Herbata zielona to jeden z najstarszych i najszlachetniejszych cudów świata. Medycena chińska i japońska już od wieków wykorzystuje jej prozdrowotne właściwości. Aby ją pozyskać herbaciane liście suszy się, nie poddając procesowi fermentacji, dzięki czemu pozostaje skarbnicą cennych związków organicznych, charakterystycznych dla świeżych liści.
Wpływa wzmacniająco na odporność organizmu, obniżenie ciśnienia tętniczego i poziomu choresterolu we krwi. Wykazuje działanie oczyszczające, ponieważ zawarte w niej polifenole to silne antyoksydanty, usuwające z organizmu wolne rodniki. Stąd poleca się ją także palaczom. Zawarte w tej herbacie katechiny, czyli związki o działaniu antyutleniającym - przeciwdziałają wolnym rodnikom, które powoduję starzenie się organizmu.
Ponadto zielona herbata zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, usuwa i oczyszcza organizm z toksyn. Znany jest też pozytywny wpływ na układ krwiotwórczy i sercowo-naczyniowy.
Owoc śliwki
Owoc śliwki zawiera dużo pektyn, kwasów organicznych, flawonoidów, witamin: A, E, C i B, magnez, żelazo, fosfor i wapń.
Wykazuje on działanie trawienne, reguluje fermentację w jelicie grubym i wypróżnienie. Regeneruje on błony śluzowe w układzie trawiennym i oddechowym. Działa przeciwastmatycznie, a przede wszystkim witaminizująco.
Liść jeżyny
Liść jeżyny działa na przewód pokarmowy ściągająco, przeciwbiegunkowo, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, oczyszczająco, zwłaszcza na jelita i regulująco na funkcje trawienne. Wykazuje również działanie łagodnie moczopędnie, regulujące przemianę materii i oczyszczające na organizm. Ułatwia usuwanie z moczem toksycznych produktów przemiany materii.
Liść porzeczki czarnej
Liść porzeczki czarnej zwiększa ilość wydalanego moczu i produktów przemiany materii, zwłaszcza kwasu moczowego. Wzmacnia on żołądek i czynności serca, oczyszcza jelita, działa napotnie oraz przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i ściągająco.
Stosuje się go w chorobach dróg moczowych, w zatrzymaniu moczu, w kamicy moczowej, w stanach zapalnych pęcherza moczowego, w reumatyzmie, w nieżytach żołądka i jelit, w biegunce, w procesach gnilnych w jelitach, w owrzodzeniu jelita grubego, w nerwicy żołądka, w migrenie i w miażdżycy.
Zewnętrzne odwary z liści stosowane są do płukania jamy ustnej i gardła.
Liść poziomki
Liść poziomki wykazuje działanie oczyszczające, moczopędne. Usuwa on szkodliwe produkty przemiany materii, wzmacnia i oczyszcza wątrobę, goi rany, działa bakteriobójczo, ściągająco i przeciwbiegunkowo.
Stosuje się w infekcjach gastrycznych, przy stanach zapalnych przewodu pokarmowego, również w zapaleniu wyrostka robaczkowego, w żółtaczce, w zbyt obfitym miesiączkowaniu, w niedokrwistości, w reumatyzmie, w dnie moczanowej oraz w artretyzmie.
Skład:
herbata zielona, liść jeżyny, liść porzeczki czarnej, liść poziomki, owoc śliwki, aromat