TYLKO U MNIE !!!! ORYGINALNE ZDJĘCIA SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU !!!
KUPUJESZ TO CO NA ZDJĘCIACH
Młoty mają klasyczną konstrukcję tylu „L”, jednakże różnią się znacząco od większości podobnych urządzeń dostępnych obecnie na rynku. Z czysto praktycznego punktu widzenia ich najbardziej wartościową cechą jest uniwersalność. W większości młotów wiercąco-kujących z uchwytem SDS-max w klasie 6 kg mamy do dyspozycji przeważnie dwa tryby pracy: wiercenie z udarem lub kucie (plus możliwość obracania dłutem). Konsekwencją tego jest zawężenie pola działania młotów, np. nie można nimi wykonać otworu w drewnie. Dlatego Hilti zastosowało w swoich młotach dodatkowy, trzeci tryb pracy, a mianowicie wysokoobrotowe (700 obr./min.) wiercenie bez udaru. Odpowiedni tryb pracy wybiera się pokrętłem umieszczonym na bocznej ściance obudowy.
Zaawansowane rozwiązania technologiczne, zastosowane w modelach TE 60-ATC i TE 60, sprawiają, że urządzenia wyróżniają się wysoką wydajnością podczas wiercenia i kucia. Największy wpływ na nią mają poprawnie dobrane i odpowiednio zoptymalizowane parametry pracy (moc, obroty, prędkość kątowa pomiędzy udarami, energia i częstotliwość udarów) oraz odpowiedni osprzęt. Silnik o mocy 1200 W generuje przez przekładnię obroty 700 min-1, a poprzez pneumatyczny mechanizm – udary o energii 7 J z częstotliwością do 2785 min-1. Rotacja między uderzeniami wynosi 59,6°. Sprzęt wyposażono w elektroniczną redukcję siły udarów o 50%, dzięki czemu elektronarzędziami można z powodzeniem obrabiać kruche materiały (np. glazurę). Posiadają także płynne sterowanie parametrami pracy (obrotami, częstotliwością i siłą udarów).
Hilti w sposób szczególny zadbało o żywotność i wysoką trwałość nowych młotów. Ich wszystkie mechanizmy posiadają podwójny system uszczelnienia przed pyłem, z rozdzielonymi komorami smarowania. W elektronarzędziach zastosowano również sprzęgło przeciążeniowe i elektroniczny system ATC, zatrzymujący elektronarzędzie w przypadku zaklinowania się wiertła w obrabianym materiale. Sprzęgło przeciążeniowe uaktywnia się, gdy moment obrotowy osiągnie wartość 80 Nm. Jest to mechanizm, który odłącza wrzeciono od silnika w kilka sekund, nie zatrzymując jego pracy. Natomiast system ATC jest aktywowany, gdy maszyna zaczyna się obracać w sposób niekontrolowany. Jest on de facto magnetycznym sprzęgłem, które natychmiast rozłącza wiertło i silnik, zatrzymując przy tym jednostkę napędową w ułamku sekundy. System aktywnej kontroli momentu obrotowego ATC jest unikalnym rozwiązaniem Hilti. W przypadku blokady wiertła zabezpiecza operatora przed gwałtownym obrotem korpusu maszyny, a tym samym redukuje do minimum ryzyko doznania przez użytkownika poważnych obrażeń podczas pracy.
Konstruktorzy Hilti nie zapomnieli o rozwiązaniach podwyższających wygodę pracy. Na szczególną uwagę zwraca aktywny system tłumienia wibracji AVR (w modelu TE 60-ATC), który składa się z pochłaniających wibracje amortyzatorów łączących korpus i rękojeść główną oraz z masy balansującej na sprężynach. AVR, redukując wibracje do poziomu 9 m/s2, wpływa znacząco na wygodę operowania, a zatem wydłuża dopuszczalny przez prawo czas pracy maszyną. Włącznik urządzeń ma blokadę w trybie dłutowania. Czynność tę i wiercenie udarowe wykonuje się praktycznie bezwysiłkowo, ponieważ młoty wymagają mniejszej o 20% siły nacisku od podobnych urządzeń dostępnych na rynku. Hilti wyposażyło nowe modele TE 60-ATC i TE 60 w diodowy wskaźnik serwisowy, który informuje z kilkugodzinnym wyprzedzeniem o konieczności wykonania przeglądu technicznego i wymiany szczotek, przez co ogranicza występowanie nieprzewidzianych przerw w pracy.
Dane techniczne młotów wiercąco-kujących Hilti TE 60-ATC i TE 60
Model
TE 60-ATC
TE 60
Moc/energia pojedynczego udaru (W/J)
1200/7
Optymalna średnica wiertła (mm)
16-30
Optymalna średnica wiertła koronowego (mm)
82 (beton)
90 (mur)
Częstotliwość udarów
0-2785 min-1
Obroty na biegu jałowym
480/700 min-1
480 min-1
System ATC
+
-
System AVR
Poziom wibracji w czasie wiercenia (m/s2)
9
18,5
Waga (kg)*
7,4
6,3
*Ciężar zgodny z EPTA. procedura 01/2003