19 dywizja pancerna Wehrmachtu w latach 1
[zasłonięte]941-19 uczestniczyła w wielkich bitwach kampanii rosyjskiej. W decydujących dniach roku 1941 stała u wrót Moskwy, uczestniczyła w próbie ratowania 6 Armii gen. Paulusa okrążonej pod Stalingradem; wykorzystano ją też do pacyfikacji Powstania Warszawskiego, potem próbowała powstrzymać nacierających Rosjan na Górnym Śląsku, w Czechach i na Morawach. Jej dowództwo postanowiło utrwalić na taśmie wszystkie działania bojowe, powierzające to zadanie wachmistrzowiSchnutez6 pułku artylerii.
Wachmistrz rozkaz wykonał. Z ogromnej liczby zrobionych przez niego zdjęć nie wszystkie jednak ocalały. Wiele negatywów przepadło podczas nalotu na Magdeburg, inne w atakach na pociągi towarowe wiozące pocztę polowa,.. Zdjęcia przechodziły z rąk do rąk. Ostatecznie zgromadzono je w Hamelin w Westfalii. W ten sposób ocalały cenne świadectwa m.in. walk na Wschodzie, w Warszawie, na Śląsku. Książka jest prezentacja^ wyboru ocalałych zdjęć: jest ich ponad 400. Zdjęć wykonanych beznamiętnym okiem i obiektywem zawodowego żołnierza, walczącego w okrutnej i złej sprawie, lecz nie zastanawiającego się nad przyczynami i skutkami wojny, w której przyszło mu uczestniczyć. Opisy są suche i konkretne; niekiedy nawet zawierają,, nazwiska sfotografowanych żołnierzy. Reprodukowane mapki są najpewniej szkicami sytuacyjnymi, wykonywanymi na miejscu, na potrzeby chwili. Poszczególnym partiom fotografii towarzyszy krótki opis sytuacji dywizji w danym momencie.
Spis treściPrzedmowa ..............................................7
Od Tłumaczki ............................................8
19. Dywizja Piechoty ......................................9
Prze formowanie dywizji .................................. 13
Kampania rosyjska 1941 .................................. 15
Początek ofensywy....................................... 16
Dalsza ofensywa......................................... 18
Uderzenie na Wielkie Łuki.................................36
Uderzenie na Wieliż ......................................41
Marsz do miejscowości Biełyj ..............................44
Druga bitwa pod Wielkimi Łukami ..........................49
Dalszy marsz do Toropieca ................................53
Uderzenie na północ ......................................53
Operacja „Ostaszków" ....................................56
Sforsowanie pozycji obronnych Moskwy .....................61
Nad Narą ..............................................69
Walki wokół Juchnowa ...................................80
Jekatierinowka ..........................................84
Koniec zimy 1941/42 .....................................87
Operacja „Hanower" .....................................88
Operacja pod Dimitriewką ................................ 100
Operacja nad Żyzdrą .................................... 101
Translokacja na północ................................... 106
Bitwa pod miejscowością Biełyj ........................... 107
Starobielsk, Strielcowka .................................. 110
Doniec ............................................... 114
Operacja „Chrząszcz Majowy" ............................ 118
Operacja „Cytadela" ..................................... 119
Bitwa na Łuku Kurskim .................................. 131
Odwrót spod Achtyrki ................................... 136
Nowa operacja w zakolu Dniepru .......................... 138
Walki na południowym zachodzie od Kijowa ................. 141
Nowa ofensywa Sowietów na południe od Żytomierza.......... 146
Kocioł Hubego ......................................... 146
Nowa operacja nad Strypą ................................ 149
Nowa operacja na wschodzie: Grodno-Białystok .............. 149
Operacja na przyczółku wareckim .......................... 153
Przyczółek warecki ..................................... 153
Sowiecka ofensywa zimowa .............................. 170
Walki na Dolnym Śląsku ................................. 173
Brama Morawska ....................................... 173
Czechy ............................................... 174
Kapitulacja ............................................ 187
PrzedmowaNiektóre rodzaje broni 19. Dywizji Piechoty, później Pancernej, kontynuowały tradycje wcześniejszych pułków hanowerskich, zwłaszcza regimentów rozwiązanych pod napoleońską okupacją, a także utworzonego potem w Wielkiej Brytanii Królewskiego Niemieckiego Legionu (King's German Legion), który walczył przeciwko Napoleonowi na Sycylii, w Portugalii i Hiszpanii, oraz Czarnego Korpusu (Schwarze Korps) księcia von Braunschweig-Oels. Do tego doszła tradycja późniejszych regimentów hanowerskich i pruskich, użytych w latach 1870/71, a były to: 73. PułkFizylierów i 74. Pułk Piechoty, III Inspektorat Artylerii, komando 10. Brygady Artylerii, konny oddział 10. Pułku Artylerii Polowej, 46. Pułk Artylerii Polowej - które pod tymi samymi nazwami uczestniczyły w I wojnie światowej w składzie 20. Dywizji - wreszcie tradycja późniejszych pułków reichswery (Reichswehr). Zgodnie z miejscem stacjonowania garnizonu, a także terenem rekrutacji, dywizja podczas II wojny światowej nosiła nazwę Dolnosaksońskiej (Niedersdchsische), aczkolwiek liczba pochodzących z Dolnej Saksonii żołnierzy wskutek przydziałów kadrowych z innych niemieckich regionów -jak Saksonia, Turyngia, Wirtembergia, Sudety, Wiedeń - w roku 1944 spadła do poziomu 15 proc. swego stanu.
