Opis:
Rooibos Long Cut (długie liście). Otrzymuje się go z liści czerwonokrzewu afrykańskiego (Aspalathus linearis) poddanych suszeniu i fermentacji. Umownie susz Rooibos nazywa się herbatą z powodu podobnego sposobu przyrządzania. Rooibos jest nietypowym napojem, niespokrewnionym ze znanymi nam herbatami. Po zaparzeniu napar otrzymuje złocisty kolor oraz charakterystyczny, miodowy smak. Brak mu typowego dla czerwonych i zielonych herbat posmaku goryczy, powodowanego przez grabniki, które w naparze czerwonokrzewu, nie występują, podobnie jak kofeina. Może być bez obaw podawany dzieciom i można popijać go "do poduszki", bez strachu, że skaże to nas na bezsenność. W południowoafrykańskiej kuchni naparu z Rooibosu używa się do gotowania i pieczenia (zastępuje on z powodzeniem wodę lub mleko), nierzadko służy do przyrządzania nawet pikantnych sosów, którym nadaje charakterystyczny miodowy aromat.
Charakterystyka herbaty Rooibos:
Rooibos z języka afrikaans: „rooi”, czerwony i „bos”, krzew - czerwonokrzew (aspalat prosty), uprawiany w RPA (góry Cedarberg). Z liści, które po dojrzeniu i ususzeniu tnie się na drobne, 1-2 milimetrowe kawałki, otrzymuje się napar ziołowy, zwany najczęściej rooibos tea. Inne nazwy: bush tea, redbush tea (Wielka Brytania), South African red tea (USA) lub w języku afrikaans rooi tee. Bywa też nazywana czerwoną herbatą, jednak czerwonokrzew nie jest spokrewniony z krzewem herbacianym. Napój ten znany jest w Europie krótko. Jego początki przypadają na początek XX wieku, gdy Rosjanin Benjamin Ginsberg zainteresował się krzewem uprawianym w górach
Cedar w Afryce Południowej, niedaleko Kapsztadu. Z czasem rozpoznano wartość Rooibosa i opracowano metody polowej uprawy czerwonokrzewu.
Sprzedawany jest od 1904 roku, a szeroką popularność zdobył w 1930 roku, kiedy to dr P. Le Fras Nortier odkrył niektóre z jego właściwości zdrowotnych.
Po kryzysie wywołanym II wojną światową wielu plantatorów zbankrutowało. Doprowadziło to do powstania w 1954 roku Redbos-Tea-Control-Board, która nadzorowała produkcję
Rooibosa w Afryce Południowej. Czerwonokrzew osiąga wysokość do 2 metrów, liście przypominają igły sosnowe. Kwitnie na żółto w październiku. Gałązki zbierane są od lata do wczesnej jesieni.
Jak parzyć?:
Listki czerwonokrzewu (ok. 1 łyżeczki na 250ml) zalewamy wrzątkiem.
Powinno się ją parzyć 3-5 minut
Rooibos można parzyć dwukrotnie.
Można zaparzać na wolnym ogniu.
Podawać na gorąco lub na zimno. Dobrze smakuje z dodatkiem miodu.
Zastosowanie:
Nie zawiera kofeiny. Może być pity przez dzieci, także przed snem. Nie stanowi też zagrożenia dla osób chorych na nerki i cierpiących na nadciśnienie.
Polecany jest przy problemach z zasypianiem i rozdrażnieniem, ze względu na odprężające właściwości. Łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry. Polecany jest na egzemę, pieluszkowe zapalenie skóry i trądzik. Zawiera dużą ilość antyutleniaczy, które hamują działanie wolnych rodników. Ma to pozytywny wpływ na nasz układ odpornościowy oraz opóźnia proces starzenia się.
Nie zawiera kwasu szczawiowego, więc jest bezpieczny dla osób mających kamienie nerkowe.
Ma bardzo pozytywny wpływ na proces trawienia i układ pokarmowy, m. in. dzięki zawartości żelaza, potasu i miedzi. Polecany jest przy biegunkach, zatwardzeniach i bólach brzucha (ma właściwości rozkurczające) oraz kolkach niemowlęcych. Ochrania błonę śluzową, dzięki zawartości kwasów fenolowych. Zawiera wiele minerałów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, np. żelaza, wapnia, potasu, sodu i miedzi. Jest bezpieczny dla kobiet w ciąży
i karmiących matek. Stymuluje wytwarzanie pokarmu. Dzięki zawartości fluoru, wapna i manganu chroni przed próchnicą i wzmacnia kości. Zawiera witaminę C. Zawiera kwercetynę, która hamuje uwalnianie histaminy - głównego związku odpowiedzialnego za objawy alergii.
Wspomaga układ krwionośny i zapobiega miażdżycy. Zapobiega zakrzepom krwi oraz tworzeniu się zwapnień w tętnicach. Polecany jest przy dietach niskokalorycznych ze względu na niską zawartość kalorii. Obniża poziom cukru we krwi. Zawiera flawonoidy, które stymulują wydzielanie hormonu szczęścia - serotoniny. Polecany jest więc w leczeniu depresji i wahań nastroju, a także na jesienny deszczowy wieczór.
Opakowanie:
Produkty pakowane są w:
- 50g kolorowe torebki z dnem kartonowym i zapięte na klipsy lub
- 100g celofanowe przezroczyste z dnem kartonowym i zapięte na klipsy.
Torebki oznaczone są etykietami, na których opisano:
- nazwę herbaty,
- gramaturę,
- sposób zaparzania,
- logo sprzedającego
Za dostawę płacisz tylko raz - według wagi zakupionych produktów
do 350 g list ekonomiczny lub polecony, natomiast powyżej
wysyłamy paczką przez Pocztę Polską. Listem poleconym InPost wysyłamy do 400 g, powyżej tej wagi wysyłamy paczką, do odebrania w paczkomatach na terenie całego kraju. Możliwy odbiór osobisty w Puławach.
|