Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Historia Górnego ŚLĄSKA + SŁOWNIK GWARY ŚLĄSKIEJ

24-01-2012, 7:20
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 167 zł     
Użytkownik ksiegar
numer aukcji: 2010101955
Miejscowość szybka wysyłka
Wyświetleń: 18   
Koniec: 19-01-2012 18:32:56

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Historia Górnego Śląska.

Polityka, gospodarka i kultura europejskiego regionu

 

Joachim Bahlcke, Dan Gawrecki, Ryszard Kaczmarek

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

Oprawa: twarda

 

 

 

Górny Śląsk — to region w środku Europy, w historii którego na przestrzeni wieków obserwować

 

można wymianę kultury, wiedzy i idei między Zachodem a Wschodem kontynentu. Chociaż pod względem politycznym i prawnym był on zawsze częścią jednego z sąsiadujących państw, region ten ma jednak już od średniowiecza swój niepowtarzalny charakter. To powodowało także, że jego historia była ciągle przedstawiana i przepisywana w różnych kontekstach.

 

Książka prezentuje szeroko historię i kulturę Górnego Śląska od wczesnego osadnictwa aż do teraźniejszości oraz łączy po raz pierwszy różne perspektywy. Napisali ją autorzy z trzech krajów, do których historycznie Górny Śląsk najdłużej należał. Na pierwszy plan nie wysunięto jednak konfliktów z sąsiadami, lecz wymianę z nimi. W ten sposób powstał podręcznik zarówno pouczający, jak i zrozumiały, pokazujący jednocześnie czytelnikowi, w jaki sposób historiografia mogła być wykorzystywana do sformułowania roszczeń politycznych.

 

Upadek systemu sowieckiego w Europie Środkowej i Wschodniej w latach 1989—1990 przyczynił się znacznie do podjęcia na nowo rozmów i dyskusji o Górnym Śląsku — tym razem otwarcie i bez panującej przez wiele dziesięcioleci nieufności wobec własnych sąsiadów. Pojawiające się dzisiaj kontrowersje dotyczą kwestii merytorycznych, a dyskusje nie są już prowadzone z perspektywy narodowej. Prezentowana książka ukazuje w sposób imponujący, że Polacy, Niemcy i Czesi stawiają nowe wspólne pytania o historię Górnego Śląska, nie podkreślając aspektów dzielących, lecz szukając łączących.

 

Oprawa twarda, papier kredowy, ilustracje kolorowe i czarno-białe, mapy historyczne Górnego Śląska, mapa Górnego Śląska, streszczenia w języku angielskim, niemieckim i francuskim, bibliografia, indeks imion i nazwisk, indeks miejscowości, słownik niemiecko-polski i czesko-polski miejscowości na Górnym Śląsku.

 

Wydawnictwo Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

Oprawa               twarda

Rok wydania      2011

Liczba stron        560

Długość [mm]   287

Szerokość [mm]              233

 

 

Słownik gwar śląskich

Podgórscy Barbara i Adam

 

Wydawnictwo: KOS

Oprawa: twarda

ISBN:[zasłonięte]978-83528-54-9

Stron: 360

Wymiary: 150x210

Barbara i Adam Podgórscy - w ich dorobku znalazło się 20 książek z dziedziny kultury masowej i obyczajowo-obrzędowej, m.in.: Leksykon terminów szaradziarskich i pokrewnych (Wydawnictwo MAG, Gdynia 1994), Vademecum Szaradzisty (Wydawnictwo Kurpisz S.A., Poznań 2000), Święty Walenty - patron Zakochanych (Prószyński i S-ka, Warszawa 2000), Encyklopedia demonów (Wydawnictwo Astrum, Wrocław 2000), Andrzejkowe wróżby. Zwyczaje, obrzędy, przepowiednie (Astrum, Wrocław 1999), Ogrody radości. Pieśni biesiadne, przysłowia, toasty, cytaty (Astrum, Wrocław 1999), Amoreski. Mała antologia poezji sztambuchowej (Astrum, Wrocław 1999), Ogród życzeń okolicznościowych, walentynkowych, imieninowych (Astrum, Wrocław 1999), Ogród wierszyków do pamiętników (Astrum, Wrocław 1997), Polski zielnik kulinarny (Kurpisz S.A., Poznań 2004), Kuchnia piwosza (4 odrębne części), Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek (Kęty 200