Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

HISTORIA USTROJU POLSKI TOM I : KORONA LWÓW 1917

14-05-2014, 15:18
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 59.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 4240903069
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 2   
Koniec: 24-05-2014 15:01:01
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI - HISTORYA USTROJU POLSKI W ZARYSIE

TOM I : KORONA

AUTOR -
NAPISAŁ STANISŁAW KUTRZEBA

WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - NAKŁADEM KSIĘGARNI POLSKIEJ BERNARDA POŁONIECKIEGO, LWÓW 1917
WYDANIE - CZWARTE
NAKŁAD - ??? EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
MIERNY JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
ORYGINALNA?, TWARDA Z PŁÓCIENNYM GRZBIETEM

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - XV, 292
WYMIARY - 19 x 14 x 3 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,540 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
NIE ZAWIERA

DARMOWA WYSYŁKA na terenie Polski niezależnie od ilości i wagi (przesyłka listem poleconym priorytetowym, ew. paczką priorytetową, jeśli łączna waga przekroczy 2kg), w przypadku wysyłki zagranicznej cena według cennika poczty polskiej.

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

STANISŁAW KUTRZEBA
HISTORYA USTROJU POLSKI
W ZARYSIE
TOM I: KORONA
WYDANIE CZWARTE.
LWÓW 1917. - NAKŁADEM KSIĘGARNI POLSKIEJ BERNARDA POLONIECKIEGO.
Przedmowa do pierwszego wydania.




Brak podręcznika, któryby przedstawiał historyę ustroju państwa polskiego, daje się odczuć od-dawna. Nie mogą już dziś wystarczyć ani prace
Lengnicha i Skrzetuskiego, pisane jeszcze za czasów bytu państwa polskiego, ani też dzieła Bandtkiego, Hoff-mana i Hiippego, wcześniejsze od długiego szeregu rozpraw i monografii, które rozjaśniły w ostatnich dziesiątkach lat tak znakomicie te dzieje. Z podręczników histo-Tyi polskiej ostatni, który w pełnej mierze uwzględniał także i rozwój wewnętrzny państwa - „Dzieje Polski w zarysie" prof. Bobrzyriskiego — oddawna już jest wyczerpany, a pisany był lat temu dwadzieścia kilka. Inne zaś, późniejsze, bądź kwestye ustroju traktują tylko ubocznie, niewyczerpująco, bądź też - o ile więcej im poświęcają miejsca - to przecież dają raczej tylko zbiór wiadomości z tego zakresu, niż pogląd na warunki i stopnie rozwoju. Iż pomimo tego braku dotąd nauka polska nie zdobyła się na całokształt historyi ustroju, przyczyn tego szukać należy w bardzo znacznych trudnościach. Podręcznik musi opierać się na pracach przygotowawczych, monograficznych; a choć tych prac jest już ilość bardzo znaczna, i to często doskonałych, to przecież jeszcze niema opracowania szeregu kwestyi pierwszo-
rzędnej wagi, a nawet w najważniejszych poglądach (np. na genezę ustroju społecznego) niema teoryi, któraby ogólnie była przyjęta. Z trudności dobrze zdawałem sobie sprawę, zabierając się do ogłoszenia tego krótkiego zarysu. Że mimo nich przecież tej roboty nie zaprzestałem, niech usprawiedliwieniem będzie wielka potrzeba takiego zarysu, tak silnie dającą się odczuć, a kto wie, jak jeszcze długo trzebaby czekać, nim badania monograficzne ogarną wszystkie, niejasne dotąd kwestye. Może moja próba zachęci innych, więcej powołanych odemnie, do ponownego opracowania przedmiotu, do naprawienia tych błędów, które znajdą się w mej pracy. W przedstawieniu rzeczy kierowałem się dwoma względami: by dać całość równomierną, i by, o ile można, przedstawić tylko to, co już dziś w nauce zostało uznane i przyjęte. By dopiąć pierwszego z tych celów, przerobiłem i opracowałem źródłowo wszystkie te kwestye, które dotąd nie są dostatecznie zbadane. Oczywiście podałem z tych badań tylko rezultaty. By jak najmniej być zmuszonym podawać kwestye dotąd niedostatecznie opracowane, starałem się skreślić tylko główne zarysy, jak najkrócej. Stąd ten tak niewielki rozmiar książki w stosunku do wielkości przedmiotu. Mimo to cały szereg poglądów, często zasadniczego znaczenia, jest moją wyłącznie własnością; było to jednak rzeczą nieuniknioną. Historya ustroju nie może być zlepkiem wiadomości, musi przedstawiać rozwój życia i jego iorm, musi ten rozwój tłómaczyć. Starałem się według sit uzupełnić dotkliwą lukę, jaką pod tym względem przedstawia nasza literatura historyczna. Nie rzeczą moją oceniać, o ile spełniłem zadanie.

Autor. Kraków, w marcu 1905 r.




Przedmowa do drugiego wydania.

