Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

HUFIEC KRAKOW PODGORZE 1[zasłonięte]922-19 - NOWA - SIWYDTP

31-05-2012, 4:27
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 24.99 zł     
Użytkownik SIWYDTP
numer aukcji: 2288709686
Miejscowość Ostrołęka
Wyświetleń: 7   
Koniec: 19-05-2012 11:10:58
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

FAKTURY VAT

Wszystkie informacje
potrzebne do sfinalizowania
aukcji znajdą się w e-mailu
który otrzymasz
po wygraniu aukcji
od serwisu allegro.
Numery konta
także na stronie O MNIE
oraz poniżej

Proszę zapoznać się
z warunkami sprzedaży
dostępnymi na stronie
"O mnie".


BEZPIECZNE
PAKOWANIE

Kontakt:
[zasłonięte]@interia.pl

TEL. 510 956 553

Więcej informacji
kontaktowych
można znaleźć na stronie
"O mnie"

Formy płatności:
Przelew na konto w:

Bank PKO INTELIGO
501[zasłonięte]555811[zasłonięte]64012[zasłonięte]036

WBK BANK ZACHODNI
981[zasłonięte]101400[zasłonięte]00105[zasłonięte]243



oraz bez prowizji
z każdego konta za pośrednictwem

Płatności Allegro

lub

Ewentualnie
ODBIÓR OSOBISTY

 

Przesyłki staram się 
wysyłać jeszcze tego
samego dnia po
zaksięgowaniu
przelewu lub
dnia następnego.

Shipping total
World Tariff
posts Polish PAYPAL

Jeśli  po otrzymaniu
przesyłki
nie będziesz
do końca
zadowolony
z zakupionego
produktu,
skontaktuj się z nami!

 

 
 
 
 

 

Autor

Piotr Grochowski

Tytuł

Hufiec Harcerzy Kraków Podgórze w latach 1[zasłonięte]922-19

Rok wydania

Wydawnictwo

ilustracje zdjęcia rysunki

Stron

Okładka, oprawa

Stan i inne informacje

2004

Komisja Historyczna Krakowskiej Chorągwi ZHP

tak

136

miękka

NOWA

Opis

Grochowski Piotr, Hufiec harcerzy Kraków-Podgórze w latach 1[zasłonięte]922-19, Kraków 2004, format 20,5 cm, s. 120, okładka miękka kartonowa, czarno-biała wkładka fotograficzna, waga 190 g, ISBN 83-[zasłonięte]836-9-8, książka omawia kolejno genezę i początki harcerstwa w Podgórzu, podstawy organizacyjne działalności Męskiego Hufca w Podgórzu i jego rozwój w latach 1[zasłonięte]922-19, działalność innych jednostek (w tym drużyn żeńskich i innych organizacji harcerskich) w Podgórzu w tym okresie oraz charakterystykę kadry hufca i sylwetki jego wybitnych instruktorów.

 

Męski Hufiec Harcerski w Krakowie-Podgórzu był jednostką organizacyjną Związku Harcerstwa Polskiego, powołaną w celu koordynowania i wspomagania prac męskich drużyn harcerskich i chłopięcych gromad zuchowych działających na terenie Podgórza. Taka jego nazwa figuruje na oficjalnej pieczątce hufca, której odcisk znajduje się w dokumentach'.

Pod koniec lat trzydziestych hufiec nosił nazwę Hufiec Harcerzy im. Pio­tra Liszkowicza w Krakowie na Podgórzu, którą znaj dujemy m. in. na jednym z zaproszeń na uroczystości św. Jerzego, pochodzącym z roku 1938. W innych dokumentach figurują także nazwy, takie jak Hufiec Męski w Podgórzu (na Podgórzu), Hufiec Harcerzy w Podgórzu lub Hufiec Kraków-Podgórze.

Ostatecznie autor przyjął nazwę Hufiec Harcerzy Kraków-Podgórze i takąjako bliższą współczesnemu nazewnictwu i prostsząw użyciu stosuje w treści książki. Jedynie w nielicznych wypadkach, dla podkreślenia, że pewne wydarzenia miały miejsce w początkowym okresie pracy hufca, używa nazwy pierwotnej.

Na terenie Podgórza i prawobrzeżnego Krakowa nie istniał w latach 1[zasłonięte]922-19 hufiec żeński, będący odpowiednikiem hufca harcerzy. Drużyny harcerek należały do hufców żeńskich, których liczba na terenie miasta Krakowa wynosiła w różnych okresach od jednego do siedmiu.

Dla drużyn wchodzących w skład hufca autor używa pełnych nazw - Kra­kowska (później Podgórska) Drużyna Harcerzy, lub nazwy skróconej - Drużyna Podgórska.

