Z upływem czasu wiedza przedstawiona w tym dziele nie tylko nie uległa dezaktualizacji, ale podręcznik stał się jeszcze ciekawszy i cenniejszy ze względu na swój, niespotykany dzisiaj, kompleksowy, wszechstronny charakter, szeroką bazę biologiczną oraz doświadczenia naukowe i niezwykle bogatą praktyczną wiedzę Autora.
Dlatego też każdy studiujący hodowlę koni, zajmujący się nią praktycznie, powinien się z nim zapoznać i mieć w swojej bibliotece.
Prawocheński Roman (1[zasłonięte]877-19), zootechnik. Od 1913 członek komisji naukowo-badawczej w zakresie hodowli koni Akademii Rolniczej w Moskwie oraz wykładowca hodowli owiec tamże, następnie kierownik Wydziału Hodowli Zwierząt Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach i równocześnie wykładowca Szkoły Głównej Gospodarstw Wiejskich w Warszawie. Profesor hodowli zwierząt Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W 1939 wywieziony przez hitlerowców do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. W 1945 był inicjatorem i założycielem katedry hodowli zwierząt na Uniwersytecie w Lublinie. W latach 1[zasłonięte]948-19 profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie krakowskiej Wyższej Szkoły Rolniczej.
Autor licznych prac naukowych oraz podręczników z dziedziny hodowli i żywienia zwierząt domowych, głównie koni, m.in. trzytomowego wydania Hodowla koni (1[zasłonięte]947-19), Hodowla owiec tom 1-2 (1[zasłonięte]937-19).