Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

HETMANI KRÓLESTWO POLSKIE WIELKIE KSIĘSTWO LITWA

02-07-2012, 18:48
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2456383829
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 5   
Koniec: 09-07-2012 19:40:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
KOSZT WYSYŁKI 8 ZŁ - Koszt uniwersalny, niezależny od ilośći i wagi, dotyczy wysyłki priorytetowej na terenie Polski. Zgadzam się na wysyłkę za granicę (koszt ustalany na podstawie cennika poczty polskiej).

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

ŻYWOTY HETIMOW
KRÓLESTWA POLSKIEGO I WIELKIEGO KSIĘSTWA LITEWSKIEGO
Z MATERYAŁÓW PO SAMUELU BRODOWSKIM
W PODHORCACH ZNALEZIONYCH WYDAŁ
ŻEGOTA PAULI.
OZDOBIONE HERBAMI I RYTOWANEMI WIZERUNKAMI.
LWÓW, STANISLAWOW I TARNÓW
NAKŁAD JANA MILIKOWSKIEGO. 1850.





OD NAKŁADCY.

Wydając dzieło niniejsze, sądzę iż publiczności pragnącej z historyą ojczystą głębiej się obznajomić, niemałą uczynię przysługę ; główniejszy albowiem wątek minionych dziejów naszego kraju, stanowią czyny wojenne ; życiopisma przeto mężów walecznych, których dzieła są naszą i potomków naszych drogą spuścizną, i których sława jest częścią sławy narodowej — nie-powinny też być obojętne. Maluje się w nich jak najwyraźniej obraz wieków zeszłych, a bohaterskie dzieła ich, poświęcanie się dla ojczyzny, oraz rozliczne cnoty służyć będą za wskazówkę i naukę najodleglejszym nawet pokoleniom.
Nieszczędziłem przetoż kosztów, żeby dzieło to pożyteczne i co do powierzchowności wewnętrznej wartości swéj godnie odpowiedzieć mogło : obok ozdobnego druku dodałem drzeworyty herbów, jakie się w pierwotnym rękopisie Samuela Brodowskiego narysowane znajdowały, oraz wizerunki niektórych hetmanów podług oryginalnych ówczesnych obrazów familijnych, wiernie i starannie przez słynnych za granicą rytowników wykonane.
Za miły obowiązek poczytuję sobie objawić w tém miejscu publicznie iu wdzięczność JW. Hr. Leonowi Ezevuskiemu za łas awe udzielenie pierwotnego rę-kopisi Brodowskieg^ oraz za dostarczenie trzech ry-towaoyct wizerunkom hetmanów: Stanisława, Wa-cîavfc ' Seweryne Hzewuskich; JO. Ks. Jerzemu hubomirskiemu zh dostarczenie dwóch rytowanych wizerunków Hieronim i Jerzego Ks. Lubomirskich ; JÖ. hs. Romanow? anguszce za dostarczenie ryto-wanefo wizeranku Y unana Ks. Sanguszki, hetmana nolr; lit.: JO. Ks, i molowi Jabłonowskiernu za dostarczenie rytowan-v wizerunku Stanisława Ks. Jabło-nowskiego. jakot Jego Excel. Hr. Alfredowi Po-tnckiemi/zt nades^ , p trzech litografowanych popiersi ; oraz WmuP. Karws iackiemu za rytowany wizerunek Mikołaja K.amie!Hj uego. Wspaniałomyślna chęć, z Jute1 sH te hzaixtfv ? Osoby do przyozdobienia niniej-mi&gi özieia pr^.. ynić raczyły, pozostanie chwale-hnviu pomnikieei s- starania i pieczołowitości o wzrost nauk s szuit pieklili w kraju naszym.

Łwon L. io. ^ttirpnia 1849.
JAN MILIKOWSKI.





PRZEDMOWA WYDAWCY.