Pierwsze wydanie tej książki zostało w krótkim przeciągu czasu zupełnie wyczerpane. Zarówno ten fakt, jak duża ilość i fachowych recenzyi i artykułów w naszych dziennikach o tej pracy, świadczą o zainteresowaniu się nią, o tem, że odpowiedziała istotnej potrzebie. I to nie tylko u nas; książka ta ukazała się w dwóch tłómaczeniach na język rosyjski. Przygotowując drugie wydanie, starałem się o to, by poprawić, co trzeba było, uzupełnić gdzieniegdzie, jak najjaśniej określić in-stytucye, o których mówię. Skorzystałem też z niejednej cennej uwagi moich szanownych recenzentów, śp. fll. Rembowskiego, prof. Balzera, prof. St. Estreichera, dra M. Goyskiego, oraz rosyjskiej recenzyi Taranowskiego. Nie mogłem korzystać z czeskiej recenzyi prof. Kadleca, która się ukazała już po ukończeniu druku tego wydania. Co się tyczy jednak rozkładu pracy, jakoteż zasadniczych zapatrywań, pozostały one wszystkie w drugiem wydaniu niezmienione. Dodałem do tego wydania indeks treści.
Autor, Kraków, w grudniu 1907 r.
Przedmowa do trzeciego wydania.
Wtem trzeciem wydaniu zmian istotnych również niema - szereg w niem jednak dopełnień i zmian, do których powodem bądź prace, ogłoszone w ostatnich latach, bądź własne moje studya, bądź też chęć, by jak najjaśniej i najściślej przedstawić każdą kwestyg.
Zamiarem moim jest rozszerzyć tg prace tak, by dała ona całość historyi ustroju Polski. Ten tom pierwszy, obejmujący historyę ustroju państwa polskiego do jego upadku, dostał wskutek tego drugi tytuł: Korona. Tom drugi, który przygotowuję obecnie, obejmie historyę, ustroju Litwy, zaś tom trzeci, historyę ustroju ziem polskich po rozbiorach do chwili obecnej.
Autor. Kraków, w czerwcu 1911 r.
Przedmowa do czwartego wydania.
Czwarte wydanie tego tomu różni się od trzeciego nieco układem, uzupełniło też przedstawienie rzeczy literaturę, która pojawiła się po roku 1911. Tom II., obejmujący historyg Litwy, wyszedł w r. 1913, zaś tomy: III. i IV., które objęły historyę ustroju ziem polskich po rozbiorach, ukazały się w druku w latach 1916 i 1917.





Autor. Kraków, w lipcu 1917 r.





SPIS ROZDZIAŁÓW.

Przedmowa do pierwszego wydania ... V
Przedmowa do drugiego wydania . . IX
Przedmowa do trzeciego wydania .... XI
Przedmowa do czwartego wydania . . . XIII
Spis rozdziałów....... XV
Granice i podział przedmiotu .... 1
Okres wstępny....... 3
1. Ustrój rodowy i plemienny ... 3
2. Osadnictwo....... 7
Okres I........ . 10
1. Rozkład rodów...... 10
2. Służba rycerska...... 12
3. Wolni i niewolni...... 14
4. Stosunek do cesarstwa i papiestwa . 18
5. Władza książęca...... 20
6. Organizacya zarządu paristwa ... 22
7. Ciężary prawa książęcego .... 29
Okres II.......... 31
1. Duchowieństwo...... 33
2. Rycerstwo....... 36
3. Włościanie. Kolonizacya wsi na prawie nie-mieckiem........ 40
4. Miasta....... .46
5. Żydzi........ 52
6. Władza książęca...... 53
7. Urzędy........ 57
8. Wiece........ 64
9. Wojsko........ 66
10. Skarbowość"....... 68
11. Sądy......... 70
Okres III..........76
1. Szlachta........ 79
2. Kościół rzymsko-katolicki i inne wyznania 85
3. Początki chwiania się równowagi stanów . 90
4. Włościanie....... 93
5. Miasta........ 101
6. Żydzi........ 109
9. Ustrój państwa. Inkorporacye i unie. Księstwa lenne....... 111
8. Władza królewska......127
9. Urzędy........131
10. Sejmy i sejmiki...... 141
11. Sądy......... 151
12. Skarbowość....... 159
13. Wojsko........ 164
Okres IV..........167
1. Szlachta........169
2. Wyznania...... .172
3. Miasta........174
4. Włościanie.....- .179
5. Żydzi........185
6. Korona i Litwa. Lenna .... 187
7. Elekcye i bezkrólewia. Władza królewska 189
8. Sejmy........ 193
9. Sejmiki........ 198
10. Konlederacye....... 203
21. Rady senatu. Rezydenci .... 204
12. Urzędy........ 206
13. Skarbowość"....... 210
14. Sądy......... 214
15. Wojsko........ 220
Okres V.......... 224
1. Prawa kardynalne...... 225
2. Szlachta........ 227
3. Duchowieństwo i wyznania .... 228
4. Miasta........ 231
5. Włościanie....... 235
6. Żydzi........ 237
7. Gwarancye. — Zniesienie unii . . . 238
8. Władza królewska...... 240
9. Sejmy i sejmiki...... 241
10. Urzędy........ 251
11. Skarbowość...... . .259
12. Sądy......... 263
13. Wojsko........ 267
14. Upadek państwa...... 269
Bibliografia....... 273





Literatura: Balzer, Z powodu nowego zarysu; Kutrzeba, Kilka kwestyi; Balzer, O kilku kwestyach spornych.
Historya ustroju Korony obejmuje czasy od powstania państwa polskiego do jego upadku, t. j. od połowy wieku X do roku 1795. - W ciągu tego czasu doznaje ustrój społeczny i państwowy znacznych zmian, tak, że konieczną jest rzeczą, dla jaśniejszego przedstawienia tych dziejów, podzielić je na pewne okresy. Podstawę podziału stanowią różnice między okresami, które nadają im odrębne charakterystyczne cechy. Że jednak zmiany w ustroju nie są gwałtowne i nie zawsze też schodzą się, o ile chodzi o różne działy życia społeczeństwa czy państwa, nie można jako granicy okresów kłaść ścisłych dat, lecz trzeba je ogólniej zaznaczyć. Uwzględniając takie charakterystyczne cechy epok w dziejach ustroju Polski, można je podzielić na pięć okresów, poprzedzonych przez okres wstępny, obejmujący epokę przed zorganizowaniem się państwa polskiego; ostatni zaś jest właściwie tylko początkiem okresu, przerwanego przez upadek państwa. Okresy te są następujące:
1. Okres wstępny - od osiedlenia się plemion poi-
skich nad Wisłą, Odrą i Wartą do polowy X wieku, t. j. do powstania państwa polskiego. Jestto okres organizacyi rodowej.
2. Okres I. - prawa książęcego - do wydania pierwszych przywilejów na rzecz społeczeństwa w końcu XII wieku.
3. Okres II. - organizowania się społeczeństwa -do śmierci Kazimierza W. (1370 r.) i przywileju koszyckiego (1374 r.).
4. Okres III-—stanowy - do unii lubelskiej (1569 r.) i pierwszego bezkrólewia (1572 r.).
5. Okres IV. - przewagi szlacheckiej - do reform, rozpoczętych w czasie ostatniego bezkrólewia (1764 r.).
6. Okres V. - reform - nieskończony, przerwany przez upadek państwa w r. 1795.