Męski Hufiec Harcerski w Krakowie-Podgórzu rozpoczął swój ą formalną działalność w roku 1922, a zakończył w 1939, w chwili wybuchu II wojny światowej. Jeżeli chodzi o warunki i charakter prowadzonej pracy okres ten był zdecydowanie inny niż czas wojny i lata powojenne. Stanowił odrębną i zamkniętą całość w historii harcerstwa na tym terenie.

W miarę rozwoju Hufiec Harcerzy Kraków-Podgórze obejmował coraz większy obszar na prawym brzegu Wisły. Stąd w pracy pojawiają się miej­scowości z tego terenu. Początkowo w skład hufca wchodziły tylko drużyny działające na terenie Podgórza. Od roku 1932 należały do niego także drużyny spoza Podgórza-2 Płaszowa, Borku Fałęckiego, Woli Duchackiej i Prokocimia2.

Prawdopodobnie przez rok współpracowały z nim również drużyny działające w Wieliczce, ale do niego nie należały3. W roku 1933 terenprawego brzegu Wisły został określony jako teren Męskiego Hufca Harcerskiego w Krakowie-Podgó­rzu4. Od roku 1934 w skład hufca mogły wchodzić drużyny harcerzy i chłopięce gromady zuchowe działające w gminach: Borek Fałęcki, Prokocim, Piaski Wiel­kie, Radziszów, Skawina, Swiątniki Górne, Tyniec, Wola Duchacka5.

Celem pracy jest ukazanie dziejów Hufca Harcerzy w Kraków-Podgó­rze w okresie międzywojennym poprzez szczegółowe omówienie przejawów działalności wszystkich jednostek organizacyjnych wchodzących w jego skład i związanych z jego pracą. Autor podjął przy tym próbę skonfrontowania rzeczy­wistej działalności hufca z wytycznymi znajdującymi się w dokumentach władz zwierzchnich, pochodzących z okresu, którego dotyczy praca.

Dzieje tej jednostki organizacyjnej ZHP nigdy wcześniej nie zostały opra­cowane w sposób naukowy. Próbę ich ukazania podjęto z dwóch powodów.

Po pierwsze, jak wynikało z ustaleń dokonanych przez autora przed rozpo­częciem badań, Hufiec Harcerzy Kraków-Podgórze był w latach 1922-1939 zna­czącą jednostką organizacyjną w skali chorągwi. Miał duży zasięg terytorialny, wielu członków, a poziom pracy harcerskiej był w nim wysoki. Po drugie, autor jest instruktorem ZHP i prowadzi pracę instruktorską w środowisku harcerskim wchodzącym w skład obecnie działającego na terenie prawobrzeżnego Krakowa Hufca ZHP Kraków-Podgórze, historia harcerstwa podgórskiego jest mu więc bardzo bliska.

Autor zebrał wszystkie istniejące i dostępne materiały dotyczące tematu. Najwięcej informacji wnoszą archiwalia. W zbiorach Archiwum Akt Nowych w Warszawie udało się w zespole akt Związku Harcerstwa Polskiego odszukać kilka dokumentów, odnoszących się do pracy hufca. Są to sprawozdania, spisy drużyn, raporty roczne i schematy organizacyjne dotyczące harcerstwa krakow­skiego i podgórskiego z lat 1924,[zasłonięte],1928,193 O i 193 5. Wszystkie dokumenty pochodzące z Archiwum Akt Nowych w Warszawie, z których autor korzystał, znajdują się w formie odpisów lub kserokopii w Archiwum Komisji Historycznej Chorągwi Krakowskiej w Krakowie, przy ulicy Karmelickiej 31. Tam znajdują się także wykorzystane przez autora Rozkazy Komendy Krakowskiej Chorągwi

Harcerzy z lat 1922-1939 oraz kilka innych dokumentów. Należą do nich Okólniki Zarządu Okręgu ZHP z lat 1[zasłonięte]938-19, schematy organizacyjne Krakowskiej Chorągwi Harcerzy z lat 1[zasłonięte]933-19, wytyczne programowe pracy Chorągwi Harcerzy oraz Wici Zuchowe z lat 1936 i 1938.

Znaczna ilość materiału źródłowego znajduje się w Archiwum Tadeusza Mitery, przechowywanym w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa jako zbiór nieuporządkowany. Są tam między innymi pisma urzędowe komendy hufca, plany pracy, sprawozdania drużyn i rozkazy komendy hufca oraz kilka innych dokumentów. Tylko niewielka część materiałów pochodzących z kolekcji T. Mitery została opracowana. Sąwśród nich niezwykle cenne i istotne dla treści niniejszej pracy źródła: Kronika Hufca6, z roku 1922 om Historia Harcerstwa w Podgórzu z roku 19297.

