Opis
Jej niezwykłe właściwości pomagają także w walce z cholesterolem, nadciśnieniem i syndromem „dnia następnego” zwanym popularnie kacem. Gotowy napar posiada mocną, czerwonobrązową barwę i wraz z zaparzaniem nabiera charakterystycznego, korzennoziemistego zapachu i posmaku.
W 100 gramach mieści się około 25 gniazd.
Pochodzenie
Herbaty Pu-erh przygotowuje się w dość złożony sposób. Liście tej odmiany zostają po zebraniu poddane miażdżeniu, a następnie prasowaniu. Sam proces fermentacji zachodzi już podczas transportu i przechowywania herbaty. Dzieje się tak dlatego, że w przeciwieństwie do innych odmian Pu-erh, niczym wino, z czasem zyskuje na swych właściwościach i smaku.
Jest to jeden z najstarszych gatunków herbacianych znanych człowiekowi. W Chinach, skąd pochodzi, przygotowywany jest od ponad 17 wieków. Nietrudno w to uwierzyć. W prowincji Junnan, gdzie uprawia się ten gatunek herbaty, do dziś rośnie prastare drzewo zwane Qingdao, którego wiek szacuje się na, bagatela, 2000 lat. Z liści zrywanych z jego gałęzi od niepamiętnych czasów wytwarza się doskonałej jakości napar.
Jak zaparzyć?
Dla przygotowania naparu stosujemy jedno gniazdko na dzbanuszek. Taką ilość herbaty zalewamy lekko przestudzonym wrzątkiem (ok. 96 0 C) i po ok. 5-7 minutach pijemy. Należy zwrócić uwagę, że gniazdka są bardzo mocne, dlatego też z ich pomocą przygotować można cały dzbanek herbaty.
Istnieje także druga metoda, pozwalająca uzyskać napój o delikatniejszym, odmiennym smaku i intensywności. Polega ona na zalaniu suszu przestudzonym wrzątkiem i odlaniu uzyskanego naparu. Dopiero drugie parzenie pozwoli nam bowiem uzyskać pożądany efekt. Zaparzanie także nie powinno trwać dłużej niż 5-7 minut.
Pamiętajmy także, by w miarę możliwości nie słodzić czerwonych herbat. Biały cukier eliminuje wiele dobroczynnych efektów płynących ze spożywania naparów przygotowanych z tej odmiany.