Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

HR DUNIN BORKOWSKI - CERTYFIKAT POSŁA NA SEJM 1861

21-06-2012, 19:52
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 499.99 zł      Aktualna cena: 499.99 zł     
Użytkownik cichamuzyka
numer aukcji: 2395750381
Miejscowość Warszawa
Licytowało: 1    Wyświetleń: 151   
Koniec: 17-06-2012 23:24:11
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha


ZAWARCIE TRANSAKCJI OZNACZA AKCEPTACJĘ WARUNKÓW ZE STRONY ''O MNIE''.

PRZEDMIOTEM AUKCJI JEST CERTYFIKAT POSŁA NA SEJM

GALICYI I LODOMERYI Z WIELKIM KS. KRAKOWSKI.

CERTYFIKAT NALEŻY DO HRABIEGO LESZKA DUNIN BORKOWSKIEGO

POSŁA Z OBWODU LWOWSKIEGO

DOKUMENT WYSTAWIONY PRZEZ C.K. NAMIESTNIKA 12.IV.1861 R.

OPATRZONY JEST

PIECZĘCIĄ LAKOWA LWOWSKIEGO URZĘDU NAMIESTNIKOWSKIEGO

PO CAŁK. ROZŁOŻENIU DOKUMENT MA WYMIARY 43 X 34 CM

ZACHOWAŁ SIĘ W ZNAKOMITYM STANIE - ŁĄCZNIE Z PIECZĘCIĄ

 

Aleksander (Leszek) Dunin-Borkowski (ur. w 1811 w Gródku na Podolu, zm. 1896) – galicyjski arystokrata, publicysta, poeta, poseł na Sejm Krajowy Galicji.

Urodził się w bogatej rodzinie szlacheckiej. Otrzymał domowe wykształcenie. Później wraz ze starszym bratem Józefem, uczył się w lwowskim gimnazjum.

Na wieść o wybuchu powstania Listopadowego bracia Borkowscy przeprawili się do Królestwa Polskiego. Aleksander, w stopniu podporucznika, był adiutantem generała Jana Krukowieckiego. Został ranny w bitwie pod Radomiem.

Po upadku powstania przebywał w Królewcu, gdzie studiował sanskryt. Ody wrócił do Lwowa, rozpoczął intensywną działalność literacką. Pisał powieści, artyku­ły publicystyczne, tłumaczył z kilku języków. Ukorono­waniem tych prac była „Parafiańszczyzna", której pierwszy odcinek ukazał się 1 marca 1843 w „Dzienniku Mód Paryskich". Kolejne odcinki już się nie ukazały. W 1843 opublikował I tom „Parafiańszczyzny" we Wrocławiu. II tom ukazał się w Po­znaniu w 1849. Natychmiast po opublikowaniu pier­wszego tomu wybuchł największy literacki skandal w Galicji. Książce towarzyszyła zaciekła nagonka na autora, prowadzona przez koła konserwatywne i klerykalne. Borkowski dotknął w książce wielu czułych miejsc: lojalizmu wobec zaborcy, zakłamanie, naśladownictwa Francuzów w sposobie bycia, obłudnej filantropia. Nie bał się także zaatakować kościoła jako instytucji. Reakcja katolickiego kleru była tak ostra, że Borkowski w drugim tomie, mimo zapowiedzi, odstąpił od kontynuowania „pobożnego" tematu.

W 1848 wszedł w skład deputacji do Wiednia, która miała złożyć cesarzowi memoriał obywateli Galicji. Po klęsce rewolucji przebywał jakiś czas w Dreźnie i Poznaniu. Od 1850 przebywał znowu w Galicji, ale przez dziesięć lat niczego nie pisał i nie udzielał się publicznie. Dopiero po przyznaniu Galicji autonomii powrócił do działalności publicystycznej i politycznej. Stał się inicjatorem życia kulturalnego we Lwowie, był posłem na Sejm Krajowy Galicji.



kliknij, aby powiększyćZdjęcia przedmiotu







HR DUNIN BORKOWSKI - CERTYFIKAT POSŁA NA SEJM 1861