DODATEK.
BIBLIOGRAFII

Celem tego wykazu nie jest podanie wszystkich wogóle prac, tyczących się historyi ustroju Polski. Taki wykaz po rok 1900, bardzo dokładny, obejmuje dział p. t. Prawo polskie w Bibliografii historyi polskiej prof. Finkla, wydanej przez Akademię. Umiejętności w Krakowie (t. II str. 789-869 i dopełnienia t. III str. 1611—1626). Bibliografię rozumowaną z lat 1900—1909 podaje ogłaszany przezemnie „Przegląd literatury z zakresu historyi prawa i gospodarczej Polski" w Czasopiśmie prawniczem i eko-nomicznem t. V str. 183—202 i t. X str. 275—303. Literatura tu podana ma wskazać głównie nowsze prace, tyczące się historyi ustroju Polski, z dawniejszych takie, które jeszcze i dziś trzeba uwzględniać. Abraham Władysław; O justycyaryuszach w Polsce . w XIV i XV wieku. Rozprawy Wydz. hist. fil. Hkad. Urn. t. 19. Kraków 1885. ~ Zjazd łęczycki w r. 1180. Kwartalnik historyczny
t. 3. Lwów 1889.
- Organizacya kościoła w Polsce do połowy wieku XII. Lwów 1890. Wyd. 2-gie, Lwów 1893.
- Pierwszy spór kości elno-polityczny w Polsce. Rozpr. Wydz. hist-fiL flkad. Urn. t. 32. Kraków 1895.
- Stanowisko kuryi papieskiej wobec koronacyi Łokietka. Księga pamiątkowa Uniwersytetu lwowskiego w 500-ną rocznicę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Lwów 1900.
Balaban Majer: Żydzi lwowscy na przełomie XVI-XVII wieku. Lwów 1906.
- Dzieje żydów w Krakowie i na Kazimierzu (1[zasłonięte]304-18). Tom I. Kraków 1912.
- Ustrój kahalny w Polsce. Kwartalnik poświęcony badaniu przeszłości żydów w Polsce t. 1. Warszawa 1912.
- Jewrejskij sejm w Polszcze iii waad Korony i sejmiki iii waady okrugow. Istorija jewrejskawo naroda t. 11. Petersburg 1914.
- Organizacija jewrejskawo suda. Tamże.
- Kagał. Tamże.
Balzer Oswald: Geneza trybunału koronnego. Przewodnik naukowy literacki t. 12 i 13. Lwów 1[zasłonięte]884-18, i osobno.
- Początki sądów kapturowych. Hteneum Ł 38. Warszawa 1885 II, i Studya nad prawem polskiem. Poznań 1888.
- Kancelarye i akta grodzkie w wieku XVIII. Studya nad prawem polskiem, Poznań" 1888.
- Laudum Cracoviense. Przewodnik naukowy i literacki t. 16. Lwów 1888, i Studya nad prawem polskiem. Poznań 1888.
- Reformy społeczne i polityczne konstytucyi 3-go ; / maja. Kraków 1891, 1901, 1907.
- O następstwie tronu w Polsce. Cz. I. Sprawa następstwa po Kazimierzu W. na tle piastowskiego
prawa dziedziczenia. Rozpr. Wydz. hist-fil. Akad. Urn. t. 36. Kraków 1897.
— Rewizya teoryi o pierwotnem osadnictwie w Polsce. Kwartalnik historyczny t. 12. Lwów 1898.
— O zadrudze słowiańskiej. Kwartalnik historyczny 1.13. Lwów 1899.
— Sejm mazowiecki pod rządem koronnym 1526—1540. Księga pamiątkowa Uniwersytetu lwowskiego w 500-ną rocznicę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Lwów 1900.
— Historya ustroju Polski. Przegląd wykładów uniwersyteckich. Kraków 1905. Lwów 1913.
— Z powodu nowego zarysu historyi ustroju Polski. Kwartalnik historyczny t. 20. Lwów 1906.
— O kilku kwestyach spornych z historyi ustroju Polski. Kwartalnik historyczny t. 21. Lwów 1907.
— Państwo polskie w pierwszem siedmdziesięcioleciu XIV i XVI wieku. Kwartalnik historyczny t. 21. Lwów 1907.
— Sądownictwo ormiańskie w średniowiecznym Lwowie, Lwów 1909.
— Statut ormiański w zatwierdzeniu Zygmunta Iz r. 1519. Lwów 1910.
— Chronologia najstarszych kształtów wsi słowiańskiej i polskiej. Kwartalnik historyczny t. 24. Lwów 1910.
— Skartabellat w ustroju szlachectwa polskiego. Kraków 1911.
— Unia horodelska. Rocznik Zarządu Hkad, Um. Kraków 1913.
— Z zagadnień ustrojowych Polski. Lwów 1915.
— Stolice Polskie 963—1138. Lwów 1916.





