Historia Statutu Kaliskiego księcia Bolesława Pobożnego z roku 1264 i jego iluminacji przez Artura Szyka w latach 1926 – 1928
z TEKI STATUTU KALISKIEGO
wydanego ponownie po 80 latach
O Statucie
"Statut Kaliski" Artura Szyka powstał w latach 1[zasłonięte]926-19 i zajmuje obok późniejszej "Hagady" szczególne miejsce w bogatej twórczości artysty, jak też w dziejach kultury polskiej. Jednocześnie ukazany jako akt dziejowej tolerancji, wpisał się na stałe, jako trwały element stosunków polsko-żydowskich. Druk tego wydania w technice heliograwiury trwał trzy lata i został ukończony 25 stycznia 1932 roku, w drukarni F. Bruckmanna S.A. w Monachium, dla Wydawnictwa Okrągłego Stołu w Paryżu. Całość składa się z 45 luźnych kart oraz jednej dodatkowej pełniącej rolę kolofonu - umieszczona jest w sztywnej tece na której został wytłoczony w złotym kolorze ukoronowany orzeł z trzema herbami - Pogonią, Archaniołem i Gryfem. Grzbiet i krawędzie boczne teki są obciągnięte bordową skórą, natomiast resztę oprawiono w czerwone płótno.
O wydawnictwie towarzyszącym
czyli przewodniku po grafikach
"Historia Statutu Kaliskiego..." opracowana przez Mariana Fuksa, Aleksandra B. Skotnickiego, Joannę Podolską i Marka Szukalaka to swoisty przewodnik po miniaturowych symbolach wciśniętych pomiędzy teksty przez największego iluminatora XX wieku - Artura Szyka.
Zacytuję tu opinię jednego ze współczesnych fascynatów prac A. Szyka: „Przewodnik po statucie jest fantastyczny!!! Bez niego byłaby to tylko teka kolorowych obrazków, których oglądanie znudziłoby się po kilkunastu ilustracjach”.
Od pierwszych stron autorzy zasypują nas informacjami na temat historii powstania Statutu, zarówno tego XIII wiecznego z przywilejami nadanymi Żydom przez księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego, jak i tego iluminowanego w XX wieku przez A. Szyka oraz podkreślają jak wielkie znaczenie odegrała ta oryginalna publikacja w budowaniu porozumienia międzynarodowego na świecie. Autorzy przytaczają paragrafy Statutu Kaliskiego – przywilejów i obowiązków dla Żydów wielkopolskich – w języku polskim, w oryginale - po łacinie oraz w przekładzie dra Krzysztofa Pawłowskiego z Pracowni Łaciny Średniowiecznej PAN.
To kompendium wiedzy okazuje się niezwykle potrzebne do analizy poszczególnych kart Statutu przedstawionych w dalszej części publikacji, dzięki czemu bogata mozaika symboli nie stanowi już dla czytelnika tajemnic.
Książka oprawiona w ekoskórę z miniaturą złotego orła z teki pierwszego wydania Statutu z lat 1[zasłonięte]926-19 jest integralną częścią Reprintu STATUTU KALISKIEGO A. Szyka. Do sprzedaży trafiła tylko niewielka ilość tych książek dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się na zakup teki.
|