Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Heschel - Człowiek nie jest sam + Świat Żyda

09-04-2015, 17:39
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 59 zł     
Użytkownik taluu
numer aukcji: 5224452479
Miejscowość Stargard Szczeciński
Wyświetleń: 14   
Koniec: 09-04-2015 16:59:23

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Abraham Joshua Heschel   
Człowiek nie jest sam. Filozofia religii

ZNAK Kraków 2001, str. 264, stan b. dobry-.

Książka jednego z najwybitniejszych żydowskich filozofów religii XX wieku, która miała kilkanaście wydań w Stanach Zjednoczonych. Prezentowana pozycja to klasyka współczesnej żydowskiej refleksji o Bogu. Człowiek nie jest sam - tytuł stanowi wprowadzenie do najgłębszego zamysłu autora: ukazać, w jaki sposób człowiek napotyka obecność Boga, jak stara się ją poznać i zgłębić, co dzieje się, gdy ją w swym życiu akceptuje, i jak wygląda ludzkie życie oparte na tym co „niewysłowione”. Szczególny urok tej książki polega na powiązaniu głębi filozoficzno-teologicznych dociekań z wrażliwością na konkret ludzkiego doświadczenia. Osobny rozdział stanowi zwięzłe wprowadzenie do religii żydowskiej.

Pisma filozoficzne i religijne Abrahama J. Heschela były dotychczas mało znane w Polsce. A przecież – gdyby wielkość myśli mierzyć umiejętnością połączenia tradycji ze współczesnością, filozofii zachodniej z tradycją żydowską – Heschel uchodziłby za mistrza.

„Heschel – czytamy we wstępie – może być przewodnikiem dla nas wszystkich, nas, którzy jestesmy zagubieni w materializmie współczesnego świata, którzy błądzimy wśród religii i rytuałów, niepewni ich sensu”. Abraham J. Heschel pochodził z tradycyjnej chasydzkiej rodziny, z której wywodziło się wielu cadyków. Urodził się – co może być dla polskiego czytelnika zaskoczeniem – w Warszawie, w 1907 roku. Odebrał gruntowne wyższe wykształcenie w Berlinie. Był bliskim współpracownikiem min. Martina Bubera. Fale represji antysemickich zmusiły Heschela do powrotu do Warszawy skąd w 1939 roku wyemigrował Heschel do Anglii a rok później do USA. Tam obok pracy uniwersyteckiej, mocno angażował się w życie publiczne i społeczne – przyjaźnił się z Martinem Lutherem Kingiem, walczył o zniesienie segregacji rasowej a przede wszystkim nieustannie uczestniczył w dialogu międzyreligijnym czego zwięczeniem był silny wpływ na przebieg prac II Soboru Watykańskiego. Powstały wówczas dokument – „Nostra aetate” – który był pierwszym oficjalnym dokumentem Kościoła, który nie wyrażał nadziei na złączenie Izraela z Kościołem Katolickim czyli na nawrócenie Żydów.

Człowiek nie jest sam to najważniejsze z dzieł Heschela. Zawiera teksty dotyczące dwóch problemów: poznania Boga, jego obecności i stosunku Boga do człowieka oraz istoty człowieka, jego potrzeb, celów i tęsknot. Heschel pisze zawsze z pozycji człowieka ukształtowanego w tradycji judaistycznej, ale jego pisma nie są dogmatyczne – to raczej próba niemalże ekumenicznej refleksji o dążeniu człowieka do poznania „niewyrażalnego”. Heschela pisanie o Bogu i człowieku jest bardziej medytacją aniżeli filozoficznym wywodem i logiczną kombinacją. Dociekania Heschela na temat naturalnych zdolności człowieka do poznawania tego, co „niewysłowione” są odbiciem autentycznych zmagań i przekonań filozofa i człowieka religijnego. Problemy „dla kogo żyjemy”, „kim jesteśmy”, „czy Bóg nas potrzebuje” wyjaśnia Heschel z godną podziwu prostotą i nieraz - co we wstępie podkreśla Stanisław Krajewski – sentencjonalną zwięzłością: „Żyć tylko tym, co da się powiedzieć, to tarzać się w pyle zamiast przekopywać grunt”.

Dzieło Abrahama J. Heschela Wydawnictwo ZNAK zaprezentowało w serii „Filozofia i religia”, w której ukazały się ostatnio: „Diałogi filozoficzne” Św. Augustyna, „Kazania uniwersyteckie” Johna H. Newmana czy „Bóg nie jest nam nic dłużny” Leszka Kołakowskiego a niebawem ujrzymy „Wykłady z filozofii religii” Martina Heideggera.

Piotr Huniewicz


Abraham Joshua Heschel
Pańska jest ziemia. Wewnętrzny świat Żyda w Europie Wschodniej

1996, stron 108, okładka twarda z obwolutą, stan bardzo dobry.

Ta wyjątkowa książka Abrahama Heschela to opowieść o życiu Żydów w Europie Wschodniej przed wiekiem XX. „Nie pisałem o ich książkach, sztuce czy instytucjach – pisze autor w przedmowie – ale o ich obyczajach, o ich postawie wobec rzeczy w życiu podstawowych, o skali wartości, która kształtowała ich dążenia”. Esej Heschela opisuje świat, który bezwzględnie odszedł już do przeszłości, klimat małych, często biednych, jednak tętniących życiem Sztetli. Świat, w którym nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu w naszej części Europy była synagoga. To opowieść o języku jidysz, o sposobie świętowania, przekazywania tradycji i wychowywania dzieci, o specyficznej, żydowskiej pobożności, także o chasydach, kabale i wiecznym poszukiwaniu mądrości ukrytej w Piśmie. To z jednej strony wielka skarbnica wiedzy o życiu Żydów aszkenazyjskich, z drugiej odważna interpretacja ich losów i systemu wartości.

Zawiera rysunki Otto Axera.

Spis treści:

Przedmowa
Westchnienie
„Z całego twego serca”
Dwie wielkie tradycje
Dla ludu
Rozkosze nauki
Pilpul
Świat palimpsestów
Uczynki śpiewają
Pobożni ludzie z aszkenaz
Kabała
Chasydzi
„Kochaj grzeszników”
Trzydziestu sześciu sprawiedliwych
„Strzeż mój język od zła”
Nie opowiedziana historia

Posłowie

 

___

 

Książki wysyłane są w ciągu 14 dni od zaksięgowania wpłaty na koncie.