Bandtkie Jan Wincenty: Historya prawa polskiego (napisana przed r. 1830). Warszawa 1850.
Bar Maksymilian: Ober die Gerichte in Prcussen zur Zeit der polnischen Herrschaft. Zeitschrift des west-preussischen Geschichtsvereins z. 47. Gdańsk 1904.
— Die Behordenverfassung in Westpreussen seit der Ordenszeit. Gdańsk 1912.
Baranowski Ignacy: Komisye porządkowe (1765—1788). Rozprawy wydz. hist.-iil. ftkad. Urn. t. 49. Kraków 1907.
— Wieś polska w okresie między unią lubelską a konsty-tucyą 3. maja. Przegląd narodowy 1.1. Warszawa 1908.
- Sądy reiendarskie. Przegląd historyczny t. 9. Warszawa 1909, i w dziele: Wieś i folwark. Warszawa 1914.
- Trzy hrabstwa białoruskie. Przegląd polski t. 173. Kraków 1909, i w dziele: Wieś i folwark. Warszawa 1914.
— Ze studyów nad dziejami agrarnemi Polski. Stosunek chłopa do ziemi we wsi małopolskiej w ostatnich wiekach Rzeczypospolitej. Przegląd historyczny!. 15. Warszawa 1912, i w dziele: Wieś i folwark. Warszawa 1914.
- Zmienne koleje statutu toruńskiego. Przegląd historyczny t. 16. Warszawa 1913, i w dziele: Wieś i folwark. Warszawa 1914.
— Z dziejów gospodarki rolnej w Polsce. Dobra puławskie pomiędzy I-ym a Ill-im rozbiorem. Ekonomista t. 7. Warszawa 1907, i w dziele: Wieś i folwark. Warszawa 1914.
- Karta z życia gospodarczego Podhala. W dziele: Wieś i folwark. Warszawa 1914.
Bernhauł Mendel: Przyczynki do historyi prawa niemieckiego i wołoskiego w województwie ruskięm. Sprawozdanie gimnazyum w Brodach. Brody 1913.
Bloch Filip: Die General-Prhrilegien der polnischen Juden-
schaft. Zeitschrift der historischen Gesellschaft fur
die Provinz Posen t. 6. Poznań 1891. Blumensłock Alfred: Plany reform skarbowo-wojskowych
Zygmunta I. Przewodnik naukowy i literacki t. 16.
Lwów 1888. Bobrzyński Michał: O ustawodawstwie nieszawskiem.
Pamiętnik Wydziału prawa i administracyi w c. k.
Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, rok szkolny
1872/3. Kraków 1873, i osobno, Kraków 1874.
— O założeniu wyższego sądu prawa niemieckiego na zamku krakowskim. Rozpr. wydz. hist.-fil. Hkad. Urn. t. 4. Kraków 1876.
— Sejmy polskie za Olbrachta i Hleksandra. Ateneum t. 2. Warszawa 1876 II.
— Geneza społeczeństwa polskiego na podstawie kroniki Galia i dyplomatów XII wieku. Rozpr. wydz hist.-fil. ftkad. Urn. t. 14. Kraków 1881.
— Prawo propinacyi w dawnej Polsce. Rozpr. wydz. hisŁ-KŁ flkad. Urn. t. 23. Kraków 1888.
— Karta z dziejów ludu wiejskiego w Polsce. Rocznik zarządu Hkad. Urn. Kraków 1892. Przegląd polski t. 105. Kraków 1892. Kraj, Petersburg 1892.
Bostel Ferdynand: Przeniesienie lenna pruskiego na elektorów brandenburskich. Przewodnik naukowy i literacki t. 11—12. Lwów 1883—1884.
Bruchnalski Wilhelm: Piast. Kwartalnik historyczny t. 20. Lwów 1906.
Bruckner Aleksander: O Piaście. Rozprawy wydz. hist.-fil. flkad. Um. t. 35. Kraków 1897.
Bujak Franciszek: Studya nad osadnictwem Małopolski. Część I. Rozprawy wydz. hist.-fil. rtkad. Um. t. 47. Kraków 1905.
— Żmiąca, wieś powiatu limanowskiego. Kraków 1903.
— Z dziejów wsi polskiej. W dziele: Studya ku czci Wincentego Zakrzewskiego. Kraków 1908.
Chodynicki Henryk: Sejmiki ziem ruskich w wieku XV. Lwów 1906.
Czołowski Aleksander: Obraz dziejowy Lwowa i pogląd na organizacyę władz miejskich do r. 1848. W dziele: Miasto Lwów w okresie samorządu. Lwów 1896.
— Deiches Ernest: Sprawa żydowska w czasie sejmu wielkiego. Lwów 1891.
Deiches Ernest: Sprawa żydowska w czasie sejmu wielkiego. Lwów 1891.
Długopolski Edmund: Rządy Mikołaja Komorowskiego na Podhalu. Pamiętnik Towarzystwa tatrzańskiego za rok 1911. Kraków 1911.
— Przyczynki do osadnictwa wołoskiego w Karpatach. Sprawozdanie filii gimnazyum sw. Jacka. Kraków 1916.
Downar-Zapołskij M. B.: Polsko-litowskaja unija na sejmach do 1569 goda. Trudy sławianskoj kommisij pri Moskowskom Hrcheologiczeskom Obszczestwie t. 2. Moskwa 1897.
Ehrenkreutz Stefan; Z dziejów organizacyi miejskiej Starej Warszawy. Warszawa 1913.
Ehrlich Ludwik: Starostwa w Halickiem w stosunku do starostwa lwowskiego w wiekach średnich (1[zasłonięte]390-15). Lwów 1914.
Estreicher Stanisław: Kraków i Magdeburg w przywileju fundacyjnym krakowskim. W dziele: Ku uczczeniu Bolesława Ulanowskiego. Kraków 1911.
Fabre Paweł: La Pologne et le Saint-Siege du X au XIII siecle. fiiudes dJhistoire du moyen age dedićs a Gabriel Monod. Paryż 1896.
Feilchenfeld Wolf: Die innere Verfassung der jiidischen Gemeinde zu Posen im 17 und 18 Jahrhundert. Zeit-schriit der historischen Gesellschaft fur die Provinz Posen t. 11. Poznań 1896.
