Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Hirszowicz - Hitler a Wschód arabski, bdb!!

28-01-2012, 2:21
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 20 zł     
Użytkownik ungern11
numer aukcji: 2053936946
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 11   
Koniec: 26-01-2012 22:07:01
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Autor: Łukasz Hirszowicz
Tytuł: III Rzesza i Wschód arabski
Wydawnictwo: Instytut Historii PAN, KiW, Warszawa 1963
Rok wydania: 1963
Wydanie: pierwsze
Nakład: 5 tys.
Treść:
Spis treści:
SPIS TREŚCI
OD AUTORA........... 9 Wyjaśnienia skrótów ..........11

Rozdział 1
WIELKIE MOCARSTWA NA ARABSKIM WSCHODZIE ........ 13 Ekspansja wielkich mocarstw w Imperium Osmańskim w XIX i XX w. Plany rozbioru Imperium Osmańskiego podczas I wojny światowej. Podział krajów arabskich po I wojnie światowej. Włochy i Niemcy na Arabskim Wschodzie.

Rozdział 2
HITLEROWSKIE NIEMCY A PLAN KOMISJI PEELA .... 39 Wybuch powstania arabskiego w Palestynie. Raport komisji królewskiej. Wpływy niemieckie w Palestynie. Zapowiedź zwrotu w polityce niemieckiej. Zabiegi działaczy arabskich o poparcie Niemiec. Motywy polityczne kierownictwa niemieckiego. Charakter posunięć niemieckich.

Rozdział 3
ECHA KRYZYSU CZECHOSŁOWACKIEGO I POROZUMIENIA
Z TURCJĄ................ 70
Zaostrzenie stosunków międzynarodowych i sytuacja na Arabskim Wschodzie. Niemcy a Arabia Saudyjska. Podróż Grobby do Dżiddy. Rokowania w sprawie sprzedaży broni Arabii Saudyjskiej. Stosunek Ibn Sauda do Anglii.

Roz dział 4
WYBUCH WOJNY..............95
Alianci a kraje arabskie. Sytuacja w Syrii i Libanie. Sytuacja w Palestynie. Stanowisko Egiptu. Stanowisko
Iraku. Stanowisko króla Ibn Sauda. Niemcy a kraje arabskie.

Rozdział 5
UPADEK FRANCJI I DEKLARACJA z 23.10/5.12.1940 r. ... 109 Upadek rządu Ali Maher-paszy. Nowy rząd w Iraku. Podróż Nadżi Szaukata do Turcji. Działalność dyplomatyczna w Bagdadzie. Rozmowy Haddada z Niemcami. Stanowisko rządu włoskiego. Deklaracja z 23.10.1940 r. Zastrzeżenia Arabów.

Rozdział 6
W PRZEDEDNIU REBELII W IRAKU.........138
Plany niemieckie w basenie Morza Śródziemnego. Klęski
Włoch i dyrektywa nr 22. Sytuacja w krajach arabskich.
Walka polityczna w Iraku. Postulaty Raszida Ali. Druga
podróż Haddada.


Rozdział 7
NIEMCY A POCZĄTEK REBELII W IRAKU......160
Podróż v. Hentiga do Syrii. Sprawa dostaw broni dla Iraku. Stanowisko Włoch wobec wypadków w Iraku. Memorandum Woermanna z 7.3.1941 r. Bliski Wschód a „Fali Baibarossa". Decyzja Ribbentropa. List Weizsackera do eks-muftiego Jerozolimy. Dalsze decyzje: propaganda, Abwehra, Syria.

Rozdział 8
POWSTANIE W IRAKU.............188
Zamach stanu w Bagdadzie. Międzynarodowe przyczyny zamachu stanu. Polityka brytyjska w Iraku w kwietniu 1941 r. Mocarstwa Osi i postulaty Iraku. Zagadnienie dostawy broni dla Iraku. Decyzja w sprawie udzielenia pomocy Irakowi. Wybuch działań wojennych w Iraku. Mediacja Turcji. Misja Grobby. Protokoły paryskie. Misja Ranna. Pomoc Niemiec. Działania wojenne. Klęska Raszida Ali.