Przy coraz bardziej wzrastającem dziś zamiłowaniu ^pomnikach ojczystych i przy powszechnej chęci uzupełnienia dziejów krajowych, sądzę iż piśmiennictwu polskiemu niejaką uczynię przysługę , wydając na świat zabytek, który niemal przez lat 80 spoczywał w ukryciu. Są to nieogłoszone dotąd drukiem : Żywoty hetmanów królestwa polskiego i wielkiego księstwa litewskiego w idącym po sobie szeregu od czasów ustanowienia tej dożywotniej godności w kraju opisane przez Samuela Brodowskiego. Ważność podobnej pracy sama przez się jest już widoczną: najgłównkjszą albowiem część dziejów dawnej Polski stanowią wypadki wojenne. Położona na pograniczu nierównie dzikszej wschodniej części Europy , zmuszona była Polska do nieustannych prawie bojów z najezdniczemi Tatarami, Turkami, Moskwą i Szwedami, uchodziła na zachodzie za naród najwa-leczniejszy i miała może zanadto odważnych wojowników. Tych to czyny bohatyrskie, obejmuje dzieło
niniejsze. Podobnej pracy podjął się już w środku zeszłego wieku uczony książę Józef Alexander Jabło-nowski, któremu ściślejsze zaprowadzenie baczności krytycznej przy pisaniu rzeczy historycznych winniśmy ; w dziele : Dodecas ducum Marlis Poloniae, czyli Dwanaście wodzów polskich, wyszłem we Lwowie r. 1754 miał pierwotny zamiar skreślenia żj-wotów najsławniejszych hetmanów polskich, jednakże przedsięwzięcie chwalebne Jabłonowskiego ustało na wydrukowaniu w powyższej książce życiorysów dwóch tylko hetmanów wielkich koronnych, to jest Jana Tarnowskiego i Mikołaja Sieniawskiego. Po nim dokonał zamiaru Samuel Brodowski w rękopisie herbami przyozdobionym , i w Podhorcach podczas imienin sławnemu hetmanowi Wacławowi Rzewuskiemu ofiarowanym , pod tytułem : Buława sławna w obozie i w senacie, objął w krótkości żywoty hetmanów polskich i litewskich tak wielkich jako też i polnych aże do r. 1754 i ten to rękopism w archiwum podhore-ckiem przez JM. Leona Rzewuskiego wynaleziony ; a przezemnie oczyszczony z owoczesnych dla ucha dzisiejszego nieprzyjemnych makaronizmów stylu, uzupełniony co do faktów pojedynczych ł oraz wiadomościami o sztuce wojennej, urzędzie hetmańskim w Polsce i żywotami hetmanów aże do ostatnich czasów, pomnożony, wydaję na widok publiczny.
Nieodrzeczy będzie przy tejże sposobności podać czytelnikom małą wiadomość o samym autorze. Samuel Brodowski wstąpił około r. 1735 za panowania Augusta III do wojska polskiego, w którem później
od hetmana Józefa Potockiego stopień rzeczywistego porucznika na zalecenie Jerzego Wilhelma Golcza jenerał - leitnanta otrzymał. Podczas kwitnącego w kraju spokoju poświęcał Brodowski wolne od służby wojskowej chwile literaturze pracując w przedmiotach prawa i taktyki wojennej. Brak dzieła podręcznego służby wojennej w języku polskim spowodował go najprzód do przełożenia z niemieckiego sławnego w ówczas dzieła Ludwika Andrzeja Khe-wenhüller feldmarszałka austryjackiego o sztuce wojennej, który to przekład polski po drugi raz w Krakowie r. 1750 na rozkaz Stanisława Kostki Załuskiego biskupa krakowskiego wyszedł pod tytułem : Ars mi-litaris, to jest, zebranie wszelakich operacyi wojennych tak w polu jako i w fortecach praktykowanych, z którego każdy sprawny officier łatwo widzieć może, czego się iv okazy i trzymać i wystrzegać powinien (w 12tce, str. 145 przypisane hetmanom Józefowi Potockiemu i Janowi Klemensowi Branickiemu). Pełniąc potem urząd audytora regimentu pieszego pod imieniem królewicza polskiego zaciągu obcego znanego, dla ułatwienia zawodu sędziów wojskowych, zebrał prawa wojenne polskie pod tytułem : Corpus juris militaris polonicum, w którym się znajdują artykuły wojenne hetmańskie, autoritate sejmu walnego koronnego r. 1609 za króla JMCi Zygmunta III w Warszawie approbowane i żeby każdemu do wiadomości przyjść mogły, a żołnierze wojsk prześwietnej Rzeczypospolitej polskiej tym lepiej się znali na powinności swojej, drukiem pablikoivane, reflexiami z teo.
ryi i praktyki wojennej, tudzież z konstytucyi koronnych polskich i artykułów wojennych cudzoziemskich zebranemi objaśnione, oraz z addytamentcm różnych ustaw wojennych, sposobu pospolitego ruszenia, de-klaracyów radomskich, uniiversaloiv królewskich i kancellaryi wojennej w języku polskim i niemieckim do druku podane. Dzieło to (w arkusz, obejmujące str. 479 i 79 z poświęceniem Wacławowi Rzewuskiemu i Janowi Klemensowi Branickiemu) wydał r. 1753 warszawski księgarz Krzysztof Bogumił Nikolai w Elblągu w drukarni nieboszczyka Preussa. Aczkolwiek za nadto obszerne i nie mające potwierdzenia rządowego, używane było jeszcze za panowania Stanisława Augusta za podręczną księgę ustaw w kancellaryach wojennych, zwłaszcza iż zawierało wzory rozliczne pism urzędowych. — Resztę żywota swego spędził Brodowski w Podhorcach przy boku sławnego miłośnika nauk i dobrodzieja swego hetmana Wacława Rzewuskiego, pozostawiwszy w rękopisie tę trzecią i ostatnią swą pracę, która dla nas w czasach dzisiejszych najwięcej może ma wartości.

