Tytuł |
Histologia. Podręcznik i atlas. Wheatera |
Autor |
B. Young, J.S. Lowe, A. Stevens, J.W. Heath
wyd. I polskie, red. J. Malejczyk
|
Wydawca |
Elsevier Urban & Partner Sp. z o.o. |
Rok wydania |
2010 |
Liczba stron |
450 |
Wymiary |
210 x 300 mm |
Okładka |
miękka |
ISBN |
[zasłonięte]978-8309-186- |
-jeden z najpopularniejszych na świecie atlasów histologicznych
-doskonałe zdjęcia spod mikroskopu świetlnego i elektronowego preparatów barwionych różnymi technikami histologicznymi
-ilustracje opatrzono dokładnymi opisami uwzględniającymi związki pomiędzy budową i funkcją przedstawionych struktur
-opisy zawierają również praktyczne informacje odnoszące się do wiedzy klinicznej i patologii omawianych tkanek i narządów
-polecany nie tylko studentom medycyny, weterynarii, biologii i innych nauk pokrewnych, ale także lekarzom, nie wyłączając patologów.
Książka zawiera doskonałe zdjęcia spod mikroskopu świetlnego i elektronowego preparatów tkanek i narządów barwionych różnymi technikami histologicznymi. Uzupełniają je czytelne ryciny i schematy, które pozwalają lepiej zrozumieć budowę omawianych struktur. Ta książka to jednak coś więcej niż prosty atlas histologiczny. Chociaż główny nacisk położony jest na ilustracje, autorzy zadbali również o część merytoryczną. Każdy rozdział zawiera zwięzły, bez nadmiernego wchodzenia w szczegóły, opis omawianych tkanek lub narządów. Struktury widoczne na ilustracjach są bardzo dokładnie opisane ze szczególnym uwzględnieniem związków pomiędzy ich budową i funkcją na poziomie fizjologii i biologii molekularnej. W tym względzie angielski tytuł „Functional histology" jest całkowicie uzasadniony. Równie cennym elementem tej pozycji są wstawki zawierające informacje odnoszące się do wiedzy klinicznej na temat rozmaitych patologii związanych z omawianymi strukturami. Przełamują one rutynę uznawanych zwykle za nudne opisów morfologicznych i wskazują, że nauka histologii może mieć również ważny aspekt praktyczny. Na końcu książki czytelnik znajdzie trzy dodatki podające podstawowe informacje na temat technik histologicznych i stosowanych metod barwienia oraz słowniczek najczęściej stosowanych terminów.
W niektórych elementach „filozofia" Autorów na temat klasyfikacji opisywanych tkanek różni się od przyjętych powszechnie poglądów. Na przykład odchodzą oni od stosowania ogólnego terminu „tkanki łącznej", wprowadzając nowy termin tkanek - „podporowych/łącznych". Z funkcjonalnego punktu widzenia termin „podporowa" w wielu wypadkach lepiej oddaje charakter danej tkanki i w tym kontekście stosowanie go można uznać za cenną nowinkę nomenklaturową i nie powinno budzić sprzeciwu. Pomimo iż wydaje się, że wszystkie elementy budowy histologicznej człowieka i innych ssaków zostały już doskonale poznane, w niektórych sprawach ciągle istnieją kontrowersje i niejasności. W takich przypadkach, kiedy poglądy tłumaczy niekoniecznie były zgodne z informacjami przekazanymi przez Autorów, pozwoliliśmy sobie na zamieszczenie własnych uwag lub komentarzy.
Chociaż wiedza zawarta w niniejszej książce nie wyczerpuje w pełni programów nauczania histologii na studiach medycznych w Polsce, to można ją bez wahania rekomendować jako doskonałe uzupełnienie innych, zalecanych oficjalnie podręczników. Podstawowe informacje o budowie i funkcjach tkanek i narządów zdobyte w trakcie jej lektury będą doskonałym punktem wyjścia dla przyswojenia i zrozumienia bardziej szczegółowej wiedzy histologicznej. Będzie w tym szczególnie pomocna część ilustracyjna książki, która bije na głowę wiele innych podręczników. Z tego względu możemy ją śmiało polecić nie tylko studentom medycyny, weterynarii, biologii i innych nauk pokrewnych, ale także praktykującym lekarzom, nie wyłączając patologów, dla których może się ona okazać przydatna w ich codziennej, rutynowej pracy.
Jacek Malejczyk
Spis treści:
Przedmowa do piątego wydania v
Przedmowa do pierwszego wydania vi
Przedmowa do polskiego wydania vii
Współpracujący konsultanci viii
Podziękowania ix
Część pierwsza – Komórka
1. Struktura i funkcja komórki 2
2. Cykl komórkowy i podziały komórek 33
Część druga - Podstawowe rodzaje tkanek
3. Krew 46
4. Tkanki podporowe i łączne 65
5. Tkanki nabłonkowe 82
6. Mięśnie 101
7. Tkanki nerwowe 122
Część trzecia - Narządy i układy
8. Układ krążenia 152
9. Skóra 167
10. Tkanki szkieletowe 186
11. Układ odpornościowy 207
12. Układ oddechowy 234
13. Tkanki jamy ustnej 251
14. Układ pokarmowy 263
15. Wątroba i trzustka 288
16. Układ moczowy 302
17. Układ endokrynowy 328
18. Układ płciowy męski 346
19. układ płciowy żeński 359
20. Centralny układ nerwowy 392
21. Specjalne narządy zmysłów 400
Dodatki
Dodatek 1: Wprowadzenie do mikroskopii 426
Dodatek 2: Barwienie preparatów 428
Dodatek 3: Słownik terminologiczny 430
Skorowidz 433