylacji para wodna porywa nierozpuszczalne w wodzie drobiny olejku eterycznego, a następnie po wychłodzeniu olejek jest oddzielany od wody. Pozostała woda destylacyjna, która zawiera rozpuszczalne w wodzie części składowe materiału roślinnego oraz niewielkie (0.02% - 0.5%) ilości olejku eterycznego to właśnie hydrolat.
Hydrolaty do niedawna traktowano jako często bezużyteczny produkt uboczny w procesie otrzymywania głównego materiału, jakim był olejek eteryczny, obecnie jednak są one coraz bardziej doceniane i wiele procesów destylacji materiału roślinnego przeprowadza się głównie w celu otrzymania samego hydrolatu.
Hydrolaty mają postać czystego płynu o konsystencji wody i pH zbliżonym do naturalnego odczynu skóry. Ich zapach jest subtelniejszy w porównaniu z zapachem odpowiadającego im olejku eterycznego. Ponieważ hydrolaty oprócz małej ilości olejku eterycznego zawierają także inne komponenty materiału roślinnego, dlatego zdarza się, iż ich zapach jest zupełnie inny niż olejku eterycznego.
Hydrolaty podobnie jak olejki eteryczne to czyste esencje danego materiału roślinnego, tyle, że w łagodniejszej i rozcieńczonej formie. Dzięki temu mogą być one stosowane bezpośrednio na skórę bez rozcieńczenia w formie toniku lub odświeżającej wody, często są też lepiej tolerowane przez osoby o wrażliwej skórze, które mają problem ze skoncentrowanymi olejkami eterycznymi. Hydrolatami można też zastępować fazę wodną w produktach kosmetycznych.
Hydrolaty nie mają tak silnych właściwości antybakteryjnych jak olejki eteryczne, dlatego mogą łatwo ulec zepsuciu, aby temu zapobiec konserwuje się je za pomocą niewielkiej ilości konserwantu syntetycznego lub alkoholu, poza tym ich zapasy powinny być przechowywane w lodówce.