— Das Judenparlament in Polen. Tamże t. 23. Poznań 1908.
Finkel Ludwik: W sprawie udziału lenników w elekcyach Jagiellońskich. Kwartalnik historyczny t. 27. Lwów 1913.
Friedberg Jan: Pospolite ruszenie w Wielkopolsce w drugiej połowie XV wieku. Lwów 1900.
Friese Wiktor: Zur Grundungsurkunde von Posen 1253. Zeitschrift der Savigny-Stiftung fur Rechtsgeschichte, Germanistische Abteilung t. 26. 1905.
Fuchs Franciszek : Ustrój dworu królewskiego za Steiana Batorego. Studya historyczne wydane ku czci prof. Wincentego Zakrzewskiego. Kraków 1908.
Golińska-Daszyńska Zofia: Ujście solne. Kraków 1906.
Górski Konstanty: Historya piechoty polskiej. Kraków 1893.
- Historya jazdy polskiej. Kraków 1894.
— O wojskowości polskiej za Piastów. Przegląd powszechny t. 29. Kraków 1897.
Goyski Maryan: Reformy trybunału koronnego. Przegląd prawa i administracyi t. 34. Lwów 1909.
Gródecki Roman: Książęca wieś trzebnicka na tle organizacyi majątków książęcych w Polsce w XII wieku. Kwartalnik historyczny t. 24. Lwów 1913.
- Dzieje klasztoru premonstrateńskiego w Busku w wiekach średnich. Rozprawy Wydz. hist-fU. Akad. Urn. t. 57. Kraków. 1914.
— Studya nad dziejami gospodarczemi Polski XII w. Kwartalnik historyczny t. 29. Lwów 1916.
Grużewski Bolesław: Sądownictwo królewskie w pierwsze] połowie rządów Zygmunta Starego. Lwów 1906.
Handelsman Marceli: Konstytucya trzeciego maja r. 1791. Warszawa 1907.
— Przywilej piotrkowski 1388 r. Przegląd historyczny t. 4. Warszawa 1907.
Hubę Romuald; Prawo polskie w wieku XIII. Warszawa 1874, i Pisma t. II. Warszawa 1905.
— Statuta nieszawskie z r. 1454. Warszawa 1875, i Pisma t. II. Warszawa 1905.
— Przywilej żydowski Bolesława i jego potwierdzenia. Biblioteka warszawska L 157. Warszawa 18801, i Pisma t. II. Warszawa 1905.
— Prawo polskie w w. XIV. Ustawodawstwo Kazimierza W. Warszawa 1881, i Pisma t. II, Warszawa 1905.
— Prawo polskie w w. XIV. Sądy i ich praktyka pod koniec XIV w. Warszawa 1886.
— Wyrok lwowski roku 1421. Warszawa 1888, i Pisma t. II. Warszawa 1905.
Hiippe Zygfryd :Veńassung der Republik Polen. Berlin 1867. Jarosz Włodzimierz: Legenda Batoryariska. Kwartalnik
historyczny t. 17. Lwów 1903. Jasiński L.: Beitrage zur Finanzgeschichte Polens im
XVIII Jh. Poznań 1910. Kaczmarczyk Kazimierz: Ciężary ludności miejskiej
i wiejskiej na prawie niemieckiem w Polsce XIII
i XIV w. Przegląd historyczny t. 11. Warszawa 1910. Kadlec Karol: Rodinny nedil ciii zadruha v prawu slo-
vanskem. Praga 1898.
— O politycznym ustroju Słowian, zwłaszcza zachodnich, przed X wiekiem. Encyklopedya polska t. IV cz. 2. Kraków 1912.
- O zawiązkach państw u ludów zachodnio-słowiarfskich przed X wiekiem. Tamże.
— ValaSe a vala§ske pravo v zemich slovansk^ch a uherskych. Praga 1916.
Kętrzyński Stanisław: O królestwie Wielkopolskiem. Przegląd historyczny t. 8. Warszawa 1909.
Kierst Władysław: Wielkorządy krakowskie w XIV-XVI wieku. Przegląd historyczny t. 10. Warszawa 1910.
Klęczyński Józef: Pogłówne generalne w Polsce i oparte na niem popisy ludności. Rozpr. Wydz. hist.-iil. t. 30. Kraków 1893.
Klodziński Jłbdon: W sprawie przywilejów nieszawskich z r. 1454. W dziele: Studya ku czci prof. Wincentego Zakrzewskiego. Kraków 1908.
Kolankowski Ludwik: Elekcya Zygmunta I. Kilka uwag o elekcyi w Polsce za Jagiellonów. Przewodnik naukowy i literacki t. 34. Lwów 1906.
Konopczyński Władysław: Geneza liberum veto. Przegląd historyczny t. 1. Kraków—Warszawa 1905.
— Geneza rady nieustającej. Kraków 1917.
Korzon Tadeusz: Dzieje wewnętrzne Polski za Stanisława Augusta. Wydanie 2-gie, 6 tomów. Warszawa 1897.
— Dzieje wojen i wojskowości w Polsce. 3 tomy. Kraków 1912.
Kutrzeba Stanisław: Szos królewski w Polsce. Przegląd polski t. 135. Kraków 1900, i osobno.
— Stanowisko prawne żydów w Polsce w XV stuleciu. Przewodnik naukowy i literacki t. 29. Lwów 1901.
— Sądy ziemskie i grodzkie w wiekach średnich. Rozprawy wydz. hist.-fil. ftkad. Um. t. 40 i 42. Kraków 1901—1902.
— Studya do historyi sądownictwa w Polsce, 2 serye. Przegląd prawa i administracyi t. 26 i 27. Lwów 1901 — 1902, i osobno.
— Materyały do dziejów pospolitego ruszenia z lat 1497 i 1509 (wstęp). Hrchiwum komisyi historycznej Hkad. Urn. t. 9. Kraków 1901.
— Handel Krakowa w wiekach średnich. Rozpr. Wydz. hisŁ-El flkad. Urn. t. 44. Kraków 1902.
— Handel Polski ze Wschodem. Przegląd polski t. 148— 150. Kraków 1903, i osobno.
— Starostowie, ich początki i rozwój do końca XIV w. Rozprawy Wydz. hist.-fil. flkad. Urn. t. 45. Kraków 1903.