Uzupełniające materiały znalazł autor w zbiorach prywatnych mgr Kata­rzyny Ryblewskiej-Marewicz. Informacje na temat Hufca Harcerzy w Krako-wie-Podgórzu odnaleźć można także w nielicznych źródłach drukowanych, do których należą sprawozdania Zarządu Oddziału Krakowskiego ZHP z lat 1925, 1926, 1[zasłonięte]932-19 oraz Sprawozdanie Dyrekcji Państwowego Gimnazjum VI im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie (na Podgórzu) za rok szkolny 1931/1932.

Czasopisma zawieraj ą niewiele informacji. Pewne wzmianki można znaleźć w „Wiadomościach Urzędowych" Naczelnictwa ZHP, „Harcerstwie" z lat 1934 i 1937 oraz w gazetce harcerstwa borkowskiego pt. „Biszkopt". Więcej danych znajduje się w „Skaucie", ale dotyczą on głównie lat przed rokiem 1922 i zostały wykorzystane przy opisywaniu genezy Hufca.

Choć dzieje Hufca Harcerzy Kraków-Podgórze, co zaznaczono wcześniej, nie były nigdy dotąd przedmiotem badań naukowych, ukazało się kilka opra­cowań okolicznościowych. Wydano dwie prace na temat historii harcerstwa w Podgórzu. Pierwsza nosi tytuł Harcerstwo Podgórskie* i ukazała się w roku 1960 nakładem Komendy Hufca ZHP Kraków-Podgórze. Informacje dotyczą­ce okresu 1[zasłonięte]922-19 saw niej nieliczne, a większość jest nieścisła. Podobnie i drugie opracowanie pt. Harcerstwo Podgórza^, przygotowane w roku 1978

pod red. Jerzego Klinika, zawiera nieścisłości i błędy; do istotniejszych należy mylna data rozpoczęcia działalności Hufca.

Wiele sprawdzonych informacji znajduje się w opracowaniu Bolesława Le-onhardapt. Kalendarium z dziejów harcerstwa krakowskiego 1[zasłonięte]910-19'°, jednak i tu zamieszczono niewłaściwą datę rozpoczęcia działalności przez hufiec.

Wiadomości o Hufcu znaleźć można również w opracowaniach dotyczących drużyn podgórskich, takich jak 50-lecie III Drużyny Harcerzy im. T Kościuszki w Podgórzu11, pod red. M. Kłodowskiego i in., Zarys historyczny II Podgórskiej Drużyny Harcerzy im. Księcia Józefa Poniafowskiego (w 60-lecie założenia)11, Tadeusza Gawła i Mariana Hampla13 oraz Wilcza Gromada (próba monografii) Tadeusza Gawła14, gdzie zamieszczono liczne informacje dotyczące działalności podgórskiego zrzeszenia starszoharcerskiego o tej nazwie oraz sylwetki podgór­skich instruktorów.

O kadrze instruktorskiej hufca jest również mowa w książce pt. Pokłon Tym, którzy tworzyli. Instruktorzy Chorągwi Krakowskiej ZHP (Wybór), T. Gaw­ła'5. Wreszcie inne kwestie w mniejszym stopniu dotyczące dziejów hufca lub osób z nim związanych poruszone zostały w kilku innych opracowaniach tego autora.

Autor dziękuje prof. dr. hab. Jerzemu Gołębiowskiemu za twórczą inspirację i pomoc w prowadzeniu badań, hm. dr. Januszowi Wojtyczy, przewodniczącemu Komisji Historycznej Krakowskiej Chorągwi ZHP, za pomoc w zebraniu i opra­cowaniu materiałów, zaś mgr Magdalenie Kurowskiej, kierownikowi Pracowni Dziejów Harcerstwa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, mgr Katarzynie Ryblewskiej-Marewicz i hm. Ryszardowi Jackowi Kucharskiemu za udostępnie­nie posiadanych dokumentów i fotografii. Ponadto autor wyraża swą wdzięczność seniorom harcerskim, którzy okazali mu pomoc przy zbieraniu materiałów.

 

spis treści lub fragment

SPIS TREŚCI

 

WStęP 5

 

Rozdział I

 

Geneza i początki działalności harcerstwa w Podgórzu (prawobrzeżnym

Krakowie) .11

 

Rozdział II

 

Podstawy organizacyjne Hufca Harcerzy w Krakowie-Podgórzuijego

rozwój w latach 1[zasłonięte]922-19 .19

 

Rozdział III

Przejawy działalności harcerskiej Hufca Harcerzy Kraków-Podgórze 53

 

Rozdział IV

Działalność harcerska na terenie Podgórza poza hufcem męskim .95

 

Rozdział V

 

Instruktorzy i działacze harcerscy Hufca Harcerzy Kraków-Podgórze

w latach 1[zasłonięte]922-19 .99

 

Zakończenie 109

Bibliografia .111

Indeks nazwisk 115

Wykaz tabel 118