Rozdział 9
NIEMCY I KAMPANIA SYRYJSKA.........243
Niemcy i rząd Vichy po podpisaniu protokołów paryskich.
Zagadnienie pomocy niemieckiej. Turcja a wojna w Syrii.
Akcje arabskie organizowane przez Niemców. Działania
wojenne i zawieszenie broni.

Rozdział 10
POLITYKA HITLEROWSKA WOBEC ARABÓW W CZASIE ROZSZERZAJĄCEJ SIĘ WOJNY..........................272
Zmiana sytuacji wojskowej i politycznej po napaści na ZSRR. Znaczenie walk w basenie Morza Śródziemnego. Planowana strategia po zakończeniu operacji „Barba-rossa". Niepowodzenie operacji „Barbarossa" i napaść Ja¬ponii na Pearl Harbor. Rok 1942. Z Teheranu do Berlina.

Rozdział 11
NOWE OŚWIADCZENIE W SPRAWACH ARABSKICH .... 296 Lato 1941 r. Przybycie muftiego i włoski projekt deklaracji. Zastrzeżenia Francji i Turcji. Stanowisko Hitlera. Dalsze starania o deklarację. Wymiana listów.

Rozdział 12
OFENSYWA OSI W EGIPCIE ..........319
Sytuacja wojenna na wiosną i w lecie 1942 r. Kontakty niemiecko-egipskie. Zamach stanu w Egipcie. Niemcy a Egipt. Sprawa reżimu okupacyjnego. Kwestie gospodarcze. Klęska Osi w Egipcie.

Rozdział 13
LEGION ARABSKI I SPÓR MIĘDZY MUFTIM A KILANIM . . 345 Deutsch-arabische Lehrabteilung. Kontrowersje w spra¬wie Legionu Arabskiego. Kwestia wykorzystania DAL. Spór o przywództwo. Niemcy i Włochy wobec aspiracji Hadżdż Amina. Argumenty muftiego. Rezultaty podróży Ettla do Rzymu.

Rozdział 14
EPILOG W TUNEZJI..............372
Okupacja Tunezji. Admirał Esteva. Okupacja Bizerty. Zagadnienie cywilnego zaplecza. Skrajni kolaboranci. Administracja francuska. Organizacja oddziałów francuskich. Aspiracje włoskie w Tunezji. Sytuacja Włoch w 1942—43 r. Konferencja w Rzymie. Propaganda niemiecka w Magrebie. Pismo do beja Tunisu. Propozycje muftiego. Niemcy, Włochy i plany muftiego. Próby porozumienia z Burgibą. Oś a nacjonaliści tunezyjscy. Ożywienie ruchu narodowego. Oś a dwór beja. Powrót Burgiby. Arabscy żołnierze Wehrmachtu. Zaciąg Arabów
w Tunezji. Nadzieje Niemiec w Tunezji. Działania wojenne Ostatnie dni okupacji.

ZAKOŃCZENIE...............425
Kraje arabskie i emigracja arabska w r. 1943. Sprawa deklaracji. Dalsza działalność muftiego. Polityka mocarstwowa i ruch narodowy. Rasizm i idea europejska. Prawa wojny.


Stan: dobry plus (jedynie przetarcia krawędzi obwoluty oraz jej wewnętrzne podklejenia)
Ilość stron: 566
Oprawa: płócienna wraz z obwolutą
Widoczne na zdjęciach cienie to przekłamanie skanera.
Uwaga!!! – Proszę Państwa o rozważną licytację, nie odwołuję ofert!!!!

Szanowni Państwo Do czasu zakończenia urlopu do dnia 19 września nie będę mógł odpowiadać na państwa zapytania (mail’e) , telefony. Wylicytowane książki (po wpłynięciu należności) będą wysyłane po 20 września.