— Urzędy koronne i nadworne w Polsce, ich początki i rozwój do r. 1504. Przewodnik naukowy i literacki t. 31. Lwów 1903, i osobno.
— Dawny zarząd Wawelu. Rocznik Krakowski t. 8. Kraków 1906.
— Skład sejmu polskiego 1493—1793. Przegląd historyczny t. 2. Warszawa 1906.
— Kilka kwestyi z historyi ustroju Polski, Kwartalnik historyczny t. 20. Lwów 1906.
— Datastanagirk Mechitara Gosza i statut ormiański z r. 1519. Kwartalnik historyczny t. 22. Lwów 1908.
— Przywilej dla rodu Dębna z roku 1410. Miesięcznik heraldyczny t. 2. Lwów 1909.
— Katalog krajowego archiwum aktów grodzkich i ziemskich w Krakowie. Teka Grona Konserwatorów Gali-cyi Zachodniej t. III. Kraków 1909.
— Źródła polskiego ceremoniału koronacyjnego. Przegląd historyczny t. 11 i 12. Warszawa 1911.
— Przywilej jedlneriski z r. 1430 i nadanie prawa pol-
skiego Rusi. W dziele: Ku czci Bolesława Ulanow-skiego. Kraków 1911.
— Unia Polski z Litwą. Problem i metoda badania. Odczyt. Kraków 1911.
— Prawa, przywileje, statuty i lauda księstw Oświęcimskiego i Zatorskiego. Archiwum komisyi prawniczej t. 9 (wstęp). Kraków 1913.
— Unia Polski z Litwą. W dziele: Polską i Litwa w stosunku dziejowym. Kraków 1913.
— Konstytucya 3-go maja 1791 r. Kraków 1915, wyd. 2-gie Kraków 1916.
— Charakterystyka państwowości polskiej. Kraków 1916. Lengnich Gołfryd: Ius publicum regni Poloniae. 2 tomy.
Gdańsk 1742—1746 i 1765. Po polsku: Prawo pospolite Królestwa Polskiego. Kraków 1761, i przedruk tego wydania (przez Z. H. Helcla) Kraków 1836.
— Ius publicum Prussiae Polonae. Gdańsk 1758. Lewicki Anatol; Nieco o unii Litwy z Polską. Przegląd
polski t. 110. Kraków 1893.
— Ober das staatsrechtliche Verhaltniss Litauens zu Polen unter Jagiełło und Witołd. Altpreussische Mo-natsschrift z. 31. Królewiec 1894, i osobno.
Lewicki Stanisław: Lembergłs Stapelrecht. Lwów 1909.
— Prawo składu w Polsce. Lwów 1910.
Liske Xawery: Kilka uwag o sądownictwie czerwono-ruskiem. Kwartalnik historyczny t. 2. Lwów 1888.
Lubomirski Tadeusz: Północno-wschodnie wołoskie osady. Biblioteka warszawska t. 60. Warszawa 1855 IV.
— Rolnicza ludność w Polsce od XVI do XVIII w. Biblio-teka^warszawska 1857 II, 1858 I i IV, 1861 III, 1862 II. (Część ostatnia także w odbitce pod tymże tytułem).
— Jurysdykcya patrymonialna w Polsce. Warszawa 1861 (odbitka ustępu z Rolniczej ludności w Polsce, drukowanej w Bibliotece warszawskiej 1861 III).
— Trzy rozdziały z historyi skarbowości w Polsce (1[zasłonięte]507-15). Kraków 1868.
Laguna Słosław: Dwie elekcye. Ateneum t. 10. Warszawa 1878 II, i Pisma, Warszawa 1915.
Łappo I. I.: Wielikoje Knjażestwo litowskoje za wremja ot zakljuczenija ljublinskoj unij do smerti Stefana Batorja (1569—1586). Petersburg 1901.
Łodyński Maryan: Węgry lennem stolicy apostolskiej. Kwartalnik historyczny t. 24. Lwów 1910.
— Regnum Poloniae w opinii publicznej XIV w. Kwartalnik historyczny t. 28. Lwów 1914.
Małecki fintoni: Studya heraldyczne, 2 tomy. Lwów 1890.
Pawiński Jldolf: Skarbowość w Polsce i jej dzieje za
Stefana Batorego. (Źródła dziejowe t. 8.) Warszawa 1881.
— Rządy sejmikowe. (Dzieje ziemi kujawskiej t. I.). Warszawa 1888.
— Sejmiki ziemskie, początek ich i rozwój aż do ustalenia się udziału posłów ziemskich w ustawodawstwie sejmu walnego, 1374—1505. Warszawa 1895.
Pazdro Zbigniew: Sądy konfederacyjne z r. 1672—3. Kwartalnik historyczny t. 14. Lwów 1900.
— Uczniowie i towarzysze cechów krakowskich do drugiej połowy XVII wieku. Lwów 1900.
— Organizacya i praktyka żydowskich sądów podwo-jewodzińskich w okresie 1740—1772. Lwów 1903.
Piekosiński Franciszek: O powstaniu społeczeństwa polskiego w wiekach średnich i jego pierwotnym ustroju. Rozprawy Wydz. hist.-fil. flkad. Um. t. 14. Kraków 1881.
— Obrona hipotezy najazdu jako podstawy ustroju społeczeństwa polskiego w wiekach średnich. Rozpr. Wydz. hist.-fil. Hkad. Um. t. 16. Kraków 1883.
— O sądach wyższych prawa niemieckiego w Polsce wieków średnich. Rozprawy wydz, hist.-Hl. Akad. Um. t. 21. Kraków 1884.
— O łanach w Polsce wieków średnich. Rozprawy Wydz. hisŁ-ffl. Hkad. Um. t. 21. Kraków 1887.
— O dynastycznem szlachty polskiej pochodzeniu. Kraków 1888. (Jestto przeróbka prac: O powstaniu społeczeństwa polskiego i Obrona hipotezy najazdu).
— Ludność wieśniacza w Polsce w dobie piastowskiej. Kraków 1896.
— Czy król Władysław Jagiełło był za życia królowej Jadwigi królem Polski? Rozpr. wydz. hist.-fil. ftkad. Um. t. 35. Kraków 1897.
