Podręcznik adresowany jest w głównej mierze do studentów prawa oraz licencjackich i magisterskich studiów administracyjnych.
Przydatny może być także dla praktyków, pozwala bowiem lepiej zrozumieć istniejące współcześnie instytucje administracyjne, przestrzegając jednocześnie przed błędami popełnianymi w przeszłości.
Stanowi on jedno z pierwszych w polskiej literaturze opracowań ujmujących całościowo szeroko rozumianą problematykę administracji polskiej i europejskiej czasów nowożytnych i najnowszych.
Autorzy umiejętnie łączą rozważania o zasadach i teoretycznych problemach administracji w różnych epokach, z ukazaniem konkretnych rozwiązań praktycznych, funkcjonujących w poszczególnych państwach.
Dużo miejsca poświęcono niezwykle istotnym dla przedmiotu zagadnieniom nauki administracji i sądownictwa administracyjnego, gdzie w sposób pełny i kompetentny ukazano tę niełatwą i złożoną problematykę.
Na podkreślenie zasługuje objęcie wykładem historycznej oceny administracji polskiej lat 1944–1990.
Całość materii zaprezentowana została w sposób syntetyczny, a zarazem jasny, zwięzły i rzeczowy.
Praca oparta jest na wynikach badań własnych autorów oraz na rzetelnej analizie najnowszego piśmiennictwa poświęconego dziejom administracji