Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Historia literatury niepodległej Polski ([zasłonięte]965-17)

02-06-2014, 0:16
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 25 zł     
Użytkownik eLGie
numer aukcji: 4266942300
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 4   
Koniec: 01-06-2014 23:56:17

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 1977
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Tytuł: Historia literatury niepodległej Polski ([zasłonięte]965-17) (z wypisami).
Autor: Ignacy Chrzanowski, słowem wstępnym poprzedził Jan Zygmunt Jakubowski, posłowie Juliusz W. Gomulicki, indeks zestawiła Zofia Rauliszkiewicz.
Wydawca: Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1977, wydanie XI. 871 stron, zdjęcia (reprodukcje dzieł sztuki drukarskiej) we wklejkach, oprawa twarda płócienna (brak obwoluty), format 15x21 cm. Stan dobry - brak obwoluty, ogólne podniszczenie i zabrudzenia okładki (nieaktualna pieczątka własnościowa) – poza tym stan OK.

Opis: „Historia literatury niepodległej Polski” Ignacego Chrzanowskiego (wydanie pierwsze w 1908 roku) nie należy obarczać natrętnym komentarzem uzupełniającym czy korygującym oceny i analizy jej autora, klasyka polskiej historiografii literackiej, osiągnięciami współczesnej nauki. To dzieło przynoszące bogaty zespół faktów, napisane piękną, klarowną polszczyzną (sama fraza zdania Chrzanowskiego świadczy, jak jego styl kształtowała wieloletnia zażyłość z najlepszymi stronicami dobrej polskiej prozy) było skierowane w swoim pierwotnym zamyśle do czytelników jeszcze z okresu niewoli. Stąd niekiedy i patos, i liryzm, i świadomy dydaktyzm patriotyczny książki. Współczesny czytelnik zapewne sam podejmie dyskusję z niektórymi sądami i interpretacjami starego autora. (W różnych wydaniach klasyków zbyt infantylnie chyba traktujemy nowego czytelnika wyrosłego w Polsce Ludowej, trochę jak w zabawie wołając: „Tu ciepło, tam zimno!”) Trwałą wartość zachował niewątpliwie podstawowy zrąb tego dzieła - głębokie zrozumienie i przeżycie obywatelskiej funkcji literatury związanej autentycznie z losami narodu. Chrzanowski nie był bowiem uczonym izolowanym od życia. Zespolił w sposób harmonijny postawę badacza sięgającego ad fontes z postawą pedagoga i wychowawcy. I to właściwie przede wszystkim trzeba podnieść w słowie wstępnym do książki, która tak głęboko tkwi w świadomości kilku pokoleń i tak ogromną rolę spełniła w kulturze polskiej. Bo żadnej rekomendacji ona nie potrzebuje... - Polecam!