Wątek komiksowy rozpoczął się w dziejach Hellraisera rozpoczął się w 1989 r., a więc w trzy lata po wydaniu opowiadania The Hellbound Heart (pol. Powrót z piekła) i dwa po filmowej adaptacji, która przyniosła serii tak wielką sławę.
Cykl komiksowy zapoczątkował sześćdziesięcioczetrostornicowy zbiorek wydany przez Epic Comics pod jakże sugestywnym tytułem: Clive Barker's Hellraiser. Book #1. Zawierał on cztery opowieści: The Canons of Pain, Dead Man's Hand, The Warm Red i Dance of the Fetus. Wydanie w formacie deluxe, z "twardszą" okładką, świadczyło o tym, że wydawca chce nadać publikacji posmak ekskluzywności. Można powiedzieć, że obecnie polski edytor poszedł w jego ślady, dodając od siebie twardą oprawę i papier kredowy.
Seria ukazywała się do 1992 r. i liczyła łącznie 20 zeszytów. Jej uzupełnienie stanowią dwa wydane jeszcze w 1992 r. osobne numery - Summer Special i Dark Holiday Special oraz podsumowujący wybór ośmiu opowiadań pt. Hellraiser. W tym samym roku odbyła się również premiera kolejnej filmowej części cyklu: Hellraiser III: Hell on Earth. I ta, jako jedyna, jak dotąd, została wówczas zaadoptowana w formie komiksu pod tym samym tytułem. Przeniesiona z ekranu historia prezentowała się jednak dość skromnie i pewnie dlatego nie doczekała się kontynuacji. Dopełnienie serii komiksowej stanowiła wydana w 1994 r. powieść graficzna Spring Slaughter, ze scenariuszem Larry'ego Wachowskiego i rysunkami Marka Pacelli.