— Przywilej króla Kazimierza W. w przedmiocie założenia sądu wyższego prawa niemieckiego na zamku krakowskim. Rozprawy wydz. hist.-Hl. Akad. Um. t. 35. Kraków 1897.
— Rycerstwo polskie wieków średnich, 3 tomy. Kraków 1897—1901. (Tom I przerabia poprzednie dzieło: O dynastycznem szlachty polskiej pochodzeniu).
— Sądownictwo w Polsce wieków średnich. Rozpr. wydz. hist.-iil. Akad. Um. t. 35. Kraków 1898.
— Wiece, sejmiki, sejmy i przywileje ziemskie w Polsce wieków średnich, Rozpr. wydz. hist.-fil. /kad. Um. t. 39. Kraków 1900.
— Zdobycze szlachty polskiej w dziedzinie prawa publicznego w XV wieku. Czasopismo prawnicze i ekonomiczne t. 1. Kraków 1900.
Potkański Karol: Zagrodowa szlachta i włodycze rycer-
stwo w województwie krakowskiem w XV i XVI wieku. Rozpr. wydz. hist.-fil. Rkad. Um. t. 23. Kraków 1888.
— O pierwotnem osadnictwie w Polsce. Rozp. wydz. hist.-fil. Rkad. Um. t. 24. Kraków 1889.
— Studya nad - pierwotnem osadnictwem Polski. Granice i osiedlenie Podhala. Czas, Kraków 1896.
— Pierwsi mieszkańcy Podhala. Pamiętnik Towarzystwa tatrzańskiego t. 18. Kraków 1897.
— Opactwo na łęczyckim grodzie. Rozpr. wydz. hist.-fil. Rkad. Um. t. 43. Kraków 1901.
— O pochodzeniu wsi polskiej. Ognisko. Warszawa 1903, Przegląd prdwa i administracyi t. 30. Lwów 1905, i osobno.
— Geneza organizacyi grodowej w Polsce. Sprawozdania Rkad. Um. Kraków 1905.
Prochaska Antoni: Geneza i rozwój parlamentaryzmu za pierwszych Jagiellonów. Rozpr. wydz. hist.-fil. Rkad. Um. t. 38. Kraków 1899.
— O dacie ugody małopolskiej. Rozpr. wydz. hist.-fil. Rkad. Um. t. 39. Kraków 1900.
— Lenna i maństwa na Rusi i na Podolu. Rozpr. wydz. hist.-fil. Rkad. Um. t. 42. Kraków 1901.
— Hołdy mazowieckie 1386—1430. Rozprawy wydz. hisL-fiL Rkad. Um. t. 47. Kraków 1904.
— Konfederacya ziemian przeciw duchowieństwu w r. 1407. Kwartalnik historyczny t. 21. Lwów 1907.
— Przywilej czerwiński z 1422 roku. Przegląd historyczny t. 4. Warszawa 1907.
— Samorząd województwa ruskiego w walce z oprysz-kami. Rozpr. wydz. hist.-fil. Rkad. Um. t. 49. Kraków 1907.
— Z dziejów samorządu ziemi chełmskiej. Przegląd historyczny t. 6. Warszawa 1908.
Ptaśnik Jan: Denar świętego Piotra obrońcą jedności politycznej i kościelnej w Polsce. Rozpr. wydz. hist.-fil. Rkad. Um. t. 51. Kraków 1908.
— Dagome iudex. Kraków 1911.
Rembowski Aleksander: Rokosz i koniederacya w daw-nem prawie polskiem. Warszawa 1893.
Rummler Emil: Ober den Gerichtsstand und die richter-lichen Befugnisse der grosspolnischen Schulzen im 13 und 14 Jahrhundert. Zeitschrift der historischen Gesellschaft fur die Provinz Posen t. 6. Poznań 1891.
Rundsłein Szymon: Ludność wieśniacza ziemi halickiej w wieku XV. Lwów 1903.
Rutkowski Jan: Skarbowość polska za Rleksandra Ja-giellończyka. Kwartalnik historyczny t. 23. Kraków
1909.
— Klucz brzozowski biskupstwa przemyskiego w w
XVIII. Kraków 1910.
— Studya nad położeniem włościan w Polsce w XVIII wieku. Ekonomista t. 14. Warszawa 1914.
Rybarski Roman: Gospodarka miasta Biecza w XVI i początkach XVII stuleciu. Ekonomista t. 9 i 10. Warszawa 1909—1910.
Rymar Leon : Udział Krakowa w sejmach i sejmikach Rzeczypospolitej. Rocznik krakowski t. 7. Kraków 1905.
Samolewicz Janusz: Sąd wyższy prawa niemieckiego na zamku sanockim. Lwów 1903.
Sawczyński Henryk: Sprawa sejmowania za Jana Kazimierza. Kwartalnik historyczny t. 7. Lwów 1893.
Schipper Ignacy: Studya nad stosunkami gospodarczymi żydów w Polsce podczas średniowiecza. Lwów 1911.
— Beitrage zur Geschichte der partiellen Judentage in Polen um die Wende des XVII und XVIII Jahr-hunderts bis zur KuHosung des jiidischen Parlamen-tarismus. Monatsschrift fiir Geschichte des Juden-tums, 1912.
Schorr Mojżesz: Organizacya żydów w Polsce. Kwartalnik historyczny t. 13. Lwów 1899.
— Żydzi w Przemyślu do korica XVIII wieku. Lwów 1903.
Semkowicz Władysław: Nagana i oczyszczenie szlachectwa w Polsce w XIV i XV wieku. Lwów 1899.
— Stanowisko publiczno-prawne Władysława Jagiełły w Polsce. Przegląd prawa i administracyi t. 24. Lwów 1899. 1
— Monografie historyczne rodów rycerskich w Polsce. I. Ród Pałuków. Rozprawy wydz. hisŁ-fil. ikad. Um. t. 49. Kraków 1907.
— Włodycy polscy na tle porównawczem słowiańskiem. Kwartalnik historyczny t. 22. Lwów 1908.
— O ustroju chorągiewnym w bitwie pod Grunwaldem. Miesięcznik heraldyczny t. 3. Lwów 1910.
— Uwagi nad pochodzeniem i rozsiedleniem rycerstwa polskiego wieków średnich. Sprawozdania Hkad. Um. Kraków 1911, i Miesięcznik heraldyczny t. 5. Lwów 1912.
— Godła napieczętne a herby szlachty polskiej wieków średnich. Sprawozdanie flkad. Um. Kraków 1914.
