„Atlas zmian skórnych u osób zakażonych HIV” przygotowany przez dr n. med. Ewę Firląg-Burkacką to nowatorska pozycja wydawnicza. Szczególną wartością książki jest bardzo bogata dokumentacja fotograficzna najczęstszych zmian skórnych u osób zakażonych HIV i chorych na AIDS. Układ i dobór ilustracji wynika z wieloletnich doświadczeń autorki, konsultującej dermatologicznie wszystkich pacjentów Poradni Profilaktyczno-Leczniczej w Warszawie. Warto podkreślić, że opis zmian śluzówkowo-skórnych powstał w Polsce i obrazuje stany typowe dla naszej populacji. Atlas zawierający podstawową wiedzę na temat chorób przenoszonych drogą płciową oraz liczne ilustracje pochodzące z praktyki autorki z pewnością okaże się przydatny w codziennej praktyce lekarzy zajmujących się leczeniem osób z HIV/AIDS.
Oprawa: Twarda
Format: 21.0x29.5cm
Liczba stron: 112
Wydanie: 1
Rok wydania: 2013
Pozytywne życie
O profilaktyce HIV/AIDS dla edukatorów
Książka jest podręcznikiem pomocnym w realizowaniu zajęć z profilaktyki HIV/AIDS. Tematyka ta jest jak bardzo aktualna. Choć w naszym kraju nie obserwuje się (na szczęście) lawinowego wzrostu zakażeń, co roku wynik dodani odbiera około 1200 osób, często młodych. Spada również liczba uczniów mających zajęcia poświęcone problematyce HIV i tematom pokrewnym a dotyczących m. in. zagadnień inicjacji seksualnej, warunków udanego startu w życie seksualne, orientacji psychoseksualnej. Tej luki nie wypełnia niestety przedmiot „Wychowanie do życia w rodzinie”, który w wielu szkołach nie jest realizowany.
Książka zawiera podstawowe informacje nt. psychospołecznych i medycznych aspektów epidemii HIV/AIDS oraz zagadnień związanych z problematyką HIV (np. zachowania seksualne, orientacje psychoseksualne). Zawiera także część metodyczną, która ma ułatwić samodzielne projektowanie zajęć i scenariuszy poświeconych problematyce HIV, edukacji seksualnej i szerzej – profilaktyce społecznej. W aneksie znaleźć można przykładowe scenariusze, które mogą być inspiracją do tworzenia własnych, adekwatnych do warunków i możliwości realizowania konkretnego programu profilaktycznego.
Książka będzie przydatna dla tych wszystkim, którzy zajmują się profilaktyką, edukacją seksualną i promocją zdrowia. Choć główną grupą oddziaływań profilaktycznych są młodzi, to pracujący z dorosłymi także mogą skorzystać z tej publikacji. Jej lektura może okazać się ciekawa także dla tych, którzy o HIV i społecznych aspektach epidemii nie wiedzą zbyt wiele. W sposób przystępny, syntetyczny przedstawia najważniejsze kwestie dotyczące profilaktyki HIV, zawiera najbardziej aktualne dane, podsuwa także tematy, które są ważne w pracy z młodzieżą.
Oprawa: Miękka
Format: 16.0x23.5cm
Liczba stron: 158
Kto w Polsce ma HIV
Epidemia i jej mistyfikacje
– Mamy sukces – mówi Ministerstwo Zdrowia, gdy przychodzi do rozmowy o polskiej epidemii HIV/AIDS. – Stworzyliśmy skuteczne instytucje, dobre systemowe rozwiązania, gęstą sieć organizacji pozarządowych. Radzimy sobie – dodaje i idzie spać. Książka Jakuba Janiszewskiego jest próbą interpretacji tego sennego marzenia. Bo to nie jest zwykły sen. To sen kogoś, kto łamie prawa reprodukcyjne, lekceważy mniejszości seksualne, ściga użytkowników narkotyków, nie prowadzi sensownej edukacji seksualnej, zapomniał o działaniach prewencyjnych, ma słaby trzeci sektor i mało przyjazną służbę zdrowia. A jednak śpi, jakby problem nie był jego. A jeśli nie jego – to czyj? Kto w Polsce ma HIV?
Kto w Polsce ma HIV nie jest poradnikiem, książką z zakresu medycyny czy epidemiologii, nie jest też reportażem z życia osób chorych, chociaż takie reporterskie fragmenty zawiera. Jest próbą zrozumienia choroby, która dotyczy nie tylko organizmu, ale też umysłu. I nie tylko umysłu osoby dotkniętej chorobą, ale także „umysłu” zbiorowego.
Kinga Dunin
Oprawa: Miękka
Format: 13.0x21.0cm
Liczba stron: 384