Skomplikowane operacje wojenne i dokonania 19. Dywizji Piechoty czy późniejszej 19. Dywizji Pancernej znalazły odbicie w niektórych publikacjach dotyczących dywizji i poszczególnych pułków, jednakże bez uwzględnienia wszystkich rodzajów broni; przede wszystkim ograniczały się do kilku fotografii. A przecież właśnie ta dywizja zadbała o utrwalenie na taśmie swoich operacji w kampanii wschodniej, zlecając to wachmistrzowi Schnute (zm.) z 6./AR 19 (19. Artillerie-Regiment -19. Pułk Artylerii). Odbitki pierwszych zrobionych przez niego zdjęć zostały rozprowadzone w dywizji. Zestaw ok. 270 wybranych negatywów utracono podczas nalotu na Magdeburg, kolejne w napadach na pociągi towarowe wiozące pocztę polową. Z tego powodu od roku 1943 Schnute trzymał wszystkie naświetlone filmy przy sobie. Przeszły one odwrót dywizji od Wisły przez Polskę, jej dalsze działania na Górnym Śląsku, na Morawach, w Czechach, by wreszcie podzielić los pewnego żołnierza dywizji, który znalazł się najpierw w amerykańskiej, a potem sowieckiej niewoli. Stamtąd inny żołnierz dywizji wziął paczkę z filmami, pokonał wpław Wełtawę i wylądował w Hameln w Westfalii. W ten sposób ocalały liczne filmy, zwłaszcza dotyczące walk wokół Warszawy i w samym mieście oraz na Górnym Śląsku.
Ponieważ wiele filmów po drodze stało się łupem partyzantów, ich wybór, co zrozumiałe, nie jest proporcjonalny do wagi i intensywności poszczególnych potyczek dywizji. Mimo że od tamtych wielkich zmagań minęło wiele lat, publikacja takiego wyboru wydaje się być interesująca zarówno dla uczestników i świadków prezentowanych zdarzeń, jak też w swym szerszym, historiograficznym aspekcie -jako relacja o wydarzeniach wojennych postrzeganych oczami żołnierza niemieckiego.
Od TłumaczkiReprodukowane w książce mapki są najpewniej szkicami sytuacyjnymi, rysowanymi na miejscu, na potrzeby chwili. Ten, kto je robił, zapisywał nazwy miejscowości tak, jak je słyszał (nie znając języka rosyjskiego), nie zawsze czytelnie. Czasem więc zapis trudno odcyfrować, czasem trudno domyślić się, o jaką miejscowość chodzi. Wiele nazw to zapewne chutory, których nie ma na oficjalnych mapach, nie występująteż w opracowaniach historyków. W takich i podobnych wypadkach, po prostu trans-krybowałam niemiecką wersję rosyjskiej nazwy na polską pisownię.
Wyjaśnienia wymaga też określenie Kocioł Hubego, użyte przez autora. Otóż generał pułkownik (generał armii) Hans-Valentin Hubę był od 29.10.1943 do 21.4.1944 dowódcą 1. Armii Pancernej wchodzącej wmar-cu-lipcu 1944 r. w skład Grupy Armii „Południe". Gdy 26.3.1944 Armia Czerwona wyzwoliła Kamieniec Podolski, będąca na północy od miasta, 1. Armia Pancerna (23 dywizje, w tym 10 pancernych) znalazła się pomiędzy dwiema sowieckimi grupami armijnymi. Jednak walcząc desperacko i zaciekle, forsując cztery rzeki, wyszła z wciąż zamykającego się okrążenia i 7 kwietnia połączyła się pod Lwowem z jednostkami niemieckimi. Manewr ten, podczas którego dywizja straciła mnóstwo ciężkiego sprzętu, ale ocaliła ludzi, zyskał nazwę Wędrującego Kotła Hubego.
WIELKOŚĆ 24X17CM,TWARDA OKŁADKA,LICZY 188 STRON.
STAN:MALŁA PLAMKA NA BOCZNYM MARGINESIE 8 STRONY,POZA TYM STAN KSIĄŻKI BDB/BDB-.
WYSYŁKA GRATIS NA TERENIE POLSKI / PRZESYŁKA POLECONA EKONOMICZNA + KOPERTA BĄBELKOWA ,W PRZYPADKU PRZESYŁKI POLECONEJ PRIORYTETOWEJ PROSZĘ O DOPŁATĘ W WYSOKOŚCI 3ZŁ.KOSZT PRZESYŁKI ZAGRANICZNEJ ZGODNY Z CENNIKIEM POCZTY POLSKIEJ / .
WYDAWNICTWO BELLONA WARSZAWA 2009.
INFORMACJE DOTYCZĄCE REALIZACJI AUKCJI,NR KONTA BANKOWEGO ITP.ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE "O MNIE" ORAZ DOŁĄCZONE SĄ DO POWIADOMIENIA O WYGRANIU AUKCJI.
PRZED ZŁOŻENIEM OFERTY KUPNA PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WARUNKAMI SPRZEDAŻY PRZEDSTAWIONYMI NA STRONIE "O MNIE"
NIE ODWOŁUJĘ OFERT KUPNA!!!
ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE
ZOBACZ STRONĘ O MNIE