Lwów t dnia 15 lipca 1842.
i.p.





SPIS.
Hetmanów wielkich i polnych królestwa polskiego i wielkiego księztwa litewskiego, których żywoty książka ta obejmuje.

Biały Piotr Jwanowicz. Branicki Franciszek Xawery.
------ Jan Klemens.
Chodkiewicz Grzegorz Alexandrowicz,
- Hieronim.
- - Jan Karol. Chomentowski Stanisław. Czarniecki Stefan. Denhoff Stanisław. Firlej Mikołaj. Gosiewski Wincenty Jabłonowski Stanisław Jan. Jazłowiecki Jerzy. Kalinowski Marcin. Kamieniecki Mikołaj. Kazanowski Marcin. Kiszka Janusz.
------ Piotr Stanisław.
------ Stanisław Piotrowîci,
Koniecpolski Stanisław. Kossakowski Szymon. Lanckoroński Stanisław. Luboinirski Hieronim Augustyn.
------- Jerzy Sebastyan.
Massalski Michał Józef.
Mieiecki Mikołaj.
Ogiński Grzegorz Antoni.
------ Jan.
Ogiński Michał. Oslrogski Konstanty. Potocki Jędrzej.
------ Józef.
------ Mikołaj.
------- Stanisław.
------- Szczęsny Kazimierz.
Radziwiłł Jan III.
------ Janusz XI.
--. .Terzy.
------- Krzysztof I Mikołaj.
------- Krzysztof II.
------- Michał I Kazimierz.
------ Michał V Kazimierz.
------ Mikołaj V.
Rzewuski Seweryn.
------ Stanisław Mateusz.
------ Wacław.
Sanguszko Roman. Sapieha Alexander Michał.
------ Kazimierz Paweł Jan.
------ Lew.
------ Paweł Jan.
Sieniawski Adam Mikołaj
------ Mikołaj I.
------ Mikołaj II,
------ Mikołaj III.
Słuszka Józef Bogusław Sobieski Jan Sosnowski Józef. Tarnowski Jan. Tyszkiewicz Ludwik. Wiśniowiecki Dymitr Jerzy.
------ Michał Serwacy.
Wołowicz Władysław. Zabiełło Józef. Zamojski Jan. Żółkiewski Stanisław,



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.