Ustawienie nieprawidłowego źródła zegarowego (fusebity CKSEL), wyłączenie programowania SPI (fusebit SPIEN), lub ustawienie pinu reset w tryb I/O (fusebit RSTDISBL) są najczęstszymi problemami z jakim się spotykamy, pracując z mikrokontrolerami AVR.
Programator który jest przedmiotem oferty jest czysto domową robotą, lutowany ręcznie , przetestowany. PCB programatora zostały wykonane jeszcze w 2009 roku w polskiej firmie zajmującej się produkcją obwodów drukowanych ale niestety opisy złącz wyszły jej trochę niewyraźnie. Opis ich wraz z warstwą silcscreen wyślę na maila .
Tak, tak…;) płytki przeleżały kilka lat zakopane w szufladzie, zarówno od tych programatorów jak i od dwóch pozostałych AVRISP na bliźniaczej aukcji.
Jest to właściwie „połówka” zestawu STK 500 gdzie układem wykonawczym jest Atmega 8535 w której „siedzi” oryginalne oprogramowanie STK500 (plik ebn znajduje się a AVR Studio). Układ taktuje oscylator 3.728mHz.
Dwa przyciski do resetu układu programowanego i samego programatora.
Diody LED2 „Status” i LED1 „Program” obrazujące pracę programatora.
Złącza ISP w standardzie Atmel (6 pin) i Kanda(10 pin) do programowania w układzie, ale nie w podstawce !
Złącze (6 pin) do UPDATE dla procesora wykonawczego Mega 8535
Złącze HV Serial do trybu pracy (HVSP) z zachowaniem „pinologii” z oryginalnego STK 500
Złącza DATA i CTRL do pracy w trybie HVPP
Złącze MISC które jest złączem pomocniczym , musi być zawsze podłączone zarówno w trybie HVPP jak i HVSP ( podaje napięcie+5V do podstawki programującej dla zasilenia układu docelowego)
Zworka HV Enable - używana przy trybach HVPP i HVSP
Komplet przewodów komunikacyjnych między płytką a programatorem
Zasilanie z zewnętrznego zasilacza ( nie dołączony do zestawu) stabilizowanego 9-25V ( plus na bolcu w gnieździe )
Komunikacja odbywa się poprzez układ RS232 na porcie COM, gdzie wykorzystany jest MAX232 w wersji CWE. Co prawda w obecnej chwili większość osób preferuje USB ale w tym wypadku port COM jest nieoceniony- szybkość programowania jest nieporównywalna z USB J.
Zrzuty z ekranu przedstawiają działania na ATmega 8515 i ATmega 32 za pomocą rzeczonego programatora, gdzie użyłem do komunikacji właśnie przejściówki RS232-USB. Wszystko to odbywa się pod AVR Studio 6
Owszem, da się : ),… można działać pod USB. :)
Na drugiej mojej aukcji jest wystawiony programator AVRISP z wbudowaną przejściówką RS232-USB, gdzie właśnie za jej pomocą testowałem możliwość pracy w takiej konfiguracji wykorzystując oryginalny ATSTK 500.
Do programowania w komplecie jest podstawka zaprojektowana prze ze mnie wzorując się na oryginale ATSTK 500.
Uwaga, podstawka jest tylko do pracy w trybie równoległym lub szeregowym.
Jak to się robi?...;)
Programując układy w podstawce przy trybie wysokonapięciowym zworkę HV ENABLE ustawiamy ( wrzucamy na piny) , W trybie ISP wykorzystując złącza 6 pin lub 10 pin, zworki nie ustawiamy ( piny rozwarte).
Programator testowany i działa pod AVR Studio ver.4 i ver 6 oraz pod mkAVRCalculator. Jeżeli pracujemy pod AVR Studio 4 musimy ograniczyć liczbę widzianych portów do 4, i tylko w tym zakresie programator będzie widziany ( typowo na porcie COM 1). AVR Studio 6 nie ma takich ograniczeń, a w „printscreenach” widać programator przy pracy z przejściówką RS232-USB gdzie jest on podłączony przejściówką, a zalogował się na porcie COM 23.
Jeżeli przejściówka sobie wybierze port COM ( nie musi to być wcale tak jak u mnie nr 23) to potem nie zmieniaj ręcznie tych ustawień. Zauważyłem, że AvR Studio 6 jest " pamiętliwe":) i nie lubi jak się zmienia coś co sobie samo obrało- choć mogę się mylić....
Ponieważ zbudowałem obydwa programatory, przetestowałem to daję gwarancję że są sprawne. Wycięte rogi miały w planie dopasować PCB do obudowy Z76, ale ostatecznie uznałem że jest ona i tak zbędna J.
Jeżeli byś miał jakiekolwiek problemy z uruchomieniem – co nie powinno mieć miejsca , to pisz lub dzwoń. Trzeba również pamiętać, że jest to w jakiś sposób klon STK 500 choć z oryginalnym oprogramowaniem, budowany na oryginalnym schemacie ale nie posiadający wszystkich rozwiązań jaki zostały zastosowane w oryginale. Tu jest jakby samo „jądro” zestawu ATSTK500.
The End of story...........
tel. 606 [zasłonięte] 13 23