Antykwariat Internetowy In Nomine
25-363 Kielce, ul. Wesoła 51/613
telefon: 605-[zasłonięte]-305
e-mail: [zasłonięte]@innomine.pl
Wpłaty prosimy dokonywać na konto:
NET System Igor Białogoński
25-363 Kielce, ul. Wesoła 51/613
86 1500 [zasłonięte] 1[zasłonięte]4581406 [zasłonięte] 550700
Bank Zachodni WBK S.A. 5 O/Kielce
- List polecony ekonom.: 5,20 zł
- List polecony prioryt.: 6,80 zł
- Paczka ekonomiczna: 11,70 zł
- Paczka priorytetowa: 13,60 zł
- koperta ochronna ("bąbelkowa")
- Przez PayU
- Przelew na konto (przedpłata)
- Przed złożeniem oferty prosimy o szczegółowe zapoznanie się z:
- Regulaminem aukcji dostępnym na stronie O nas;
- pełnym opisem oferowanych przedmiotów wraz z ich rzeczywistymi zdjęciami.
- Nie wycofujemy ofert na 24 godziny przed końcem aukcji, nie kończymy aukcji przed czasem.
- Po zakończeniu aukcji prosimy o potwierdzenie zamówienia z podaniem swojego nicka, numeru aukcji, rodzaju przesyłki oraz potwierdzeniem adresu do wysyłki - koniecznie jeśli adres będzie inny niż ten z profilu użytkownika.
- Koszt przesyłki jest zawsze podawany w treści aukcji.
- Oferowane przedmioty wysyłamy najczęściej w ciągu 24 godzin (w dni robocze) od zaksięgowania pełnej należności, łącznie z kosztami wysyłki.
- Zachęcamy do zakupu kilku przedmiotów jednocześnie - koszt wysyłki jest zależny od ich łącznej wagi - szczegóły na stronie O nas.
Witamy na naszej aukcji.
Przed przystąpieniem do licytacji prosimy zapoznać się z jej zasadami na stronie O nas.
Przedmiotem aukcji jest używana książka:
Warsztat malarza realisty
Autorzy: Helena Blumówna
Strony: 126; Format: 14,5 x 20,5 cm
Waga: 195 g.
ISBN: brak
Wydanie: b.d. (1954); Nakład: 15176 szt.
Wydawca: Wydawnictwo Sztuka (Warszawa)
Oprawa: miękka
Stan książki: dobry
Stan okładki: dobry, okładka pożółkła, nieco zakurzona i częściowo zabrudzona, posiada niewielkie ślady zagięć oraz kilka śladów plam i innych zabrudzeń.
Stan kartek: kilka kartek posiada niewielkie ślady drobnych zabrudzeń i/lub zagięć, pozostałe czyste, kartki z tekstem pożółkłe, z naturalnymi przebarwieniami papieru, kartki z ilustracjami lekko pożółkłe (inny rodzaj papieru).
Od strony zewn. krawędzi kartki są lekko zakurzone. Karta ze stronami 19-20 jest naderwana od strony bocznej krawędzi w dolnej części na dł. ok. 5 cm.
Na 3 stronie znajduje się podpis poprzedniej właścicielki oraz nazwa miejscowości i data, wykonane piórem.
W książce znajduje się 60 ilustracji i reprodukcji cz.b., opisanych w części tekstowej w formie katalogu, uzupełnionego krótkimi biografiami autorów prac.
WSTĘP
"W zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się duża ilość rysunków i szkiców malarzy polskich XIX i XX w. Rysunki te pochodzą przeważnie z darów kolekcjonerów, kompletujących swe zbiory z dużym wyczuciem artystycznym i ze zrozumieniem ich znaczenia dla rozwoju sztuki polskiej. Niektóre rysunki sami artyści oddawali jeszcze za życia do zbiorów muzealnych, inne są ich spuścizną artystyczną przekazywaną przez spadkobierców. Systematycznie prowadzone inwentarze i katalogi, sporządzone współcześnie z darami, mogą rozstrzygnąć niekiedy o atrybucji rysunków w razie, gdyby miały powstać wątpliwości co do ich autorstwa.
Na marginesie dyskusji o malarstwie polskim, jak również w związku z reorganizacją galerii malarstwa polskiego Muzeum Narodowego w Sukiennicach, przeprowadzoną w 1951 r. - podjęliśmy badania nad zbiorem rysunków. Wyniki tej pracy postanowiono ujawnić w formie wystaw czasowych w bocznych salach galerii. Przewidziane wystawy miały określony program - pokazać na pewnym zespole dzieł rozwój określonego problemu. Jako główne zagadnienie wysunął się "warsztat malarza-realisty". Niestety ograniczenie, wynikłe z braku odpowiedniej ilości miejsca wystawowego, nie pozwoliło na pełne ukazanie warsztatu polskich malarzy-realistów w rysunkach i szkicach. Stąd wynikła decyzja wystawienia posiadanego materiału w określonych zespołach. Tematem pierwszej, inauguracyjnej wystawy tego cyklu stał się krajobraz. Wybór motywu krajobrazowego posiada swe uzasadnienie nie tylko w możliwości zestawienia odpowiedniej ilości eksponatów, ale odpowiada przede wszystkim roli, jaka przypadła krajobrazowi w kształtowaniu się realizmu w malarstwie polskim XIX w.
Ilość wystawionego materiału tj. sześćdziesięciu rysunków i akwarel, w tym jednego szkicu olejnego - była stosunkowo niewielka, ponieważ wystawa mieściła się w dwóch małych salkach. Nic tedy dziwnego, że materiał ten nie mógł dać pełnego obrazu rozwoju malarstwa pejzażowego. Niemniej sam jego dobór wzbudził duże zainteresowanie, gdyż nasunął historykowi sztuki szereg refleksji, a nawet zarysował kilka problemów. Stąd też wystawa była poważnym osiągnięciem i wydanie katalogu już po jej zamknięciu wydaje się uzasadnione.
Materiał wybrany na wystawę i przedstawiony w całości w niniejszej publikacji obejmuje lata 1[zasłonięte]830-18. (...)
Zebrany w tym wydawnictwie materiał, złożony z rysunków i szkiców, posiada niemałe znaczenie dla poznania rozwoju krajobrazu w realistycznym malarstwie polskim XIX w., daje również pojęcie o roli rysunku i szkicu w warsztacie malarza realisty. (...)"
Zapraszamy do udziału w licytacji!
Zdjęcia:
|
Antykwariat Internetowy In Nomine jest prowadzony przez firmę NET System Igor Białogoński
25-363 Kielce, ul. Wesoła 51/613, NIP: 657 [zasłonięte]115-24, REGON: 260 [zasłonięte]547
Kontakt - tel. 605 [zasłonięte] 305, e-mail: [zasłonięte]@innomine.pl
|