Marta Sztokfisz
JERZY HOFFMAN
GORĄCE SERCE
Wydawnictwo : Marginesy
Oprawa : twarda
Liczba stron : 336
Stan : nowa
Uwaga, chuligani! (1955) – ciągnęło się za nim od syberyjskiej szkoły po bydgoskie gimnazjum, studia w Moskwie i SPATiF. Dobry, inteligencki dom wydał panicza, który klnie jak szewc i potrafi pić jak Rosjanin.
Prawo i pięść (1964) – Adrenalina odegrała w moim życiu niebagatelną rolę – przyznaje. Miał rękę jak noga fortepianu – wspominają koledzy. Na planie potrafi skrzyczeć i przytulić. Jest jak papież w Kościele, jak generał podczas bitwy.
Trylogia Sienkiewicza (1969-99) – ściągnął do kin rekordową widownię, pokazując wojnę i miłość. Każdy chciał u niego zagrać, nawet ściętą głowę. To ostatni Mohikanin w stosunkach damsko-męskich – twierdzą kobiety. Umie sprawić, byś poczuł się z nim wyjątkowo.
Bitwa Warszawska 1920 (2011) – To nie cud, to majstersztyk! Sztuki wojennej i reżyserskiej, utkany gwiazdami w trójwymiarze, czyli kolejna największa polska superprodukcja Hoffmana.
Jest ogromną frajdą. Moją miłością. Spełnianiem marzeń. Moim spełnieniem. Tak, to ostatnie jest najbardziej adekwatnym określeniem tego, czym są dla mnie moje filmy.
Jerzy Hoffman spośród wielu swoich zasług wymienia tylko: Członek Rzeczywisty Akademii Sztuki Ukrainy, Doktor Honoris Causa Instytutu Filmowego w Moskwie, Zasłużony dla Kultury Narodowej, oraz odznaczenia: Wielki Krzyż Orderu Odrodzenia Polski, 6 nagród Ministerstwa Kultury i Sztuki, 7 Złotych Kaczek, nominacja do Oscara.
Aktorzy i przyjaciele stawiają Hoffmanowi pomnik za życia piórem Marty Sztokfisz. Dziennikarki i pisarki. Przeprowadziła ponad 300 rozmów z ludźmi świata kultury, show-biznesu i mediów. Jest autorką pięciu książek i cyklu scenariuszy filmów dokumentalnych.
Stanisław Zawiśliński
FILMY, WOJNY I ROZRÓBY
ROZMOWY Z JERZYM HOFFMANEM
Wydawnictwo: Skorpion
Stron : 230
Oprawa : broszurowa
Stan : nowa
Ze względu na charakter i zakres przedsięwzięć, które podejmował, Jerzy Hoffman jest człowiekiem - instytucją. Ze względu na przeżycia, których los mu nie skąpił - skarbnicą doświadczeń.
Współcześni Polacy kojarzą z nim przede wszystkim ekranizację Sienkiewiczowskiej trylogii, a także reżyserię kilku innych filmów - m.in. "Znachora" i "Trędowatej" - które przyciągały tłumy.
Dzisiaj, kiedy na ekranach kin gości najnowszy film "1920. Bitwa Warszawska", a reżyser zbliża się do jubileuszu osiemdziesięciolecia, mówi się o nim: "hetman polskiego kina". Czy słusznie?
Jak Hoffman postrzega sam siebie, jak z perspektywy lat ocenia swoje "wojny" i przygody z X Muzą? Jak postrzegają go inni - przyjaciele, znajomi i współpracownicy?
"Filmy, wojny i rozróby" to bogato ilustrowany, "zwielokrotniony portret" nietuzinkowego artysty i niepospolitego człowieka.