— Zawołania jako hasła bojowe. Sprawozdania 7kad. Um. Kraków 1914.
— Braterstwo szlachty polskiej z bojarstwem litewskiem w Unii horodelskiej. W dziele: Polska i Litwa w stosunku dziejowym. Kraków 1915.
Siemieński Józef: Organizacya sejmiku ziemi dobrzyńskiej. Rozpr. wydz. hist.-fil. ftkad. Um. t. 48. Kraków 1906.
- Ustrój Rzeczypospolitej polskiej. Warszawa 1916.
- Konstytucya 3 maja 1791 jako wyraz polskiej kultury politycznej. Warszawa 1916.
Siłnicki Tadeusz: Prawo elekcyi królów w dobie Jagiellońskiej. Lwów 1913.
Simson Paweł: Westpreussens und Danzigs Kampf gegen die polnischen Unionsbestrebungen in den letzten Jahren des Konigs Sigismund August (1568—1572). Zeitschrift des westpreussischen Geschichtsvereins z. 37. Gdańsk 1897.
Skrzetuski Wincenty: Prawo polityczne narodu polskiego. Warszawa 1782.
Smołeński Władysław: Stan i sprawa żydów polskich w XVIII wieku. Warszawa 1876, i Pisma historyczne t. II. Warszawa 1902.
- Komisya boni ordinis warszawska (1[zasłonięte]765-17). Warszawa 1913.
Smółka Stanisław: Mieszko Stary i jego wiek. Warszawa 1881.
- Testament Bolesława Krzywoustego. Rozpr. wydz. hist. fil. Kkad. Um. t. 13. Kraków 1881.
Sobieski Wacław : Trybun ludu szlacheckiego. Warszawa 1905.
Sochaniewicz Stefan: Z dziejów sejmiku wiszeriskiego (1673—1732). Kwartalnik historyczny t. 29. Lwów 1916.
Siadnicki Aleksander: O wsiach t. zw. wołoskich. Biblioteka Ossolińskich, Lwów 1848, i osobno.
- O kniastwach we wsiach wołoskich z poglądem na
wójtostwa we wsiach na magdeburskiem prawie osadzonych. Dodatek tygodniowy do Gazety lwowskiej, Lwów 1853, i osobno.
Stadnicki Kazimierz: O tronie elekcyjnym domu Jagiellonów w Polsce. Lwów 1880.
Starzyński Stanisław: Konstytucya 3 maja na tle współczesnego ustroju innych państw europejskich. Lwów 1892.
Stesłowicz Władysław: Cechy krakowskie w okresie powstania i wzrostu. Kwartalnik historyczny t. 6. Lwów 1892.
Sygański Jan: Historya Nowego Sącza, 3 tomy. Lwów 1901—1903 (ustrój w II tonie).
Szelągowski Adam: Chłopi dziedzice we wsiach na prawie polsk^em do końca XIII w. Lwów 1899
Szujski Józef: Jeszcze o elekcyi w epoce Jagiellonów. Dzieła serya II. t. 7. Kraków 1888.
— Artykuł o wypowiedzeniu posłuszeństwa. Dzieła serya II. t. 7. Kraków 1888.
- i Piekosiński Franciszek: Dawny Kraków. Kraków 1901.
Tymieniecki Kazimierz: Majętność książęca w Zagościu i pierwotne uposażenie klasztoru Joannitów na tle osadnictwa dorzecza dolnej Nidy. Rozprawy wydz. hist-El. flkad. Urn. t. 55. Kraków 1913.
Ułanowski Bolesław : Laudum Vartense. Rozprawy wydz. hist-Eil. flkad. Um. t. 21. Kraków 1887.
- Zjazdy piotrkowskie z r. 1406—1407 i ich uchwały. Rozprawy wydz. hist.-fil. flkad. Um. t. 21.Kraków 1888.
— Wiadomość o badaniach w przedmiocie konfederacyi polskich w XIV i XV wieku. Rozprawy wydz. hist. fil. Akad. Um. t. 24. Kraków 1889.
— Wieś polska pod względem prawnym od wieku XVI-XVIII. Rocznik zarządu Kkad. Um. Kraków 1894. Przegląd polski t. 112. Kraków 1894, i osobno.
— Kilka zabytków ustawodawstwa królewskiego i woje-wodzińskiego w przedmiocie handlu i ustanawiania cen (wstęp). Archiwum komisyi prawniczej t. I. Kraków 1895.
Warschauer Adolf: Stadtbuch von Posen, t. I. (wstęp).
Poznań 1893. Wersche Karol: Das staatsrechtliche Verhaltniss Polens
zum deutschen Reich wahrend des Mittelalters. Zeit-
schrilt der historischen Gesellschaft fur die Provinz
Posen t. 3. Poznań 1888. Widajewicz Józef: Powołowe-poradlne. Danina ludności
polskiej w dobie piastowskiej. Lwów 1913. Wojciechowski Tadeusz: Chrobacya. Kraków 1873.
— O Piaście i piaście. Rozprawy wydz. hist-iil. fil. Akad. Um. t. 32. Kraków 1895.
Zachorowski Stanisław: Kraków biskupi. Rocznik krakowski t. 8. Kraków 1906.
— Polityka kościelna Polski w okresie wielkich soborów. Themis polska t. 4. Warszawa 1914.
— Colloąuia w Polsce od wieku XII do XIV. Studya z historyi prawa kościelnego i polskiego. Kraków 1916.
Zakrzewski Stanisław: Studya nad bullą z r. 1136. Rozprawy wydz. hist.-fil. Akad. Um. t. 43. Kraków 1901.
— Nadania na rzecz Chrystyana biskupa pruskiego w latach 1217—1224. Rozprawa wydz. hist.-fil. flkad. Um. t. 42. Kraków 1902.
— Władysław II ze szczególnem uwzględnieniem testa-
mentu Bolesława Krzywoustego. Sprawozdania flkad
Um. Kraków 1905. Zakrzewski Wincenty: Powstanie i wzrost reformacyi
w Polsce 1520—1572. Lipsk 1870. tych Wojciech: W sprawie udziału lenników w ele-
kcyach Jagiellońskich. Kwartalnik historyczny t. 25.
Lwów 1911.



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.