Minęło 100 lat od odkrycia przez Wilhelma Konrada Roentgena promieni X. Taka rocznica, zwłaszcza że dotyczy odkrycia, które zdynamizowało rozwój całej medycyny, skłania do podsumowań i rozważań na temat minionego okresu radiologii światowej i na tym tle polskich dokonań.
Tym właśnie zagadnieniom poświęcona jest pierwsza część Historii radiologii polskiej na tle radiologii światowej. Nie było to zadanie łatwe, zważywszy, że pierwsze badania radiologiczne podjęto na ziemiach polskich jeszcze w czasie zaborów, a wiele dokumentów i aparatura roentgenowska uległy zniszczeniu w czasie dwóch wojen światowych.
Druga część Historii radiologii zawiera informacje na temat jej rozwoju w poszczególnych ośrodkach. Zostały one zebrane i opracowane przez lekarzy radiologów pracujących w tych instytucjach. W ostatniej, trzeciej, części zamieszczono noty biograficzne radiologów, począwszy od pionierów, poprzez ich ważniejszych następców, na współcześnie działających lekarzach kończąc.
Historia radiologii na naszym rynku wydawnictw medycznych jest pozycją wyjątkową. Po pierwsze, stanowi próbę wszechstronego spojrzenia na tę dynamicznie rozwijającą się dziedzinę, jakiej nie doczekała się żadna inna gałąź medycyny. Po drugie, ujmuje historię radiologii jako historię wielkich osobowości, pokoleń lekarzy, którzy niejednokrotnie pracując z wielkim poświęceniem, przyczynili się do jej rozwoju.
|