Czy wartości etyczne mają charakter obiektywny i racjonalny? Czy możliwy jest system etyczny niezależny od religii czy obyczaju, wychodzący ponad lokalne moralności? Artur Domaniewski przedstawia oryginalną propozycję uniwersalnej „etyki ludzkiej”, opartej na empatii i tolerancji. Jej ostatecznym celem jest dobro człowieka, wyrażające się między innymi w potrzebie godności, miłości i wolności, ograniczone jedynie dobrem drugiego człowieka.
Autor podejmuje zarazem wiele istotnych kwestii etycznych, takich jak nietolerancja religijna, wychowanie, eutanazja czy sprawy seksu, omawia także wybrane koncepcje, od etyki Arystotelesowskiej, przez Dekalog i systemy nowożytne, aż do Deklaracji Praw Człowieka.
"Homo homini" to inspirujące i przejrzyste wprowadzenie w problematykę etyczną, a zarazem interesująca propozycja systemu etycznego, który w złożonym i pełnym konfliktów współczesnym świecie każe przede wszystkim rozpoznać w drugim człowieku samego siebie.
Antoni Domaniewski (ur. 1931)
Autor traktatu filozoficznego „Byt i względność” (2002). Z wykształcenia muzykolog, jako Tadeusz A. Zieliński opublikował m.in. monografię Chopina, wyróżnioną w 1996 roku francuską nagrodą Prix des Muses, dzieła na temat Szymanowskiego i Bartóka, a także traktat o harmonice nowoczesnej.
Oprawa: Miękka
Data wydania: 2008