Wszawica głowy
C o to jest wszawica głowy?
Wszawica głowy jest to choroba pasożytnicza spowodowana zarażeniem się wszą ludzką głowową ( pediculosis capillitii). Pasożyt ten bytuje na owłosionej skórze głowy człowieka i żywi się jego krwią. Wszawica jest chorobą zakaźną, występującą na całym świecie. Ostatnio stała się plagą Europy.
Zakażenie następuje przede wszystkim przez bezpośredni kontakt głowy z głową zakażoną lub poprzez wspólne przedmioty stykające się z głową. Dlatego w przypadku stwierdzenia wszawicy u jednej osoby, należy sprawdzić głowy pozostałych domowników, czy też kolegów szkolnych.
Wesz głowowa, to żyjący we włosach, pozbawiony skrzydeł owad wielkości do 4 mm. Samica wszy produkuje w ciągu życia 150 - 200 gnid (jaj), z których po 7 - 8 dniach wylęgają się wszy. Wszy posiadają zdolność przybierania barwy otoczenia, co utrudnia ich zobaczenie. Żywią się krwią powodując silny świąd i podrażnienia skóry.
Jak można zakazić się wszawicą głowy?
Choroba ta obecnie najczęściej występuje u przedszkolaków i młodzieży szkolnej, ale dotyczy również wszystkich grup wiekowych - zakażeniu sprzyjają duże skupiska ludzkie. Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktów pośrednich (używania wspólnych nakryć głowy, grzebieni oraz szczotek) bądź w wyniku kontaktów bezpośrednich.
Wszy odżywiają się krwią żywiciela wprowadzając do skóry toksyny powodujące silny świąd i odczyn zapalny. Drapanie może prowadzić do uszkodzenia skóry i sączenia wydzieliny surowiczej oraz do wtórnych infekcji.
W krańcowych sytuacjach może dojść do utworzenia się kołtuna.
Jak można rozpoznać wszawicę głowy?
- Występuje charakterystyczny, uporczywy świąd owłosionej skóry głowy.
Dorosłe wszy trudno jest dostrzec, ponieważ są małe i dostosowują swoją barwę do barwy włosów. Natomiast dobrze widoczne są gnidy przylepione u nasady włosów, jako malutkie szaro-białe kuleczki. Najczęściej można je zauważyć za uszami i na potylicy.
- Na skórze karku często pojawia się stan zapalny skóry zwany wypryskiem wszawiczym.
- Skóra owłosiona jest pokryta małymi, nakładającymi się w skupiska grudkami.
Jak leczyć wszawicę głowy?
Należy zastosować odpowiedni preparat, który pozwoli zwalczyć chorobę.
Polecamy skuteczny, bezpieczny i łatwy w użyciu preparat stosowany na skórę owłosioną głowy Harton - płyn do zwalczania wszawicy głowy - dostępny w aptekach bez recepty.
Należy pamiętać, że leczeniem powinno się objąć wszystkich domowników. Odzież osoby zakażonej, bieliznę oraz pościel należy wyprać i wyprasować (wysoka temperatura i wilgotność zabijają owady). Szczotki, grzebienie oraz jakiekolwiek ozdoby noszone we włosach albo wyrzucić, albo starannie wymoczyć w preparacie.
Działanie HARTONU
Co zawiera i jak działa preparat Harton?
Poszczególne składniki preparatu działają następująco:
- Dimetikon wykazuje silne właściwości fizycznej penetracji, dzięki czemu szczelnie otacza wszy i ich jaja (gnidy). Wnika on w otwory oddechowe wszy (przetchlinki) i powoduje ich uduszenie.
- Olej parafinowy i nafta kosmetyczna wspomagają blokowanie otworów oddechowych wszy.
- Lotny komponent izopropanol ułatwia dokładne rozprowadzenie wszystkich składników preparatu, następnie odparowuje powodując zagęszczenie pozostałych składników, zwiększając skuteczność likwidacji wszy.
Jakie są efekty stosowania preparatu Harton?
Skutecznie i bez drażnienia skóry głowy zabija wszy w ciągu godziny od zastosowania.
Czy preparat Harton jest bezpieczny?
Harton nie zawiera toksycznych środków owadobójczych, środków konserwujących ani zapachowych.