Kolor: kremowo-zielony
Okres kwitnienia: V-IX
Rozstaw sadzenia: 30-50 cm
Termin sadzenia: IV
Wykopywanie: zimuje
Wysokość rośliny: 40-60 cm
Dziko rośnie w krajach wschodniej Azji, głównie w Japonii. Jest długowieczną byliną, która tworzy krótkie kłącza i grube, mięsiste korzenie. Ozdobne są przede wszystkim szerokie, eliptyczne liście, zebrane w rozety po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt. Kwiaty są białe, dzwonkowate, skupione w gronach.
W czasie kwitnienia wysokość roślin może wynosić 70 cm.
Odmiany różnią się przede wszystkim wielkością, kształtem i barwą liści. U wielu odmian liście są mozaikowate, zielono-żółte, z białą lub żółtą obwódką, a także szaro- lub niebieskozielone.
Kwitnienie przypada od czerwca do sierpnia.
Uprawa
Funkia najlepiej rośnie w miejscach półcienistych, w glebie głęboko uprawionej, piaszczysto-gliniastej, lekko kwaśnej lub obojętnej, dostatecznie wilgotnej. Rośliny sadzi się wiosną, w odstępach co 30-40cm, w zależności od siły wzrostu odmiany. Kłącza przykrywa się warstwą podłoża o grubości 4cm.
Rozmnażanie polega na dzieleniu silnie rozrośniętych okazów, najlepiej na wiosnę.
W produkcji wielkotowarowej rozmnaża się funkię w kulturach tkankowych (in vitro).
Pielęgnowanie
Rośliny będą rosły przez wiele lat na tym samym miejscu i dlatego gleba pod uprawę funkii powinna być głęboko przekopana i starannie odchwaszczona. W czasie suszy podlewa się rośliny obficie, szczególnie odmiany słabo rosnące, u których łatwo dochodzi do zasychania brzegów liści i zahamowania wzrostu. Dobre wyniki daje nawożenie organiczne – dobrze rozłożonym krowieńcem i kompostem. Wokół starszych roślin można wykładać obornik i płytko przykryć podłożem. Funkia nie wymaga przykrywania na zimę.
Przechowywanie
Kłącza można przechować ułożone ciasno w skrzynce i przykryte wilgotną ziemią z dodatkiem torfu i piasku. Temperatura powinna przez całą zimę wynosić tylko 0-2 st.C.
Zastosowanie
Funkia jest byliną, która na tym samym miejscu może rosnąć przez kilkanaście lat. Sadzi się ją w miejscach półcienistych i cienistych, nad zbiornikami wodnymi, w grupach pod drzewami i krzewami, a także pojedynczo na trawnikach. Można też rośliny posadzone do dużych pojemników stosować do dekoracji tarasu lub wystawiać do ogrodu. Cięte liście funkii są chętnie wykorzystywane jako dodatek do bukietów i wiązanek.